مهر خبر می دهد

چند واحد مسكونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟

چند واحد مسكونی در سال ۹۸ خرید و فروش شد؟ به گزارش بازسازی خانه پارسال بازار مسكن وارد ركود تورمی شد و علیرغم افزایش ۶۱.۷ درصد متوسط قیمت مسكن، شاهد كاهش ۳۴.۹ درصدی تعداد معاملات نسبت به سال ۹۷ بودیم.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، در سال ۹۸ بازار مسكن با ركود تورمی بیشتری نسبت به سال های پیش از آن روبه رو بود؛ به این معنا كه علیرغم آنكه شاخصهای تولید و خرید و فروش مسكن نزولی بود، اما شاخص قیمت مرتباً سیر صعودی را طی كرد.
در سال گذشته، ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره مبایعه مسكن به ثبت رسید در حالیكه در سال پیش از آن (۹۷) تعداد مبایعات مسكن ۱۳۰ هزار و ۳۹۶ فقره بود كه كاهش ۳۴.۹ درصدی را نشان داده است.
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی هم در تهران ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بود؛ حال آنكه این شاخص در سال ۹۷، متری ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان بود كه به معنای رشد ۶۱.۷ درصدی متوسط قیمت مسكن ظرف یك سال بوده است.
با وجود آنكه متوسط قیمت مسكن رشد قابل توجهی داشته، اما به علت كاهش تعداد معاملات، ارزش ریالی كل معاملات مسكن در سال ۹۸ رشد چندانی نسبت به ۹۷ نداشته است؛ پارسال (۹۸) ارزش ریالی معاملات ۹۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده اما در سال پیش از آن (۹۷) ارزش كل معاملات مسكن ۸۸ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود كه رشد ۸.۱ درصدی داشته است.
در سال ۹۸ تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده هم با روند كاهشی مواجه بود و ۵۴ هزار و ۹۱۰ پروانه صادر شد در حالیكه در سال ۹۷ این شاخص ۶۳ هزار و ۵۰۷ پروانه بوده كه كاهشی ۱۳.۵ درصدی داشته است.
در ماه های فروردین تا تیر ماه سال جاری روند قیمت مسكن در تهران صعودی بود اما از مرداد ماه تا آبان ماه این روند نزولی بوده است اما بار دیگر در آذر ماه ۹۸ قیمت مسكن سیر افزایشی به خود دید و این روند ادامه یافت تا اینكه در اسفند سال قبل قیمت مسكن ناگهان ركورد زد به متری ۱۵.۶ میلیون تومان رسید؛ این در شرایطی است كه تا آبان ماه قیمت هر متر مربع واحد مسكونی، زیر ۱۳ میلیون تومان بود.
تعداد معاملات هم از خرداد تا آبان زیر ۵ هزار فقره بود كه نشان داده است این بازار به علت سودده نبودن آن، در اختیار مصرف كنندگان و خریداران واقعی بوده است؛ اما ناگهان از آذر ماه و به دنبال افزایش قیمت بنزین، بازار مسكن هم با استقبال روبرو شده و به نظر می آید سفته بازان برای حفظ قدرت نقدینگی خود در مقابل سایر بازارها، مسكن را بعنوان كالایی برای افزایش سرمایه برگزیده اند. در فاصله آذر ۹۸ كه نسبت به آبان ماه، تعداد معاملات رشد ۱۳۷ درصدی داشت تا بهمن ماه كه تعداد معاملات به ۱۳ هزار و ۵۵۰ فقره رسید، این روند مثبت بود اما در اسفند ماه هم كه پیشبینی می شد این روند ادامه یابد، به علت شیوع ویروس كرونا، تعداد معاملات مسكن به ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره رسید.

1399/01/12
14:50:59
5.0 / 5
3741
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان