اتفاقی تازه برای مستاجران

اتفاقی تازه برای مستاجران به گزارش بازسازی خانه تسنیم نوشت: درحالی برای دریافت وام ودیعه مسکن متقاضیان باید متاهل و دارای اجاره نامه رسمی باشند که به تازگی برخی بانکهای عامل، شرط سقف سنی را به شروط مذکور اضافه کرده اند.


بر مبنای مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می شود؛ تاهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره نشین ها جهت دریافت وام ودیعه است. همینطور طبق اعلام ستاد ملی کرونا درصورتیکه متقاضی تا حداکثر ۲ هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می ­ شود. یکی از اشکالات جدی ۲ سال گذشته در فرایند پرداخت وام ودیعه مسکن، سختگیری بانکهای عامل بوده است. مشکلی که همچنان ادامه دارد و تلاشهای وزارت راه و شهرسازی برای تسریع این روند تابحال نتیجه مطلوبی نداشته است. معاون وزیر راه و شهرسازی اوایل مهر سال جاری از مکاتبه با بانک مرکزی برای تسهیل پرداخت وام ودیعه مسکن اطلاع داده و به تسنیم اظهار داشته بود: بزودی مشکل کندی پرداخت وام برطرف خواهد شد. محمود محمودزاده اضافه کرد: ثبت نام متقاضیان وام ودیعه مسکن همچنان ادامه دارد و در صورت تصویب ستاد ملی کرونا، قراردادهای نیمه دوم سال هم مشمول این وام خواهند شد. این مورد در جلسه آتی ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد. وی درباره با اتمام منابع مالی پرداخت وام ودیعه مسکن، اظهار داشت: بعضاً مباحثی در ارتباط با اتمام ظرفیت یا سهمیه بانکهای عامل وام ودیعه مطرح می شود که از جانب وزارت راه و شهرسازی قابل قبول نیست. این مساله ناشی از یک اشتباه برداشتی است که برخی بانکها در سهمیه ها دارند. در این راستا با بانک مرکزی مکاتباتی انجام داده ایم که خروجی آن، ابلاغیه این بانک به ۱۵ بانک و موسسه مالی برای اصلاح این مورد بوده است. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بزودی این موضع رفع می شود چون از عدد تعیین شده برای وام ودیعه مسکن خیلی باقیمانده و هیچ مشکلی برای پرداخت نداریم. تأمین وام ودیعه هم جزو نظام داخلی بانکهاست؛ برای این منظور هم با بانک مرکزی مکاتبه ای داشته ایم و درخواست کردیم تعدیل را انجام داده تا حداقل ضمانت های لازم از متقاضیان دریافت شود.
سنگ اندازی بانکهای عامل روز گذشته ۱ آبان ۱۴۰۰ محمودزاده درباره کنترل بازار اجاره و سیاست های وزارت راه و شهرسازی اظهار داشته بود: قانونی برای کنترل بازار اجاره وجود ندارد و بنابراین هم نظارتی نیست، چون نظارت منتج از قانون است. در بخش اجاره برای آنکه شرایط فعلی مدیریت شود برای دو سال قبل ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به علت کرونا، دو عدد قابل ملاحظه وام ودیعه مسکن را از ستاد ملی کرونا دریافت کردیم که در اختیار مستاجران قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد: سال قبل بیشتر از ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بیشتر از ۲۳۰ هزار خانوار مستاجر پرداخت گردید. سال جاری عددی که در ستاد ملی کرونا برای وام ودیعه مسکن تصویب شده حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۵۰ درصد آن پرداخت شده است. محمودزاده تدوین آئین نامه اجاره داری حرفه ای را از برنامه های وزارت خانه در بخش ساماندهی بازار اجاره عنوان نمود و اظهار داشت: برای اولین بار، آئین نامه اجاره داری حرفه ای توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین شد که الان در دولت و در کمیسیون های تخصصی دولت مراحل نهایی خویش را طی می کند. معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در اجاره داری حرفه ای چند بخش اساسی وجود دارد که شامل ورود سازمان ها و نهادهای حمایتی و اجتماعی برای تولید مسکن اجاره ای است. واحدهای مسکونی اجاره ای از آنجاییکه با حمایت دولت راه اندازی می شوند و شامل اراضی با اجاره ۹۹ ساله، تسهیلات ارزانقیمت و سایر مشوق ها هستند واحدهایی هستند که کاملا قابلیت قیمت گذاری دارند. به گزارش تسنیم، گرچه وزارت راه و شهرسازی برنامه عملیاتی برای پشتیبانی از قشر مستأجر کشور دارد اما بانکها بعنوان یکی از ارکان مهم همکاری چندانی با این برنامه ها ندارند. همانگونه به آن اشاره شد طبق مصوبه ستاد ملی کرونا وام ودیعه مسکن با دو شرط تاهل (سرپرست خانوار) و اجاره نامه رسمی بایستی وام ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت گردد. اما اخیرا برخی بانکهای عامل (بانک س) شرط جدید و البته عجیبی را برای پرداخت وام ودیعه اعلام نموده است. بر مبنای تماس مخاطبان خبرگزاری تسنیم، این بانک برای پرداخت وام ودیعه شرط سنی را هم لحاظ می کند. به عبارت دیگر متقاضیانی که سن آنها از ۷۰ سالگی عبوری کرده مشمول پرداخت وام ودیعه مسکن نمی شوند! یکی از متقاضیان این وام در گفتگو با تسنیم، اظهار داشت: بعد از چند ماه دوندگی، تکمیل پرونده وام به شعبه بانک س رجوع کردیم، اما مسئول مربوط اعلام نمود متقاضی بالای ۷۰ سال سن دارد و وام ودیعه به او تعلق نمی گیرد. وی بیان نمود: تمام مدارک مورد نیاز و ضامن معتبر برای دریافت وام را داریم، اما متاسفانه شعبه مرکزی بانک س در اندیمشک می گوید سن متقاضی بالاست و وام را نمی دهیم. وی ادامه داد: وام مذکور ۲۵ میلیون تومان است و با عنایت به همین مساله در زمان تمدید قرارداد به صاحبخانه گفتیم وام مذکور را به رهن واحد مسکونی اضافه می نماییم. حالا با این وضعیت چاره ای جز تخلیه واحد مسکونی نداریم مگر اینکه مسؤلان ذی ربط به این مساله رسیدگی کنند. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/09/02
20:18:04
5.0 / 5
239
تگهای خبر: اجاره , بازار , بانك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان