وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد

خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی سیل به راه های كشور

خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی سیل به راه های كشور بازسازی خانه: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سیلاب های اخیر، سه هزار میلیارد تومان به راه های كشور خسارت وارد كرده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی؛ محمد اسلامی با بیان اینكه به راه های كشور شامل روستایی، فرعی، شریانی و اصلی كه آزادراه ها هم شامل می شود، ۳ هزار میلیارد تومان خسارت بر اثر سیل وارد آمده است، از تكمیل مطالعات راه آهن اصفهان اهواز آگاهی داد و اضافه كرد: در سراسر كشور بیشتر از ۱۲ هزار كیلومتر از طریق ها، در ۶۸۰۰ نقطه لطمه دیده اند.
وی اضافه كرد: در استان چهارمحال و بختیاری، در مجموع خساراتی كه به زیرساخت ها و همین طور مردم وارد آمده، ۵۹۹ میلیارد تومان برآورد شده كه استاندار این استان، گزارش آنرا به ستاد بحران كل كشور نمایش كرده است.
وزیر راه و شهرسازی در همین راستا توضیح داد: خساراتی كه به بخش كشاورزی و آبزی پروری استان وارد آمده، ۴۶۰ میلیارد تومان است كه این بخش، همراه با خساراتی كه به واحدهای مسكونی وارد آمده، توسط دولت تعیین تكلیف شده است.
اسلامی با اشاره به اینكه ارزیابی دقیق تر خسارات باز در دستور كار است، از تعیین منابع برای آغاز بازسازی های آگاهی داد و اضافه كرد: تسهیلات در دو بخش بلاعوض و وام های با بهره كم به سیل زدگان، واگذار می شود و مردم می توانند از آن استفاده كنند و وضعیت خودرا به حالت اول برگردانند.
جابجایی ها در اسرع وقت صورت گیرد
وی اشاره كرد: كسانی كه در حریم یا در بستر رودخانه ساخت و ساز كرده اند، باید جابجا شوند. از مردم می خواهم كه همت داشته باشند و همكاری كنند تا جابجایی ها در اسرع وقت صورت گیرد.
این عضو كابینه دوازدهم، درباب اصلاح زیرساخت هایی كه در استان چهارمحال و بختیاری لطمه دیده و برآوردهای آن باز انجام گرفته و برنامه ها باز مشخص هستند، اظهار داشت: آغاز عملیات بازسازی زیرساخت های لطمه دیده استان در ایام آتی آغاز می شود و این مهم همچون موضوعات مهمی است كه دولت برای آن تصمیم گیری كرده و منابع آن در جلسات آینده تعیین می شوند تا با پشتوانه مالی مناسب عملیاتی و اجرایی شود.
وزیر راه و شهرسازی، درباب پروژه های اصلی راه و خدمات زیربنایی حمل و نقل استان چهارمحال و بختیاری از بودجه مناسبی كه در سال ۹۸ برای استان در نظر گرفته شده آگاهی داد و اضافه كرد: قسمتی از پروژه های اصلی راه و خدمات زیربنایی حمل و نقل همچون جاده لردگان و شلمزار خوزستان هستند كه پیمانكار ندارند و یا مطالعات آن تكمیل نشده است كه انتخاب پیمانكار و همین طور تكمیل مطالعات در دستور كار است.
راه آهن اصفهان - اهواز جز پروژه های پراهمیت ماست
اسلامی درباب پروژه های راه آهن باز اعلام نمود: راه آهن جزو پروژه های پراهمیت ما به حساب می آید و یكی از محورهای ترانزیتی راه آهن است كه امیدواریم مطالعات راه آهن اصفهان- اهواز تكمیل شود و بتوانیم سرمایه گذاری را پیدا نماییم تا از محل بودجه فاینانسی كه از صندوق توسعه ملی دارد، قرارداد این پروژه را بنویسیم؛ هم اكنون مطالعات آن انجام شده و در ردیف برنامه های اولویت دار وزارتخانه است.
وی لطمه به راه ها را از جنس رانش برشمرد و اضافه كرد: این لطمه ها از جنس رانش زمین، تخریب پل ها، لطمه دیدگی پل ها و تخریب آب نماها و آب روها، آب شستگی و آب بردگی و زمین لغزشی كه سبب رانش زمین شده است و مسیر جاده را در كل غیرقابل بهره برده است.
اسلامی میزان برآورد خسارات سیل به همه راه های كشور را ۳ هزار میلیارد تومان برآورد كرد و اظهار داشت: برمبنای اولویت هایی كه داریم خصوصاً جاده های روستایی، آنها را با اولویت بیشتری دنبال خواهیم كرد تا با سرعت بیشتری بازگشایی و تكمیل شوند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: یك سری از جاده های ما هستند كه باید با واریانت جدید كار شوند. محور قدیم بعضی از جاده ها قابل استفاده نیستند كه نمونه آن، محور خرم آباد به پلدختر كه چند كیلومتر از جاده را رودخانه كنده و با خود برده است. دیگر از كنار رودخانه نمی توان عبور كرد. برآورد اولیه و نظر كارشناسان و مهندسان مشاوری كه خسارات را بررسی نموده اند، این است باید با تونل و مسیر جایگزین بتوانیم بریدگی جدیدی، جایگزین نماییم كه این كار عملاً با سرعت قابل انجام نیست.
وی اضافه كرد: پروژه سنگینی است كه زمان بر است و فعلاً باید با كنارگذر موقت مسیر را برقرار نماییم تا بعدها بشود مسیر جایگزین آنرا ایجاد كرد.
اسلامی فرصت پیش رو را فرصتی برای تغییر مفروضات مهندسی عنوان نمود و اظهار داشت: مفروضات مهندسی و شرایط جدید كه بارش ها به وجود آورده اند، ایجاب می كند تا مسیرهایی را مجدداً طراحی نماییم.

1398/01/21
14:24:36
5.0 / 5
4731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان