گزارش بازسازی خانه؛

دستگاهها به دستور مخبر عمل نکردند

دستگاهها به دستور مخبر عمل نکردند بازسازی خانه: در صورتیکه معاون اول رییس جمهور فرمان داده بود تا خدمات اقتصادی-اجتماعی دستگاه های خدمات رسان بدون استعلام کد سامانه املاک و اسکان ارائه نشود، اما بررسی ها حاکیست این دستور مخبر اجرای نشد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در ۴ تیر ماه امسال طی بخشنامه ای به دستگاه های خدمات رسان اعلام نمود ارائه این خدمات بدون استعلام ثبت وضعیت ملکی-سکونتی متقاضی در سامانه املاک و اسکان، ممنوع می باشد.

بر اساس بند ۷ تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، شهروندان مکلف به ثبت وضعیت ملکی-سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان هستند. اما بنظر می رسد این تکلیف قانونی با وجود ابلاغ آن از طرف معاون اول رییس جمهور، اما از طرف دستگاه های اجرائی، عملیاتی نشده است.
خدماتی که ارائه آنها بدون استعلام کد املاک و اسکان از متقاضی دریافت آن خدمات ممنوع می باشد، به شرح زیر است:
افتتاح حساب بانکی
صدور دسته چک
خدمات مشمول سیاست های حمایتی و یارانه ای
خدمات کمک معیشتی
تعویض پلاک خودرو
فروش انشعاب آب، برق، گاز و تلفن
دریافت گواهینامه
دریافت گذرنامه
مدارک خودرو
اخطاریه
ابلاغیه
ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت
دریافت خوابگاه دانشجویی
صدور قبوض آب، برق، گاز و تلفن
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه: مردم از خوداظهاری در سامانه اسکان استقبال چندانی نکردند
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ۳۰ خرداد امسال در یک برنامه زنده تلویزیونی در واکنش به اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس در خصوص کوتاهی وزارت راه و شهرسازی در تشخیص خانه های خالی اظهار داشت: ما به هیچ وجه این ادعا را نمی پذیریم که کوتاهی کردیم؛ طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی باید از مردم خوداظهاری می گرفت ولی تنها ۲ میلیون و ۶۸ هزار نفر از مردم به سامانه املاک و اسکان مراجعه و خود اظهاری کردند.
کارشناس اقتصاد مسکن: بانکها بدون استعلام کد رهگیری سامانه اسکان، دسته چک می دهند
حسین عبداللهی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه دستگاه های اجرائی با وجود ابلاغ معاون اول رییس جمهور در خصوص الزامی بودن دریافت کد رهگیری سامانه املاک و اسکان کشور، این تکلیف قانونی را اجرا نمی کنند، اظهار داشت: بر اسا تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، آن دسته از شهروندانی که در سامانه املاک و اسکان خوداظهاری نکنند، از بری خدمات اجتماعی محروم می شوند.
وی افزود: این تبصره اجرائی نمی گردد بطورمثال پلیس راهور بدون استعلام کد رهگیری سامانه اسکان، مبادرت به ثبت پلاک می کند یا ثبت نام در مداری بدون استعلام این کد به انجام می رسد.
کارشناس اقتصاد مسکن اضافه کرد: بررسی ها نشان میدهد بانکها نیز صدور دسته چک یا افتتاح حساب را بدون دریافت کد رهگیری سامانه املاک و اسکان انجام می دهند.
وی با تکیه بر این که اجرای خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان بدو ضمانت اجرائی به سختی امکان پذیر است اظهار داشت: از طرف دیگر سامانه املاک و اسکان نیز بدون خوداظهاری شهروندان تکمیل نخواهد شد.
عبداللهیان تصریح کرد: همین طور باید اجرای این تکلیف قانونی با تعامل و همکاری دستگاهها با وزارت راه و شهرسازی همراه شود؛ درست است که این تکلیف قانون مالیات بر خانه های خالی بر دوش وزارت راه و شهرسازی است، اما تا آن زمان که آموزش به کارمندان داده نشود، ممکنست مردم معطل دریافت برخی خدمات شوند.
به گفته کارشناس اقتصاد مسکن، همزمان با آموزش استعلام کد رهگیری سامانه املاک و اسکان به کارمندان دستگاه های اجرائی و خدمات رسان، باید این مساله در رسانه ها به مردم هم آموزش داده شود تا ضمانت اجرائی قانون مالیات بر خانه های خالی (الزام به خوداظهاری در سامانه اسکان)، قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد.


منبع:

1401/06/30
22:59:28
5.0 / 5
19
تگهای خبر: آموزش , املاك , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان