مسئولان از عادی شدن اوضاع می گویند

یك روز در فرودگاه امام از زیرانداز ۲۰ هزار تومانی تا انتظار ۴روزه

یك روز در فرودگاه امام از زیرانداز ۲۰ هزار تومانی تا انتظار ۴روزه بازسازی خانه: اوضاع فرودگاه امام خمینی(ره) بعد از بارش برف و ازسرگیری پروازها، انتقادات فراوانی را در میان مسافران به همراه داشته است، خبرنگار مهر وضعیت روز سه شنبه این فرودگاه را روایت می كند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- وحید محمدی یكتا: درحالی كه كاهش بارش برف و باران امسال نگران كننده شده بود به یك باره طی روزهای اخیر بارش برف سنگین برف در استان های مختلف ازجمله تهران، پایتخت نشینان را خوشحال و درعین حال متولیان را غافلگیر كرد.
بارش برف در سراسر استان تهران از شنبه شب آغاز شد، اما آنچه دراین بین بیش از همه توجه ها را به خود جلب كرد، انسداد محورهای مواصلاتی تهران- كرج، آزادراه تهران-ساوه، جاده قدیم تهران- ساوه، آزادراه تهران- قم، محور قدیم تهران- قم و محورهای حسن آباد در شهرستان ری بود.
تعدد محورهای مواصلاتی غرب تهران و هم بار ترافیكی گسترده ای كه در این محورها وجود دارد، سبب شد، تا با انسداد این محورها مشكلی بزرگ تر از برف سنگین در ۲۰ كیلومتری پایتخت روی دهد، جایی كه به قول ابراهیم تاجیك نوری، معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران، فقط در محور حسن آباد ترافیك حدود ۱۰ كیلومتری و صفوف فشرده خودروها در برف شكل گرفته بود.
اما بارش برف در غرب استان تهران تنها راه های ارتباطی زمینی را با مشكل مواجه نكرد، بلكه در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و فرودگاه مهرآباد بعنوان ۲ فرودگاه مهم، پروازهای داخلی و بین المللی پایتخت به علت كاهش دید افقی هم لغو شد، تا جایی كه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور كه شنبه به استان فارس سفركرده بود، در راه بازگشت به تهران به علت كاهش دید افقی قادر به فرود در مهرآباد نشد و مجدداً به شیراز بازگشت.
لغو پروازها تا ۲ روز بعد، یعنی روز دوشنبه ادامه یافت و پس ازآن پروازها در این فرودگاه بنا بر اعلام مسئولان از سر گرفته شد.
دراین بین مسافران فرودگاه امام خمینی(ره) برای پروازهای خود به علت قرار داشتن این فرودگاه در خارج از شهر و محدوده ای برف گیر با مشكلات متعددی در تردد به سمت فرودگاه مواجه گشتند.

برای این كه مشكلات تردد به فرودگاه امام(ره) را ببینیم، تمام محورهای مواصلاتی منتهی به این فرودگاه را به صورت مجزا مورد بررسی قرار می دهیم.
این محورها از شنبه شب مسدود شده و تا سه شنبه بامداد هم مسدود بودند.
آزادراه تهران-قم، محور قدیم تهران-قم و آزادراه تهران- ساوه هم به ترتیب تا روز دوشنبه و ظهر سه شنبه مسدود بود و امكان تردد در این محور عملاً امكان نداشت و مسافران درحالی كه از جانب شركت های هواپیمایی برای سفر به فرودگاه فراخوانده می شدند، مشكلات عمده ای برای رسیدن به این فرودگاه داشتند، ولی مجبور بودند، خویش را به فرودگاه برسانند، اما در فرودگاه چه چیزی انتظار آن ها را می كشید؟


خبرنگار مهر با حضور در فرودگاه امام خمینی(ره) به صورت میدانی اوضاع در این فرودگاه را گزارش داده است.
زیرانداز ۲۰ هزار تومان!
یكی از مسافران در گفتگو با خبرنگار مهر كه ظهر سه شنبه در این فرودگاه حضور داشت، با تشریح اوضاع فرودگاه تصریح كرد: هیچ چیز در فرودگاه سر جای خود نیست، نه مدیر پرواز، نه مسئول فنی، نه دفتر ایرلاین، نه ترافیك هوایی، نه گیت، نه چكینگ و نه آب و غذا پخش می كنند، كسی هم به مردم پاسخگو نیست.
وی اضافه كرد: زیرانداز را به مردم ۲۰ هزار تومان می فروشند، كارتن را برای خواندن نماز ۵۰۰۰ تومان می فروشند، یك كافی شاپ اینجا است، كه ۲۰ الی ۴۰ هزار تومان بالاتر از قیمت های معمول اجناس خویش را به فروش گذاشته است.
خرید الزامی بلیت گران تر و نرخ كرایه سرسام آور تاكسی ها
یك مسافر كه تبعه پاكستان بود و قصد سفر به لاهور را داشت به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۴ روز است كه پرواز با استفاده از شركت ماهان دارم، اما نه پرواز صورت می پذیرد، نه هتل به ما داده شده است.
خانم دیگری كه از استانبول به تهران آمده بود، در مورد كرایه تاكسی ها به خبرنگار مهر اظهار داشت: ۵۰۰ هزار تا یك میلیون تومان نرخ كرایه ها برای تهران توسط خودروهای مسافربر اعلام می گردد.
این كرایه های سرسام آور سبب شد، تا مدیر ارتباطات و امور بین الملل مترو تهران از حركت قطارهای مترو تا ساعت ۲۴ امشب به سمت فرودگاه امام(ره) اطلاع داده و اعلام كند: مسافران می توانند از خط یك متروی تهران و ایستگاه های شهرری، شاهد و نمایشگاه شهر آفتاب به سمت فرودگاه امام انتقال یابند.
مسافر دیگری كه روز سه شنبه از جنت آباد به فرودگاه امام(ره) آمده بود هم اظهار داشت: ساعت ۱۱ از جنت آباد راه افتادم، ساعت ۱۵: ۳۰ به فرودگاه رسیدم، اما كسی پاسخگو نیست، خطوط ارتباطی مختل و نحوه برقراری ارتباط با بیرون از این محوطه عملاً ناممكن است.

هم وطن دیگری كه از شهرستان قزوین به فرودگاه آمده است و چند روزی سرگردان بوده، به خبرنگار مهر اظهار داشت: ساعت ۷ بامداد قرار بود پرواز داشته باشیم، شب گفتند پرواز لغو شد و بعد كه سراغ بلیت رفتیم، اعلام نمودند كه بلیت گیر نمی آید و بلیت را به اجبار ۲۱۵ هزار تومان گران تر خریدم، ۳ روز است، به علت یك مقدار برف با این مشكلات مواجه هستیم، این مطلب را باید به چه كسی بگوییم.
وی اضافه كرد: تأخیرهای مختلف و ابطال كارت پرواز از مشكلاتی است كه در این فرودگاه داشتیم.
پیاده كردن مسافران بعد از ۵ ساعت انتظار در هواپیما
فرد سرگردان دیگری هم كه همراه با فرزند كوچك خود در فرودگاه حضور داشت، اظهار داشت: من از زنجان با این جاده خراب آمده ام و قرار بود ساعت ۱۱ به بعد پروازها صورت گیرد، اما ساعت ۱۶ به من پیامك لغو پرواز را داده اند.
وی از برخورد بد مسئولین شركت هواپیمایی و عوامل گلایه داشت و اضافه كرد: متولیان می گویند، ربطی به ما ندارد، پرواز لغو شده و هر كاری می خواهید بكنید، درحالی كه آن ها وظیفه دارند، زمانی كه بلیت را می فروشند، خدمات عرضه كنند، این رفتار درست نیست، من با زن و بچه اسیر فرودگاه در شهر غریب شده ام، تكلیف من چیست.
طبق گفته های بعضی از مسافرین، آن ها یك تا ۲ روز در فرودگاه امام(ره) خوابیده اند و هتلی به آن ها داده نشده است، آن ها از عدم سرویس دهی به مسافران توسط تاكسی ها به شدت گلایه مند هستنداین اتفاقات در حالی است، كه سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف شدید در تهران اخطار داده بود، اما هرچه بیشتر می نگریم، كم تر از آمادگی برای این روزها شواهدی می بینیم، تنها خود مردم هستند، كه به كمك یكدیگر آمده اند و حتی برای كمك به مسئولان اعلام آمادگی كرده اند!.
طبق گفته های بعضی از مسافرین، آن ها یك تا ۲ روز در فرودگاه امام(ره) خوابیده اند و هتلی به آن ها داده نشده است، آن ها از عدم سرویس دهی به مسافران توسط تاكسی ها به شدت گلایه مند هستند.
یكی از مسافران كه به سختی خویش را به فرودگاه رسانده بود، به خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی كه اینجا آمدیم، دسترسی برای بازگشت نداریم، گویا آخر دنیا فرودگاه امام(ره) است، بی نظمی در خدمات دهی آن قدر زیاد است، كه باور این كه در فرودگاهی بین المللی حضور داریم مشكل است، صف های مختلف مردم، چیزی است كه مشاهده می گردد.
به گفته تعدادی از مسافران، زمانی كه بعد از ۱۵ ساعت انتظار در فرودگاه امام(ره) سوار بر هواپیما شدند و ۵ ساعت در هواپیما ماندند، مجدداً از هواپیما پیاده شده و موفق به پرواز نشدند.
برخی اعتراضات و انتقادات به تأخیر پروازها در نوع خود جالب بود، فردی با در دست داشتن یك تابلو به كنایه اعلام آمادگی برای برف روبی و كمك برای آماده كردن شرایط پرواز هواپیماها را اعلام نموده بود.

حجم پروازهای فرودگاه امام بیش از ظرفیت است
سخنگوی سازمان هواپیمایی كشور كه شب گذشته و هنگام تهیه این گزارش در فرودگاه امام(ره) حضور داشت، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در فرودگاه امام(ره) هم باید پروازهای همراه با تأخیر و هم پروازهای برنامه ای صورت گیرد و بنابراین ازدحام مسافر در فرودگاه را شاهد می باشیم.
رضا جعفرزاده اظهار داشت: فرودگاه امام(ره) برای اسكان مسافرانی كه پرواز آن ها با تأخیر مواجه می شود، هتل دارد، اما این هتل یك گنجایشی داشته و پاسخگوی همه مسافران نیست، حجم فرودگاه به نسبت پذیرش و تقاضایی كه دارد، كم تر است، در این شرایط هوایی هم باید پروازها ایمن صورت گیرد، چراكه شرایط برای انجام پروازها خیلی عادی نیست، هواپیما در این شرایط یخ زدایی نیاز دارد.
وی تصریح كرد: شركت های هواپیمایی باید علاوه بر پروازهای فعلی، پروازهای گذشته را هم انجام دهند و مسافرانی كه در زمان لغو پروازها باید سفر می كردند، به مسافران فعلی اضافه می شوند و شرایط جوی در اراده كسی نیست، شركت هواپیمایی نمی خواهد كه هم متضرر شود و هم موردانتقاد مسافران قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سؤال كه چرا هشدارهای سازمان هواشناسی سبب آماده باش فرودگاه و شركت های هواپیمایی نشده است، اظهار داشت: هواشناسی وقوع یك سامانه را پیش بینی می كند و می تواند بگوید هوا نامناسب است، اما حجم بارش ها در این مقدار را كسی تصور نمی كرد، می تواند بگوید فردا باران می آید، اما میزان بارش در چه حد است و آیا هواپیما امكان پرواز دارد، یا خیر، قابل پیش بینی نیست.
سخنگوی سازمان هواپیمایی كشور در پاسخ به این سؤال كه چه زمانی شرایط عادی خواهد شد، افزود: فكر می كنم، طولی نخواهد كشید تا شرایط عادی شود، هم اكنون هم پروازها به خوبی و منظم در حال انجام می باشد و هم اكنون مدیران عامل شركت های هواپیمایی، مدیر سازمان هواپیمایی، مسئولان فرودگاه امام(ره) و دیگر مسئولان در فرودگاه امام حاضر هستند و شرایط در حال مدیریت است.
یك مسئول: اوضاع عادی شده است
محمود فتوحی، سرپرست برنامه ریزی و ساماندهی امور شهری و مسئول عملیات زمستانی فرودگاه امام(ره) هم در گفتگو با خبرنگار مهر فروش زیرانداز به مبلغ ۲۰ هزار تومان را تكذیب نمود و تصریح كرد: هم اكنون شرایط در فرودگاه امام(ره) به حالت عادی بازگشته و پروازها طبق برنامه انجام می گردد.

وی كه ۵ آذرماه ۹۶ در گفتگویی به آمادگی فرودگاه امام برای زمستان اطلاع داده بود، در پاسخ به این سؤال كه برای راه های دسترسی به فرودگاه امام مانند تهران-قم و تهران-ساوه چاره ای اندیشیده شده است؟ این طور پاسخ داده بود؛ علاوه بر تیم عملیات برف روبی در ایرساید ما در بخش لندساید تیم جداگانه ای داریم كه در دو قسمت شرقی و غربی اتوبان دسترسی ساوه و قم مستقر می شوند و در هركدام از ایستگاه تجهیزات زمستانی فراهم گشته است، تمام جاده های دسترسی ورودی به فرودگاه امام (ره) در زمستان پاك سازی خواهد شد.
اما برف شنبه و یكشنبه نشان داد، كه نه تنها برای مشكلات زمستانی راه های فرودگاه امام(ره) چاره ای اندیشیده نشده است، كه در مدیریت داخلی این فرودگاه هم ضعف های عمده ای وجود دارد.
شرایط عادی تر شده است
خبرنگار مهر كه ساعت ۲۱ سه شنبه هم در فرودگاه امام(ره) حاضر شد، اوضاع این فرودگاه و پروازها را بسیار بهتر از ظهر و بعدازظهر سه شنبه توصیف كرد.
جمعیت حاضر در فرودگاه بیش از حالت عادی است و افراد زیادی در انتظار پرواز به سر می برند، اما میزان جمعیت بسیار كم تر از افراد منتظر در فرودگاه طی ظهر و بعدازظهر بود.
مشاهدات عینی خبرنگار مهر از گیت خروجی فرودگاه امام(ره) در شامگاه سه شنبه این بود، كه شرایط در این گیت عادی و قیمت خودروها و تاكسی های فرودگاه هم به نرخ های معمول برگشته است.
به هرروی، بر كسی پوشیده نیست، كه حجم پروازهای فرودگاه امام(ره) بیش از میزان ظرفیت این فرودگاه بوده و لغو پروازها در ایام برفی هم بر این میزان افزوده است، اما پاسخگویی به مسافران و پیش بینی شرایط ویژه و نظارت بر عملكرد واحدهای گوناگون در این شرایط، از بدیهی ترین مبانی مدیریت بحران و تولید رضایتمندی عمومی است.

1396/11/11
15:33:16
5.0 / 5
4836
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان