وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با مهر؛

مخالف مداخله دولت درمسكن هستم، تاسیس صندوق توسعه حمل ونقل ماه جاری

مخالف مداخله دولت درمسكن هستم، تاسیس صندوق توسعه حمل ونقل ماه جاری بازسازی خانه: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: معتقدم دولت به هیچ وجه نباید در بخش مسكن مداخله كند و دولت برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی صرفا تسهیل گری می كند.محمد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت فعلی لایحه ای كه وزارت راه و شهرسازی در زمان آخوندی با مبحث راهكارهای تعادل بخشی به بازار مسكن و اجاره بها و با هدف اصلاح قانون موجر و مستأجر به هیئت دولت برده بود و این لایحه در كمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی بود، تصریح كرد: بعد از ورود من به وزارت راه و شهرسازی، دستور دادم تا روی لایحه كار عمیق تری صورت گیرد.
نباید به قشر مستأجر فشار بیاید
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا شما با طرح قبلی وزارت راه و شهرسازی در خصوص تعیین سقف برای اجاره بها از جانب دولت موافقید یا خیر؟ افزود: من معتقدم مداخله دولت در بازار مسكن به خصوص اجاره بها به هیچ وجه پاسخ مناسب و درستی به مشكلات جامعه نیست. بلكه باید تلاش نماییم راهكارهای پایداری را بدهیم كه در حقیقت بتوانیم اطمینان داشته باشیم كه به قشر متقاضی واحدهای استیجاری صدمه وارد نشود.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: به همین این لایحه نیاز داشت تا از پختگی لازم برخوردار شود. دستور داده ام تا روی مبحث اجاره بها، كار تحقیقاتی بیشتری شود. هنوز این كار تكمیل نشده است.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا ساخت سالی ۱۰۰ هزار واحد مسكونی با اعتقاد شما در خصوص عدم مداخله دولت در بازار مسكن در تعارض نیست؟ اظهار داشت: اساسا وظیفه ما در زمینه ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد، تسهیل گری و تولید فرصت برای تولید مسكن می باشد. حتما و قاطعانه باید اقدامات ما به سمت تولید ظرفیت در كشور برای تولید مسكن با استفاده از سیاست ها حمایتی و مشوق هایی كه در اختیار سازندگان قرار می دهیم، باشد.
سالی ۵۰۰ هزار واحد مسكونی نیاز داریم
اسلامی خاطرنشان كرد: مقرر است خودِ مردم و سازندگان خانه هایشان را بسازند و ما (به عنوان دولت) باید هدایت و نظارت نماییم و مطمئن باشیم سالی حداقل ۵۰۰ هزار واحد در كشور تولید تا قشر متوسط به پایین از مسكن بهره مند شود.
برگزاری جلسات شورای عالی مسكن شروع شده است
وی درباره زمان تشكیل شورای عالی مسكن خاطرنشان كرد: بر مبنای قانون شورای عالی مسكن در وزارت راه و شهرسازی تشكیل شده ولی هر از گاهی لازم جلسات آن در حضور رئیس جمهور تشكیل گردد كه این اتفاق افتاده است. هم اكنون هر دو هفته یك مرتبه جلسه داریم و جلسات آن شروع شده است.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه آیا می توان بر مبنای قانون به جلساتی كه بدون حضور رئیس جمهور تشكیل می شود، نام «شورای عالی» نهاد؟ تصریح كرد: آنچه در قانون آمده، «شورای مسكن» است كه رئیس آن وزیر راه و شهرسازی است. جلسات این شورا تشكیل شده است كه خیلی وقت بود جلسات این شورا برگزار نمی شد. ولی هر از گاهی با حضور رئیس جمهور تشكیل جلسه می دهیم.
وی افزود: رئیس جمهور تمام تأكیدات و دستورات خویش را قبلا صادر كرده اند همین نشستی كه به تازگی در وزارت راه و شهرسازی با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به شكلی شورای عالی مسكن بود.
اسلامی درباره اقدامات وزارت راه و شهرسازی در بحش حمل و نقل به خصوص پروژه های باقی مانده و تكمیل نشده و نحوه تأمین منابع مالی آنها اظهار داشت: یكی از مواردی كه در برنامه های خودم تقدیمی به مجلس پرداخته بودم، متنوع سازی تأمین منابع مالی پروژه ها بود.
۲۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام عمرانی داریم
وی افزود: ما ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم كه با سالی ۷ یا ۸ میلیارد تومان بودجه، سالها طول می كشد تا تمام شود. ازاین رو نیازمند روش های دیگری برای تأمین منابع مالی هستیم. انتشار اسناد خزانه اسلامی هم جزء تعهدات دولت به حساب می آید. اما به دنبال عرضه اوراق سهام در بازار سرمایه هستیم تا از محل اوراق سهام، از نقدینگی در اختیار مردم به تأمین مالی پروژه ها بپردازیم.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: یكی از الزامات اجری این برنامه این است كه برای پروژه های نیمه تمام، سهام تعریف و آن سهام را عرضه نموده و بازگشت آنرا از محل منابع خود همان پروژه تضمین نماییم تا مردم بتوانند با هر میزان پولی كه دارند در تأمین مالی پروژه ها مشاركت كنند.
۱۵ هزار میلیارد تومان سهام پروژه عرضه می شود
وی اضافه كرد: ما در فاز نخست برای انتشار ۱۵ هزار میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه، اجرای این طرح را پیشنهاد داده ایم تا در ۳ مرحله ۵ هزار میلیارد تومانی سهام پروژه ها را عرضه و برای تكمیل پروژه ها استفاده نماییم. تجربه هم نشان داده مردم از خرید سهام بهره برده اند و تجربه های موفقی داشته ایم.
اسلامی روش دیگر تأمین مالی پروژه های عمرانی را استفاده از صندوق توسعه حمل و نقل عنوان و خاطرنشان كرد: تولید این صندوق در قانون پیش بینی شده بود كه در دولت اساسنامه آن تصویب گردید. این صندوق مقرر است با سرمایه ۱۹ هزار میلیارد تومان به پشتیبانی پروژه های حمل و نقل بپردازد.
آغاز تأسیس صندوق حمل ونقل در ماه جاری
به گفته وزیر راه و شهرسازی، اقدامات اداری تأسیس این صندوق در ماه جاری انجام می گردد تا بتوانم منابع صندوق را از سرفصل های پیش بینی شده تأمین و در مدار فعالیت قرار گیرد. یكی از كارهای این صندوق هم عرضه اوراق سهام پروژه های حمل و نقلی خواهد بود.

1397/10/08
13:45:45
5.0 / 5
4710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان