فضای مجازی، روسیه و انتخاب ترامپ

فضای مجازی، روسیه و انتخاب ترامپ بازسازی خانه: محمود ختائی؛پس از گذشت بیش از یكسال از پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری امریكا در نوامبر 2016، اطلاعات و تحلیل های اخیر در مارس 2018 حاكی از احتمال دخالت روسیه در این انتخابات با استفاده از فیس بوك در فضای مجازی به نفع ترامپ است. در ابعاد محدودتر احتمال دخالت روسیه در رجوع به آرای عمومی برای رفتن یا ماندن انگلستان دراتحادیه اروپا، EU در ژوئن 2016 هم مطرح است. انتشارمجموعه ای از این اخبار باعث گردید در در ماه مارس از ارزش سهام فیس بوك، غول بزرگ دنیای مجازی فقط طی یك هفته حدود 60 میلیارد دلار، معادل 16.1 در صدكاسته شود. چون كه اعتماد كاربران به فیس بوكبه جهت درز اطلاعات شخصی و سؤاستفاده از آن كاسته شده بود.
در مورد فساد انتخاباتی فوق و دخالت های مشابه دولت های خارجی در انتخابات كشور های دیگر، سازمان شفافیت بین المللی گزارشی در تاریخ 23 مارس 2017 منتشر نموده است. برداشت آزادی از این گزارش و چند منبع دیگر در مورد فساد انتخابات امریكا و نقش روسیه در این فساد، محور نامه سی و هفتم است. در حاشیه شاید عنوان شودكه در حال حاضرطرح این مورد در شرایطی كه در كشور بحث بستن و فیلتر كردن رسانه های مجازی مطرح است، مناسب نمی باشد.همه اختراعات، ابداعات و نو آوری ها از ساده ترین تا پیچیده ترین آن ها همچون رسانه های مجازی می تواند در جهت درست و یا نادرست به كار گرفته شود.اما با گذشت زمان، پدیده های نو جایگاه خویش را یافته و به درستی مورد استفاده قرار می گیرند. از اینرو احتمال سؤاستفاده از شبكه های مجازی هم نمی تواند و نباید مستمسكی برای ممنوعیت استفاده از این ابزار نیرومند اطلاع رسانی باشد.
اول - شركت كا و انتخابات امریكا
بررسی های صورت گرفته از آن حكایت می كند كه شركت داده پردازیكمبریج آنالیتیكابا علامت كوتاه CA، كا، در انگلستان با استفاده از روش های احتمالاً غیر قانونی از داد ه ها و اطلاعات شخصی كاربران فیس بوك برای اثر گذاری بر نتائج انتخابات امریكا بهره برده است.شركت كا، دو بخش تجاری و سیاسی دارد. در بخش تجاری با قرادادهای بازار یابی، تبلیغات مناسب برای فروش بیشتر محصولات شركت ها ی تجاری طراحی و به اجرا گذارده می گردد. تبلیغات تجاری با جمع آوری مجموعه ای از اطلاعات شخصی خریداران بالقوه و بر مبنای اثر گذاری بر سلیقه و تصمیم خرید آنان تنظیم می گردد. در بخش سیاسی هم با روشی مشابه، با تنظیم قرار داد هائی، تبلیغات انتخاباتی به نفع نامزد و یا نامزدهای مورد نظر و ضد نامزدان رقیب، طراحی می گردد. شیوه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی بر مبنای داده ها و اطلاعاتی است كه می تواند با استفاده از رسانه های مجازی در مورد علائق، حساسیت ها وزمینه های مورد علاقه گروه ها وافراد در فیس بوك، یوتیوب، توئیتر، تلگرام جمع آوری شده باشد.با تحلیل این داده ها، شیوه و شعار مناسب برای اثر گذاری بر آرای رای دهندگان بخصوص بر آرای افراد مردد در انتخاب نامزد ها، تنظیم می گردد و سپساز طریق همان شبكه های مجازی و یا با استفاده از سایر رسانه ها، مانند رادیو، تلویزیون و مطبو عات منتشر می گردد.
به عنوان مثال اعتماد واطمینان ما به دیگران كاملاً شخصی است و ظاهراً نمی تواند به آسانی تشخیص داده شده و اندازه گیری شود. اما اگر در فضای مجازی عضو گروه یا گروه هائی باشیم و یا حتی فقط با فرد ویا افرادی ارتباطاتی اینترنتی - بعنوان مثال با ایمیل - داشته باشیم، همین اعتماد و اطمینان می تواند اندازه گیری شود و در جهات خاص مورد استفاده قرار گیرد. درجه اعتماد شما به یك فرد یا گروه خاص، تابع صعودی از تعداد پیام های مورد مبادله و درصد تشابه مبحث و محتوای آن ها است. به همین ترتیب رجوع شما به نرم افزارهای جستجوگر، زمینه های ذوقی ومورد علاقه شما را مشخص می نماید.
در شكل قانونی، دسترسی به اطلاعات اینتترنتی می تواند با اجازه از شما در هنگام عرضه و قبول نرم افزار های كاربردی تحصیل شود و یا آن كه در گروه ها ی بزرگی فعال شوید كه ضرورتاً همه اعضا را نمی شناسید. البته دسترسی مستقیم به اطلاعات شخصی افراد به صورت غیر قانونی و نیمه قانونی، دشوارتر است، اما غیر ممكن نیست. به نظر می رسد كه مبحث فیس بوك و انتخابات امریكا از مصادیق بحث فوق باشد.
مقالهسارااحمدی قزل دشتی در فروردین 97 تحت عنوان "سایكوگرافیك؛كمبریج آنالیتیكا چگونه ذهنیت رأی دهندگان رامی شناخت"شرح تخصصی خوبی در این زمینه عرضه داده است.
دوم - فیس بوك، كا، روسیه و انتخابات امریكا
پایگاه انتخاباتی ترامپ قراردادی با شركت انگلیسی كا منعقد می نماید تا برنامه انتخاباتی، شیوه های تبلیغاتی و شعارهای مناسب برای مبارزه انتخاباتی ترامپ تنظیم نماید.
كا می گوید با كمك تحلیل داده های اطلاعاتی و انتخاب شیوه های مناسب تبلیغاتی توانست باعث پیروزی ترامپ فقط با كمتر از 40 هزار رای در سه ایالت كلیدی و در نهایت باعث پیروزی وی در كل انتخابات ریاست جمهوری شود. در حالیكه كل رای عمومی ترامپ، 3 میلیون كمتر از آرای هیلاری كلینتون بود.
بر اساس اطلاعات شبكه فیس بوك، این امكان فراهم شده بود كه توسط كا به آدرس های رای دهندگان حتی در نقاط دور افتاده، تبلیغات به نفع ترامپ متناسب با تمایلات آنها ارسال گردد. استفاده گسترده از شبكه ها توسط مردم و امكان سؤاستفاده های مختلف در سطح داخلی و خارجی بسیار نگران كننده و چالش حقوقی بزرگ عصر حاضر است.
در ماجرای انتخابات، نقش فیس بوك و روسیه مورد توجه و پرسش است. در مارس 2018، كریستوفر وایلی یكی از كاركنان سابق كا چگونگی حضور فیس بوك را در این ماجرا توضیح داد. الكساندر كوگان یك استاد روسی - امریكائی دانشگاه كمبریج از فیس بوك اجازه می گیرد تا با استفاده از نرم افزاری كه ساخته است اطلاعاتی از كاربران فیس بوك جمع آوری كند. اومكلف بوده است از این داده ها فقط جهت مقاصد دانشگاهی و نه بازرگانی استفاده نماید. كوگان چند ترم هم در دانشگاه سنت پترزبوك روسیه تدریس داشته است. نام این نرم افزار "این زندگی دیجیتالی من است"بود. ماهیت نرم افزار یك آزمون و ارزیابی شخصیتی است كه می توانست به مجانی توسط كار بران علاقمند استفاده گردد. اما برای اجرای آن، كاربران باید اجازه می دادند كه نرم افزار امكان دسترسی به مشخصات و آدرس فیس بوكی آنها و دوستانشان داشته باشد. با انجام آزمون، فرد شناخت روشن تری در مورد مشغله و زندگی دیجیتالی خود پیدا می كرد. گرچه حدود 270000 نفر این آزمون را انجام دادند و از آن استفاده كردند. اما با عنایت به موافقت این عده برای دسترسی نرم افزار به پرونده های دوستانشان و طییعتاً دوستان دوستانشان، خود فیس بوك برآورد كرده است اطلاعات 87 میلیون كاربر با استفاده از كوگان در اختیار كا قرار گرفته است و برداشت كننده اصلی محصول شركت كا بوده است. كا مغز متفكر در پس عملیات كوگان بود. وایلی می گوید این شركت 7 میلیون دلار برای جمع آوری داده ها هزینه كرده است. خود كا هم شركتی پوششی و وابسته به یك شركت فعال انگلیسی قدیمی در زمینه های نظامی و امنیتی SCLاست. احتمالاً نام كمبریج آنالیتیكابرای دانشگاهی نشان دادن شیوه فعالیت های شركت و اشتغال الكساندر كوگان در دانشگاه كمبریج بوده است. بر مبنای اظهارات فیس بوك، آنها آگاه شدند كوگان قاعده متداول همكاری های دانشگاهی فیس بوك را در 2015 نقض كرده است و اطلاعات را به شخص سومی یعنی شركت كا داده است. متعاقب پیگیری فیس بوك، شركت كا و كوگان اطمینان دادند كه تمام اطلاعات جمع آوری شده از فیس بوك را از حافظه ای كامپیوتری پاك كرده اند. اما گفته می گردد بعد ها در همین اواخر صد ها گیگا بایت از آن اطلاعات در كا دیده شده است. در حاشیه جالب آن كه كوگان، در دوره ای نام خویش را به دكتر الكساندر سپكتربه مفهوم دارنده توانمندی ویژه تغییر داده و سپس به نام اولیه الكساندر كوگان بر گشته است.
به سبب فرآیند فوق، فیس بوك، و شركت كا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته اند. فقط درست كمی پیش از انتشار اخبار فوق، فیس بوك اعلام می كند كه همكاری با شركت كا، گروهSCL، كوگان و وایلی را معلق نموده است.هنوز اثبات نشده است كه كا از اطلاعات به دست آمده از فیس بوك در مبارزه انتخاباتی ترامپ بهره برده باشد.
همچنین بعد از پخش اخبار فوق، شركت كا رابطه استخدامی خود رابانیكس مدیر ارشد و كوگن مشاور شركت به جهت افشاگری های آن ها معلق كرده است.
در 2 مه 2017 شركت كا و گروه SCL اعلام می دارند كه به جهت بدنام شدن توسط رسانه های خبری، فعلیت های خویش را متوقف و اعلام ورشكستگی كرده اند.
بعضاً هم گفته می گردد. جنجال فوق نتیجه طبیعی الگوی فعالیت تجاری فیس بوك و شبكه های مشابه دیگر مجازی است. فیس بوك با تهیه پرونده های ارتباطی ما در شبكه مجازی خود و سپس فروش علائق ما به شركت های تبلیغاتی، سیاست پیشگا و دیگران، درآمد كسب می كنند. معلوم نیست ضرورتاً همه انواع این فعالیت ها، قانون شكنی باشد. مبحث تحت بررسی مراجع و ناظران قانونی است.
سوم - ویكی لیس، كا، روسیه و انتخابات امریكا
بر اساس بررسی های صورت گرفته، در سال 2016 نیكس - مدیر ارشد كا - با جولیان آسانژ مدیر ویكی لیكس- موسسه خبر رسانی غیر انتفاعی - جهت استفاده از اطلاعات احتمالی وی در مورد نقاط ضعف هیلاری كلینتون تماس گرفته است. هنوز مداركی دال بر نتائج این تماس برای اثر گذاری بر انتخاب ترامپ وجود ندارد. شرح زمانی مبحث به صورت زیر بوده است: اواسط مه 2016 مذاكرات همكاری كا با پایگاه فعالیت انتخاباتی برای ترامپ شروع می گردد. در 12 ژوئن 2016 جولیان آسانژ طی اعلام عمومی عنوان می نماید بزودی ایمیل های نشت یافته ای را در مورد هیلاری كلینتون منتشر خواهد نمود. نیكس از كا می گوید بعد از انتشار این اخبار در اوائل ژوئن با آسانژ تماس می گیرد كه آیا او می تواند ایمیل ها را قبلاز انتشار ببیند. در 23 ژوئن 2016، كا قرارداد فعالیت تبلیغاتی برای فعالیت های انتخاباتی ترامپ را با پایگاه مبارزاتی او منعقد می كند. در 22 ژوئیه 2016، ویكی لیكس ایمیل های دی ان سی را در شرایطی منتشر می كند كه هیلاری كلینتون در مبارزات انتخاباتی از ترامپ جلوتر بود. گروهی معتقدند كه ایمیل ها توسط روس ها به سرقت رفته و در دسترس ویكی لیكس قرار گرفته است. در اوت 2016، نیكس به اعضای مرتبط كا اطلاع می دهد كه دوباره با آسانژ تماس داشته است و به او پیشنهاد همكاری برای سازماندهی بهتر انتشار ایمیل های نشتی دی ان سی داده است ولی هنوز پاسخی دریافت نكرده است. گرچه آسانژ و نیكس هردو تائید می كنند كه همكاری نداشته اند و به جائی نرسیده است، اما توجه گردد كه هك ایمیل خود مغایر قانون است و تلاش گروه ترامپ و كا برای به دست آوردن امیل های هك شده هیلاری كلینتون و دموكرات های امریكا تخلف به حساب می آید.
چهارم - اسنودن و ویكی لیكس
ادوارد اسنودن متولد 1983 كارشناس حرفه ای كامپیوتر ویكی از كاركنان سیا بوده است. وی در 2013 مجموعه گسترده ای از اطلاعات سری امریكا را كپی و بعد از فرار از امریكا این اسنادرا با استفاده از ویكی لیكس منتشر نمود. به این جهت گروهی او را قهرمان افشاگری می شناسند.
اسناد منتشره حاكی از پایش و بازرسی گسترده جهانی ارتباطات توسط دولت امریكا و برخی از دولت های اروپائی است كه با همكاری شركت های بزرگ در زمینه ارتباطات صورت می گیرد.
اسنودن باوجود باطل شدن پاسپورتش با كمك ویكی لیكس با استفاده از هنگ كنگ به مسكو رفت. مدت یك ماه به دلیل نداشتن پاسپورت در فرودگاه مسكو در حصر بود. سپس توسط پوتین پناهنده شناخته شد. در حال حاضرتحت عنوان پناهندگی در جای ناشناخته ای در مسكو زندگی می كند. اعتبار مجوز پناهندگی او فعلاًتا سال 2020 است.
اسنودن نوع فعالیت فیس بوك را در مورد شركت كا والكساندر كوگن، مشابه بازرسی و پایش امریكا در زمینه ارتباطات جهانی می داند. از این طریق اطلاعات خصوصی كاربران را می فروشد و كسب در آمد می كند.

پنجم - فساد های سنتی، روسیه و انتخابات امریكا
در مورد فساد های سنتی صریح یا حقیقی هم مشخص شده است كه در ژوئن 2016 در برج ترامپ، یك وكیل روسی به نام ناتالیوسلنیتسكایا كه با كرملین مرتبط بوده است با دونالد ترامپ پسر و افراد دیگری از پایگاه انتخاباتی ترامپ ملاقات داشته است. داماد ترامپ كه در روسیه هم فعالیت های اقتصادی دارد در این ملاقات حضور داشته است. وكیل روسی در مذاكرات مدعی شده است كه می تواند اطلاعاتی ضد هیلاری كلینتون در اختیار آنها بگذارد. ظاهرا" این ارتباطات ادامه نیافته است و این تبانی با روسیه تحقق نیافته است.
بعلاوه در زمینه فساد اخلاقی، تارنمای خبری سی ان ان 14 فوریه 2017 اعلام نمود كه مایكل كوهن وكیل شخصی رئیس جمهوری آمریكا در در سال 2016 مبلغ 130 هزار دلار به خانم استفانی كلیفوردمشهور به استورمی دانیلزهنر پیشه فیلم های غیر اخلاقی پرداخت كرده است تا در مقابل نامبره از افشاگری روابط خود و ترامپخودداری كند.
در آن زمان كوهن عنوان داشت كه این مبلغ را شخصاً وبه عنوان یكی از هواداران انتخاباتی ترامپ به استفانی پرداخت كرده است و ترامپ و یا ستاد انتخاباتی وی در این پرداخت دخیل نبوده اند. بعلاوه مدعی شدمبلغ فوق به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به او بازپرداخت نشده است. ترامپ هم از فرآیند هرگونه پرداخت پول به این هنرپیشه اظهار بی اطلاعی می كرد.اما در سه می 2018، ایرنا به نقل ازشبكه تلویزیونی سی ان ان گزارش می دهد كه دونالد ترامپ در توئیت خود تائید كرده است كه مبلغ حق السكوت فوق را به مایكل كوهن بازپرداخت كرده است.
نتیجه
در آخرین انتخابات ریاست جمهوری امریكانوع جدیدی از فساد انتخاباتی با استفاده از شبكه های مجازی مشاهده می گردد. این فساد هم به جهت تازگی و هم به جهت اهمیت آن بازتاب گسترده جهانی یافته است. در این بررسی، توجه اصلی به نقش شركت انگلیسی كا - كمبریج آنالیتیكا - است كه با كمك فیس بوك احتمالاً موفق شده استبر نتائج رای گیری انتخابات امریكا به نفع دونالد ترامپ اثر گذار باشد.
در این مسیر پرسش های جدی هم به جهت دخالت احتمالی روسیه در انتخابات امریكا مطرح است. بعلاوه شواهدی هم به لحاظ توسل به فساد حقیقی هم وجود دارد. شركت كا در مبارزات انتخاباتی جمهوری چك، هندوستان، ایتالیا، كنیا، مكزیك، مالزی، نیجریه و اكراین هم با استفاده از فساد شبكه های ارتباطی مجازی و فساد حقیقی سنتی فعال بوده است.
شیوه جدید اعمال نظر در انتخابات ها با استفاده از استفاده از داده های كاربران شبكه های ارتباطی مجازی، پدیده جدید جهانی است كه مستلزم توجه ویژه است.
فن آوری های جدیدشبكه های مجازی شمشیری دو لبه است. با انتشار اخبار در شبكه های اجتماعی مجازی می توان ضد فساد مبارزه كرد و خواستار تغییر شد. اما این پرسش هم مطرح است كه اگر ازاطلاعات در رابطه با كاربران كه در این شبكه ها تجمیع می شود، در فرآیندی مه آلود برای اثر گذاری بر انتخابات و یا مقاصدی نامطلوب استفاده شود، چه موضعی باید داشت و آیا این شیوه كاربری اطلاعات هم نوعی فساد است.
در مورد انتخابات اخیر امریكا، الكساندر نیكس مدیر ارشدكمبریج آنالیتیكا كه به جهت عدم وفاداری به شركت از كارش هم معلق شده است، عنوان كرده است كه برخی از ایمیل های میان شركت و مشتریانش خصوصیت نابود شوندگی خودكار دارند. این خصوصیت باعث می گردد كه رد و نشانی الكترونیكی برای بررسی كنندگان باقی نماند تا آن هابتوانند دعاوی فساد احتمالی در انتخابات را تعقیب نمایند. بعلاوه هویت و مشخصات واقعی شركت های فعال در جهت دهی انتخابات مخفی می باشد.
شركت های اصلی با استفاده از شركت های پوششی غیر قابل رد گیری عمل می نمایند. یكی دیگر از مدیران اجرائیكمبریج آنالیتیكا كه در اروپای شرقی در یكی از قرارداردهای اثر گذاری بر انتخابات فعال بوده است، می گوید، هیچ كس حتی نمی دانست چنین شركت هائی وجود دارند.
این فعالیت های نادرست، نشان می د هد كه متاسفانه در قوانین انتخاباتی خیلی از كشور ها، راه هائی برای دور زدن قانون وجود دارد كه با استفاده از آن افراد ذینفع می توانند اثر گذاری بر انتخابات را خریداری كنند.از اینرو در بعضی موارد، برابر مجموعه مقررات حاكم، مشخص كردن دقیق گذر شركت ها و سیاستمداران از خط فساد دشوار است.
پرونده فساد فیس بوك، كمبریج آنالیتیكا و دخالت احتمالی روسیه در مبحث انتخابات امریكا مصداقی از همین موارد است.این جنجال به روشنی حاكی از پیدایشپدیده جدیدی در مورد فساد سیاسی و لزوم مبارزه با آن است.
البته همزمان با این پدیده نو، مكتب قدیمی "كیف های پر از پول نقد" هم كماكان برای خرید اثر گذاری بر آرای رای دهندگان و سایر مقاصد نامشروع مورد توجه است. اخیراً در مارس 2018، نیكلاس ساكوزی رئیس جمهور سابق فرانسه، متهم شده است برای مبارزه انتخاباتی خود در 2007 حدود 50 میلیون یورو از رهبر لیبی معمر قذافی دریافت كرده است. موارد مشابه فساد انتخاباتی در كشور های دیگر هم گزارش شده است.
*دانشیار بازنشسته دانشكده اقتصاد علامه طباطبائی


Brexit. British exit.
https: //www.express.co.uk/finance/city/938171/Facebook-shares-stock-fall-Cambridge-Analytica-Bank-of-America-Merrill-Lynch
Transparency International.The old and new schools of political corruption - 23 March 2018.
Cambridge Analytica.
https: //en.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Analytica
https: //www.zoomit.ir/2018/3/26/270059/psychographics-behavioural-analysis-cambridge-analytica/
https: //www.vox.com/policy-and-politics/2018/3/21/17141428/cambridge-analytica-trump-russia-mueller
Christopher Wylie
AleksandrKogan
University of St. Petersburg
https: //en.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Kogan
thisismydigitallife
SCL group.Strategic Communication Laboratories.
این شركت انگلیسی است. مبحث فعالیت آن فراهم كردن اطلاعات، تحلیل برای دولت ها ارتش ها است. در زمینه تغییرات اجتماعی و دفاع فعال است. در جنجال انتخابات امریكا گفته می گردد تحت پوشش شركت كمبریج انالیتیكا فعال اصلی برای اقدامات صورت گرفته بوده است و به جهت همین همكاری بیشتر شناخته شد.
https: //sclgroup.cc/
Dr. Spectre
https: //www.psychol.cam.ac.uk/people/dr-aleksandr-spectre
https: //www.ctvnews.ca/business/u-k-probe-goes-on-despite-cambridge-analytica-bankruptcy-1.3913146
WikiLeaks' JulianPaulAssange
https: //en.wikipedia.org/wiki/Julian_Assange
ویكی لیكس یك موسسه غیر انتفاعی خبر رسانی است كه توسط آسانژ برنامه ریز كامپیوتری در 2006 تاسیس شده است. این موسسه برای شفافیت و آگاهی مردم اخبار درز یا نشت كرده را پخش یا منتشر می كند. آسانژ تبعه استرالیا است. هم اكنون به جهت انتشار برخی از اخبار نشتی امنیتی از سوی دولت امریكا و تخلف حقوقی از سوی دولت انگستان تحت تعقیب است.آسانژ برای فرار از دستگیری از اوت 2012 زمانی كه لندن بود به سفارت اكوادر در لندن پناهنده شد و هنوز در آنجا است. در ژانویه 2018 دولت ااكوادر به نامبرده تبعیت اكوادری داده است.
https: //www.vox.com/policy-and-politics/2018/3/21/17141428/cambridge-analytica-trump-russia-mueller
US Democratic National Committee، DNC.
https: //wikileaks.org/dnc-emails/
https: //www.washingtonexaminer.com/edward-snowden-i-have-no-relationship-with-wikileaks
https: //en.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden
https: //www.thesun.co.uk/.../edward-snowden-facebook-cambridge-analytica-rebranded-..
Natalia Veselnitskaya
https: //www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-russia-donald-jr-tower-meeting-transcript-republican-grassley-release-a8178761.html
Stephanie Clifford
https: //www.khabaronline.ir/detail/774257/World/americas
Alexander Nix، Chief Executive Officer، CEO.

3535

1397/02/18
12:19:03
5.0 / 5
4820
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان