رئیس بنیاد مستضعفان؛

عده ای فشار می آورند تا مالكان را در باقیمانده پلاسكو مستقر كنیم

عده ای فشار می آورند تا مالكان را در باقیمانده پلاسكو مستقر كنیم بازسازی خانه: رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اظهار داشت: عده ای فشار می آورند تا غرفه داران را در ساختمان باقی مانده از پلاسكو مستقر كنیم در حالی كه این بنا ناایمن است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد سعیدی كیا با اشاره به آخرین وضعیت احداث ساختمان جدید پلاسكو اظهار نمود: هم اكنون برخی ها فشار وارد می آورند كه بنیاد اجازه دهد تعدادی از غرفه داران ساختمان پلاسكو در بنای باقی مانده مستقر شوند، اما ساختمان باقیمانده از پلاسكو آسیب دیده است و ایمنی ندارد و بنیاد هم بعنوان مالك نمی تواند مسئولیت آن را بپذیرد.
وی ادامه داد: ساختمان پلاسكو مجموعاً دارای ۶۰۰ واحد است كه پیش از انقلاب آقای القانیان سرقفلی تمام این واحدها را به مردم واگذار می كند و آقای یزدانی با وضع موجود این ساختمان را خریداری می ‎كند، ازاین رو بنیاد مالك جسم ساختمان است و مالك بهره برداری از ساختمان نیست و تمام واحدهای این ساختمان مالك سرقفلی و بهره بردار داشته است و البته عرصه این ساختمان متعلق به بنیاد مستضعفان است.
سعیدی كیا با اشاره به اینكه بنیاد مستضعفان این آمادگی را دارد كه از زمان صدور مجوز ساخت، ساختمان جدید پلاسكو را در طول دو سال احداث كند، اظهار داشت: به تازگی هم برای طراحی و معماری ساختمان جدید پلاسكو فراخوانی برای دریافت ایده منتشر گردید كه این فراخوان ۳۰ هزار بازدید كننده داشته است و ۹۲۰ نفر برای ساخت این ساختمان ایده های خویش را عرضه داده اند. مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی هم این بود كه برای احداث ساختمان جدید از ایده های مردم استفاده گردد.
وی اضافه كرد: از جانب دیگر با عنایت به اینكه مدرسه ژاندارك در نزدیكی ساختمان پلاسكو واقع شده، میراث فرهنگی محدودیت هایی را در احداث ساختمان پلاسكوی جدید مطرح كرده است. طبق طرح تفصیلی شهرداری تهران اجازه احداث بنای با ارتفاع قبلی را در این منطقه نمی دهند این در شرایطی است كه حقوق مكتسبه ای وجود دارد، ولی به هرحال ۶۰۰ واحد در ضلع شمالی و جنوبی ساختمان در ۵ و ۱۶ طبقه مستقر بودند، اما حالا باید این تعداد واحد را در تعداد طبقه كمتری از قبل جای دهیم.
رییس بنیاد مستضعفان تصریح كرد: خوشبختانه بنیاد مستضعفان زمینی را تحت عنوان «پاركینگ اكبر» در كنار ساختمان پلاسكو در اختیار دارد و پیشنهاد بنیاد این است كه از این اراضی برای ساختمان جدید استفاده گردد. مجموع این اراضی به بیش از ۸ هزار متر مربع می رسد كه البته ساختمان ۵ طبقه شمالی هم باید تخریب و جمعاً به عنوان یك ساختمان جدید، احداث شود.
سعیدی كیا با اشاره به برگزاری مسابقه معماری برای انتخاب بهترین ایده طراحی ساختمان جدید به ایلنا اظهار داشت: قرار بر این است كه بهترین ایده طی یك مسابقه انتخاب گردد و هیأت داوری برای آن تشكیل شده كه افراد صاحب نام و متخصص در این زمینه در این هیات حضور دارند و تمام پیشنهادات و ایده ها برای احداث ساختمان جدید توسط این افراد مورد بررسی قرار می گیرد.
وی درباره آخرین اقدامات برای ساخت ساختمان جدید تصریح كرد: اخیراً نامه ای را هم درباره تعیین تكلیف احداث ساختمان پلاسكو به آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ارسال كردیم چون كه چندین نهاد درگیر مبحث ساختمان پلاسكو هستند. به غیر از بنیاد مستضعفان چند نهاد دیگر همچون شورای شهر، شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی، دادستانی و... درباره این مورد تصمیم گیر هستند.
رییس بنیاد مستضعفان اضافه كرد: در این نامه از معاون اول رییس جمهوری درخواست برگزاری یك جلسه با حضور مدیران تمام این دستگاه ها داشتیم كه بتوانیم با هماهنگی تمام این دستگاه ها تصمیمی درباره این ساختمان دریافت و عملیات اجرایی آن را شروع كنیم. برای ساختمان جدید پاركینگ با ظرفیت حدود ۱۰۰۰ خودرو ساخته شود. هم اكنون با شهرداری تهران در حال همكاری و تعامل جهت نهایی شدن ضوابط زیربنا و تراكم و سطح اشغال هستیم كه امید داریم بزودی نهایی شود.
سعیدی كیا با اشاره به اینكه تمام حق و حقوق صاحبان سرقفلی را دادستانی مشخص خواهد كرد، ادامه داد: فضای تجاری جدید را متناسب با حقوق و ارزش ریالی سرقفلی ملكی كه هر یك از افراد در ساختمان قبلی داشتند باید واگذار كنیم. تجربه احداث ساختمان هایی شبیه به پلاسكو در طول دو سال را داریم.
وی تصریح كرد: مجوز كه داده شود می توانیم در طول این مدت ساختمان جدید را تحویل دهیم. اگر شهرداری سطح و سطوح و طبقات را تأیید كند، مسابقه معماری برگزار می گردد و تا عملیات گودبرداری انجام شود. نقشه ها هم تكمیل و ساختمان ساخته می گردد.
رییس بنیاد مستضعفان درباره تعیین میزان مابه تفاوت قیمت مغازه های قدیم و جدید اظهار نمود: درباره تعیین میزان مابه التفاوت قیمت مغازه های قدیم و جدید برای كسبه، تا حكم دادستانی مبنی برای تعیین حق و حقوق ها اعلام نشود نمی توانیم برای این موضوعات تصمیم گیری كنیم. به هر حال بنیاد تابع حكم قضایی است و هر ارزشی كه برای سرقفلی مغازه ها در ساختمان قبلی تعیین شود، مكلف به تأمین آن هستیم. بنیاد مستضعفان در مبحث ساختمان پلاسكو به دنبال تراز صفر است و قصد انتفاع ندارد.
وی ادامه داد: در مورد ساختمان ۵ طبقه باقیمانده از پلاسكو مجدداً یادآوری می كنم این بنا ایمن نیست و سخنگوی شورای شهر هم چند روز گذشته اعلام نمود كه این ساختمان از ایمنی كافی برخوردار نیست.
سعیدی كیا با اشاره فرسودگی ساختمان پلاسكو تصریح كرد: این بنا با آیین نامه های ۷۰ سال قبل تولید شده بود و هم اكنون در حال نوسازی ساختمان قدمی متعلق به بنیاد هستیم و تجربه مقاوم سازی ساختمان دفینه را داریم.
وی با اشاره به اینكه بیش از یك سال است كه بنیاد مستضعفان اقدام به مقاوم سازی ساختمان دفینه كرده و این عملیات تا یك سال دیگر هم ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: مقاوم سازی ساختمان گران تر و طولانی تر می گردد. ضمن اینكه علاوه بر ایمن سازی عدم انطباق بنا با مقررات مربوط به حریق و ضوابط مشاعات مربوط به آن و همینطور مبحث مهم پاركینگ است كه ساختمان شمالی فاقد آن است.
رییس بنیاد مستضعفان تصریح كرد: به هر حال ساختمان پلاسكو یك ارزش تلقی می شده كه امروز این ارزش از بین رفته و باید تمام دستگاه ها با همكاری و هماهنگی بین یكدیگر برای جایگزینی آن ارزش تلاش كنند.

1396/09/15
11:25:30
5.0 / 5
5228
تگهای خبر: احداث , شهرداری , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان