در دیدار وزرای راه دو كشور عنوان شد:

تردد سالی۱۸۰هزار كامیون بین ایران-افغانستان، ترانزیت ارزان می گردد

تردد سالی۱۸۰هزار كامیون بین ایران-افغانستان، ترانزیت ارزان می گردد بازسازی خانه: وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر حمل و نقل افغانستان از توافق دو كشور برای توسعه ترانزیت ریلی و جاده ای و كاهش هزینه های ترانزیت به این كشور اطلاع داد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در نشست خبری مشترك با محمد حمید طهماسی وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملكی جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به مذاكرات دو طرف اظهار داشت: جلسه خیلی خوب و مؤثری داشتیم و یكبار تمام مسائل حمل ونقلی و ترانزیتی را با هم مرور كردیم.
وی به حجم بالای ترانزیت كالا بین دو كشور اشاره نمود و اضافه كرد: سالانه در حدود ۱۸۰ هزار كامیون از ایران به سمت افغانستان و بالعكس عبور می كند و همین نشان داده است مبادلات بسیار گسترده ای میان دو كشور وجود دارد.
آخوندی با اشاره به توافقات حاصله برای تسهیل حمل ونقل و ترانزیت میان دو كشور اظهار داشت: برای گسترش ترانزیت گفت وگوهای زیادی داشتیم و به نتایج خوبی برای كاهش هزینه ها رسیدیم.
وی افزود: هم اكنون هزینه هایی بابت تردد میان دو كشور دریافت می گردد كه بعضی از این هزینه ها رسمی و برخی غیر رسمی است. قرار بر آن شد كه كلیه هزینه های غیر رسمی شناسایی و كاهش یافته یا حذف شوند. هیچ دلیلی برای آنكه كسی هزینه غیررسمی دریافت كند، وجود ندارد.
این عضو كابینه تدبیر و امید اضافه كرد: در مورد هزینه های رسمی باید گفت، در جمهوری اسلامی ایران ارقام بر مبنای اقدام متقابل دریافت می گردد. اگر دوستان ما در افغانستان تمایل به كاهش هزینه های رسمی داشته باشند، ما هم به صورت متقابل این هزینه ها را كاهش خواهیم داد. قرار بر آن شد كه كمیسیون مشتركی برای شناسایی این هزینه ها تشكیل شده و در جهت كاهش این هزینه ها گام برداریم.
راه آهن خواف-هرات در آستانه بهره برداری
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه چابهار برای گسترش روابط ترانزیتی میان ایران، هند و افغانستان اظهار داشت: موافقت نامه چابهار خیلی خوب عمل كرده و الان بین سه كشور كریدور جدیدی را بوجود آورده است. بعنوان مثال محموله های گندمی كه برای افغانستان از هند آمده در بندر چابهار تخلیه و منتقل شد. در همین چند روز گذشته محموله حبوبات با استفاده از بندر چابهار از هند به افغانستان منتقل شد.
وی افزود: ترانزیت بین هند-ایران و افغانستان كاملا فعال است. ما آمادگی داریم به بخش خصوصی و دولتی افغانستان امكانات لجستیكی را چه در بندر چابهار، چه دریای خزر و چه سایر بنادر دریایی و خشك اختصاص دهیم.
آخوندی با اشاره به حوزه حمل و نقل ریلی هم اظهار داشت: در حوزه ریلی خوشبختانه ۳ فاز از طریق آهن خواف به سمت هرات در جمهوری اسلامی افغانستان اجرایی شده است. این راه آهن اكنون به جنو رسیده است و می تواند بزودی افتتاح شود. منتظر تصمیم دولت افغانستان برای احداث فاز ۴ میان جنو تا هرات هستیم.
وی افزود: امیدوارم بر مبنای تصمیم قبلی رییس جمهور افغانستان در خصوص یكسان سازی استاندارد راه آهن در افغانستان با استاندارد بین المللی، نیازی به تغییر بوژی در داخل این كشور نداشته باشیم.
این عضو كابینه دوازدهم اضافه كرد: برای آنكه بتوانیم این راه آهن را فعال نماییم، نیاز داریم مرز شمتیغ را هم از سمت ایران و هم افغانستان بعنوان مرز رسمی بشناسیم. آقای طهماسی گفتند مراحل تصویب این مرز در افغانستان طی شده و بزودی می توانیم این مرز را بعنوان مرز رسمی جدید بین دو كشور گشایش نماییم.
اعلام آمادگی برای جاده سازی در افغانستان
وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مساله حمل و نقل جاده ای هم اشاره نمود و اظهار داشت: غیر از بحث راه آهن، علاقه مند هستیم تا حمل و نقل جاده ای به سمت فراه را هم گسترش دهیم.
وی افزود: محورهای خوبی در افغانستان قابل تعریف است، كه می توان از آزادراه كابل-دوغارون-مشهد، فراه-مرز ایران و پل دوم میلك نام برد. از افغانستان درخواست داریم هرچه سریع تر موافقت خویش را با احداث پل دوم میلك اعلام كنند تا در جهت سهولت حمل و نقل مرزی اقدام نماییم.
این عضو كابینه دوازدهم اضافه كرد: مذاكرات بسیاری خوبی انجام شد و امیدوارم هرچه بیشتر شاهد گسترش روابط ایران و افغانستان باشیم.
آخوندی در آخر اظهار داشت: دو ملت در تمام ریشه ها، حوزه تمدنی، زبان، تعلقات و سرنوشت مشترك هستند. در این سنوات اخیر ما میزبان بیش از ۳ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران بودیم و با دوستان و برادران افغانستانی زندگی مشترك و مسالمت آمیز داشتیم. امیدوارم هر روز این وحدت و برابری رو به گسترش باشد.
گسترش صادرات افغانستان با استفاده از ظرفیت چابهار
محمد حمید طهماسی، وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملكی جمهوری اسلامی افغانستان هم در این نشست ضمن تشكر از وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار داشت: بر مبنای دعوت جناب وزیر، هیات افغانستانی امروز به تهران آمدند تا برای بهبود روابط ترانزیتی صحبت كنند. امروز بر سر موضوعات بسیاری توافق كردیم و نخستین مساله استفاده بهینه از بندر چابهار بود.
وی افزود: توافق شد تا زمینه بهتر صادرات و واردات بین هر دو كشور فراهم شده و همینطور زمینه صادرات كالاهای افغانستان از قبیل میوه تازه، میوه خشك و سنگ به كشورهای ثالث با همكاری جمهوری اسلامی ایران با استفاده از بندر چابهار فراهم گردد.
این عضو دولت افغانستان اظهار داشت: مبحث دومی كه درباره آن به تفاهم رسیدیم درباره هزینه های حمل ونقل و ترانزیت بود. قرار بر آن شد كه هزینه های غیر رسمی شناسایی و حذف شود. در قسمت هزینه های رسمی هم برای كاهش هزینه ها اتفاق نظر وجود داشت.
طهماسی با اشاره به توافقات گمركی میان دو كشور اضافه كرد: آماده هستیم تمام مقررات گمركی را یكسان نماییم تا از قاچاق و فساد در هر دو گمرك جلوگیری شود.
وی افزود: در بحث مسدود ساختن بازارچه ها كه در مرز هر دو كشور وجود دارد، توافق صورت گرفت. سیاست دولت جمهوری اسلامی افغانستان مسدود شدن این بازارچه ها و تولید مرزهای جدید و گمركات رسمی است.
وزیر حمل و نقل و هوانوردی ملكی جمهوری اسلامی افغانستان به مبحث گشایش مرز شمتیغ هم اشاره نمود. اضافه كرد: در بحث تولید بندر خشك رسمی در شمتیغ، مبحث به شورای امنیت ملی افغانستان احاله شده است. انشاالله آماده هستیم كه این مرز هرچه زودتر باز شود.

1397/05/14
12:21:41
5.0 / 5
4996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان