مهر گزارش می دهد؛

تفاوت ۱۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات مسكن، خبری از رونق معاملات نیست

تفاوت ۱۰ هزار تومانی اوراق تسهیلات مسكن، خبری از رونق معاملات نیست بازسازی خانه: در حالیكه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن همچنان در كانال ۷۰ هزار تومانی ثابت مانده است، اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی به نرخ ۶۰ هزار تومان افت كرد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بعد از آنكه نوسانات بازارهای اقتصادی و همینطور ركوردشكنی شاخص بورس در هفته گذشته سبب اقبال بخشی از نقدینگی سرگردان به بازار مسكن و درنتیجه افزایش قیمت بیشتر نمادهای اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن به رقم ۷۰ هزار تومان شد، طی چند روز اخیر نرخ این اوراق در فرابورس با اندكی كاهش در بیشتر نمادها با بازه قیمتی ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان ثابت مانده است.
با این حال بعد از آنكه در ۴ ماه اخیر كه اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی وارد بازار سرمایه شده و توانسته بود در قیمت ۶۴ هزار تومان ثابت بماند، به بازه قیمتی ۶۰ و ۶۱ هزار تومان افت كرد. به نظر می آید علت این كاهش ناگهانی قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی، عدم استقبال از وام خرید مسكن این بانك از جانب متقاضیان خرید مسكن باشد.
هرچند كه در معاملات روز شنبه فرابورس یكی از متقاضیان دریافت تسهیلات مسكن بانك ملی، ۱۱۹ برگه به ارزش ۷ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان اوراق تسهیلات مسكن به قیمت هر برگه ۶۰ هزار و ۸۰۰ تومان صادره در فروردین ماه امسال و با نماد «تملی ۷۰۱» خریداری نموده است. قیمت این اوراق متعلق به اسفند ماه سال قبل با نماد «تملی ۶۱۲» هم با قیمت ۶۱ هزار و ۶۰ تومان به فروش رسید.
از سوی دیگر قیمت هر برگه تسهیلات مسكن بانك ملی صادره در اردیبهشت ماه امسال با نماد «تملی ۷۰۲» روز یكشنبه به قیمت ۶۳ هزار و ۸۴۰ تومان در بالاترین نرخ و ۶۰ هزار و ۸۰۰ تومان در پایین ترین قیمت خرید و فروش و نهایتا در رقم ۶۱ هزار و ۴۰۰ تومان تثبیت شد. با این وجود در معاملات روز یكشنبه خرید و فروشی از اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی به ثبت نرسید.
همچنین قیمت اوراق تسهیلات مسكن متعلق به بانك عامل بخش مسكن در گرانترین قیمت روز شنبه در ۳ نماد اوراق تسهیلات فروردین و اردیبهشت ۹۷ با نمادهای «تسه ۹۷۰۱» و «تسه ۹۷۰۲» و آبان ماه ۹۶ با نماد «تسه ۹۶۰۸» با نرخ ۷۰ هزار تومان معامله شد. ولی با عنایت به كاهش قیمت اوراق تسهیلات در معاملات روز یكشنبه به ۶۵ هزار تومان، نرخ نمادهای مذكور كاهش پیدا كرد.
ضمن اینكه در سایر نمادهای متعلق به بانك عامل بخش مسكن، بازه قیمتی از ۶۶ هزار تومان شروع شده و تا ۶۹ هزار و ۶۰۰ تومان در نوسان است؛ تنها نمادی كه در كانال ۶۵ هزار تومانی قرار دارد، اوراق تسهیلات صادره در مرداد ۹۵ (تسه ۹۵۰۵) است كه با قیمت ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان در ابتدای روز جاری معامله و بعد از دقایقی با قیمت ۶۷ هزار و ۹۹۹ تومان به فروش رسید.
گفتنی است تسهیلات مسكن بانك ملی و بانك عامل بخش مسكن در مورد مبلغ وام پایه (۶۰ میلیون تومان برای متقاضی فردی و ۱۰۰ میلیون تومان برای متقاضی زوجین) مشترك هستند اما بانك ملی وام جعاله را به ارزش ۱۰ و بانك عامل بخش مسكن به قیمت ۲۰ میلیون تومان به متقاضی اعطا می كنند. علاوه بر این، بانك عامل بخش مسكن ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق به متقاضی فردی و ۲۰ میلیون تومان به زوجین پرداخت می كند كه این نوع تسهیلات مسكن را بانك ملی اعطا نمی نماید.

1397/04/11
22:07:20
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان