گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر

مالیات بر عایدی سرمایه چند درصد است؟، نگاهی به تجربه ۳۷ كشور دنیا

مالیات بر عایدی سرمایه چند درصد است؟، نگاهی به تجربه ۳۷ كشور دنیا بازسازی خانه: این روزها كه وضع مالیات بر عایدی به عنوان راهكاری موثر برای هدایت نقدینگی از بازارهای سفته بازانه به حوزه تولید معرفی شده، این سوال مطرح است كه نرخ گذاری موثر برای این مالیات چگونه باید باشد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بعد از تعیین مالیات بر عایدی سرمایه بعنوان پایه مالیاتی مهم ترین گام برای پیشبرد اهداف مدنظر، نحوه تعیین نرخ مالیات بر عایدی سرمایه بعنوان یكی از بخش های فنی و كلیدی پروسه طراحی نظام مالیات بر عایدی سرمایه، بسیار حائز اهمیت می باشد چونكه تحقق اهداف مدنظر دولت تابع میزان نرخ مالیاتی است.
اهداف اصلی وضع مالیات بر عایدی سرمایه جلوگیری از انباشت سرمایه در دست عده اندكی از افراد از جامعه، هدایت سرمایه ها به بخش های مدنظر و مولد، جلوگیری از سوداگری و سفته بازی در بازار دارایی هایی كه با محدودیت عرضه مواجهند (نظیر بخش املاك و مستغلات) و سرانجام كمك به بازتوزیع درآمد و ثروت در جامعه است.
بر اساس گزارشی كه معاونت پژوهشی سازمان امور مالیاتی تهیه كرده است، برای دستیابی به اهداف بازتوزیعی لازم است نرخ های مالیات بر عایدی سرمایه تصاعدی باشد و تجربه كشورهای مجری این مالیات نیز گواه این مدعاست. در ارتباط با سایر اهداف همچون هدایت سرمایه ها به بخش های مدنظر، لازم است از نرخ های ترجیحی در بخش های مورد نظر استفاده شود، ضمن اینكه برای جلوگیری از سوداگری و سفته بازی در بعضی دارایی هایی كه عرضه آنها بی كشش است، خصوصاً املاك و مستغلات، علاوه بر نرخ های ترجیحی، تفكیك بین عوائد كوتاه مدت و طولانی مدت و همین طور شاخص بندی عوائد لازم است. در این راستا نرخ های طولانی مدت كمتر از نرخ های كوتاه مدت هستند و دلیل آن نیز جلوگیری از سوداگری است.
همچنین عموم اقتصاددانان بر این نكته تاكید دارند كه نرخ مالیات بر عایدی سرمایه باید از نرخ مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد بالاتر باشد. دلیل این امر نیز است كه مالیات هایی كه بر درآمد افراد و بنگاه های داخلی وضع می شود به سبب اثرات منفی و بازدارنده بر پس انداز و روش های پس انداز مردم، اثرات تحریفی به دنبال دارند. نظام های مالیاتی مختلفی برای مقابله با این مساله طراحی شده است كه از آن جمله می توان به سیستم مالیات ستانی نوردیك (یك سیستم جامع مالیاتی با نرخ های پایین تر مالیات بر درآمد سرمایه نسبت به مالیات حقوق و دستمزد) و مالیات بر هزینه یا مصرف می توان اشاره نمود.
از سویی دیگر تعیین نرخی بالاتر یا پایین تر از نرخ مالیات بر درآمد بهره یا سود سهام برای مالیات بر عایدی سرمایه می تواند تركیب سبد دارایی افراد را تغییر دهد.
بررسی ها نشان داده است كه ایجاد درآمد در خیلی از كشورها هدف اصلی از وضع مالیات جامع بر عایدی سرمایه نیست. از این منظر معافیت قسمتی از عوائد سرمایه ای از مالیات، این انگیزه را می دهد تا افراد بطور مصنوعی درآمد حاصل از سرمایه گذاری و درآمد عادی را به درآمد معاف از مالیات عایدی سرمایه تبدیل كنند. علاوه بر معافیت عایدی سرمایه، پایین بودن نرخ مالیات بر عایدی سرمایه نیز انگیزه انتقال بین منابع را تشدید می كند.
بنابراین به منظور حفظ پایه های مالیاتی، لازم است نرخ های مالیات بر عایدی سرمایه و مالیت بر درآمد سرمایه گذاری (بهره و سود سهام) یكسان باشند. حتی در سیستم های مالیاتی جامع، لازم است نرخ مالیات بر درآمد شركت ها (سود شركت ها و سود سهام)، نرخ مالیات حقوق و دستمزد و مالیات عایدی سرمایه یكسان باشند تا زمینه برای برنامه ریزی مالیاتی از بین برود.
بالاترین نرخ نهایی عایدی سرمایه، در كشورهای OECD، سال ۲۰۱۵
معمولاً با عوائد كوتاه مدت (دوره زمانی كمتر از یك سال)، همانند درآمد عادی و متعارف رفتار شده و در نتیجه نرخ مالیات بر درآمد شخصی (اشخاص حقیقی) بر آن اعمال می شود. در مقابل برای عوائد بلندمدت كه از سرمایه گذاری های بیشتر از یك سال به دست می آید، نرخ پایین تری اعمال می شود و دلیل آن نیز تشویق اشخاص به نگهداری دارایی های خود است. (جدول بالا)
بررسی ها نشان داده است كه در بعضی كشورها نرخ مالیات بر عایدی سرمایه برای اشخاص حقیقی و شركت ها متفاوت می باشد و در بعضی دیگر نیز نرخ این مالیات (برای عوائد كوتاه مدت) همان نرخ مالیات بر درآمد شخصی (اشخاص حقیقی) است.
البته ذكر این نكته لازم است كه عایدی سرمایه اصولاً قسمتی از درآمد افراد است و بنا بر این در كشورهایی كه نظام مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی از نوع جمع درآمد را اجرایی می كنند، معمولاً عایدی سرمایه ای نیز بعنوان یكی از منابع درآمدی در اظهارنامه مالیات بر جمع درآمد شخصی از طرف مودی اظهار می شود. با این وجود برخی كشورها، برای پیگیری اهداف مذكور، نرخ های متفاوتی برای این نوع مالیات دارند.
عوائد طولانی مدت مشمول نرخ های متفاوتی است و برخلاف عوائد كوتاه مدت كه بعنوان درآمد عادی مشمول نرخ های تصاعدی مالیاتی بر درآمد است، این عوائد عموماً مشمول بالاترین نرخ نهایی مالیات بر درآمد است.
نرخ مالیات بر عایدی سرمایه به تفكیك كشورها در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۴منبع:

1398/02/31
15:10:50
5.0 / 5
4784
تگهای خبر: املاك , بازار , تولید , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان