گزارش بازسازی خانه

واحد مسكونی چه تعداد كمبود داریم؟، نقش سیاستهای دولت دركاهش عرضه

واحد مسكونی چه تعداد كمبود داریم؟، نقش سیاستهای دولت دركاهش عرضه به گزارش بازسازی خانه در حالیكه در سرشماری نفوس و مسكن سال ۷۵، فاصله تعداد خانوار با واحد مسكونی، منفی ۱.۷ میلیون مسكن بود، این روند در سرشماری سال ۹۵، همچنان در رقم منفی ۱.۴ میلیون واحد مسكونی حفظ شده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بر مبنای نتایج سرشماری نفوس و مسكن سال ۱۳۷۵، تعداد خانوارهای كشور ۱۲.۴ میلیون خانوار و ۱۰.۷ میلیون واحد مسكونی موجودی مسكن بوده است.
كمبود مسكن در سال ۷۵ نسبت به تعداد خانوارها: ۱.۷ میلیون واحد مسكونی
بنابراین ۱.۷ میلیون واحد مسكونی در سال ۷۵ كمبود داشته ایم كه از این تعداد، منفی ۱ میلیون واحد به خانوارهای شهری و منفی ۵۰۰ هزار واحد مسكونی هم به خانوارهای روستایی تعلق داشته است.
همچنین ۸ میلیون خانوار شهری و ۴.۵ میلیون خانوار روستایی در كشور زندگی می كرده اند كه نشان داده است ۴۴.۳ درصد خانواده های كشور، روستایی و ۵۵.۶ درصد خانوارها شهری بوده اند.
كمبود مسكن نسبت به تعداد خانوار در سال ۸۵: همچنان منفی ۱.۷ میلیون واحد
داده های سرشماری نفوس و مسكن سال ۱۳۸۵ هم نشان داده است در این سال، ۱۷.۵ میلیون خانوار و ۱۵.۸ میلیون واحد مسكونی در كشور وجود داشته است كه نسبت كمبود مسكن به خانوارها در رقم ۱.۷ میلیون واحد مسكونی در طول ۱۰ سال ثابت مانده است.
همچنین ۱۲.۴ میلیون خانوار شهری و ۵ میلیون خانوار روستایی در سال ۸۵ در كشور زندگی می كرده اند كه نسبت آنها ۵۹.۷ درصد شهری به ۴۰.۳ درصد روستایی بوده است.
به عبارت دیگر، در طول ۱۰ سال، جمعیت خانواده های شهری ۵ درصد رشد داشته و این دهه (۷۵ تا ۸۵)، اوج مهاجرت روستاییان به شهرها بوده است.
سال ۹۰: نقش مسكن مهر در كاهش فاصله تعداد خانوار با تعداد مسكن
در سرشماری نفوس و مسكن سال ۱۳۹۰، تعداد خانوارهای كشور ۲۱.۲ میلیون و تعداد واحد مسكونی ۲۰ میلیون واحد تخمین زده شد. بر مبنای نتایج حاصله از این سرشماری، كمبود مسكن نسبت به خانوارها یه ۱.۲ میلیون واحد كاهش پیدا كرد كه نقش مسكن مهر در كاهش این فاصله كاملا در نتایج سرشماری مشهود است.
همچنین در این سال، ۱۵.۴ میلیون خانوار شهری و ۵.۷ میلیون خانوار روستایی داریم كه نسبت ۶۳ درصد خانوار شهری به ۳۷ درصد خانوار روستایی، نشان دهنده كاهش مهاجرت روستاییان به شهر در ۵ سال منتهی به ۹۰ نسبت به مدت مشابه پیش از آن بوده است.
سال ۹۵: نقش سیاست های انقباضی آخوندی ضد ساخت و ساز در كمبود مجدد مسكن
تأمل در نتایج سرشماری نفوس و مسكن سال ۱۳۹۵ از افزایش مجدد كمبود مسكن در ۵ ساله منتهی به سال ۹۵ حكایت دارد. بر مبنای داده های به دست آمده از سرشماری سال ۹۵، ۲۴.۲ میلیون خانوار در كشور در ۲۲.۸ میلیون واحد مسكونی زندگی می كنند.
به عبارت دیگر هم اكنون ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در كشور كمبود داریم كه این افزایش فاصله میان تعداد خانوار با واحد مسكونی، از نتایج سیاست های انقباضی عباس آخوندی در دوره وزارت خود بر راه و شهرسازی است.
وزیر سابق راه و شهرسازی به بهانه وجود ۲.۶ میلیون واحد مسكونی خالی و هم مخالفت با ادامه ساخت مسكن مهر، توجه چندانی به تحریك سمت عرضه مسكن نداشت و معتقد بود بعد از تحریك سمت عرضه و افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن، باید باردیگر به دنبال افزایش تولید رفت.
نتیجه این سیاست، افزایش ناگهانی قیمت مسكن در یك سال و نیم اخیر بوده است كه عمده ترین دلیل آن، كمبود مسكن نوساز و توقف برخی پروژه های مسكن مهر در شهرهای جدید اطراف تهران در سال های گذشته به حساب می آید.
همچنین تعداد خانوارهای شهری ۱۸.۱ میلیون و روستایی ۶ میلیون خانوار است كه ۶۶.۸ درصد خانوارهای كشور، شهری و ۳۳.۲ درصد روستایی هستند كه نشان دهنده موج دوم مهاجرت روستاییان به شهرها در ۵ ساله منتهی به ۹۵ است.

1398/07/18
18:48:52
5.0 / 5
4964
تگهای خبر: تسهیلات , تولید , روستا , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان