مسكن، متری چند دلار؟

مسكن، متری چند دلار؟ بازسازی خانه: نرخ ارز دارای دو اثر متضاد بر قیمت مسكن می باشد. این دو اثر باعث شده است تا تحلیل تاثیر متغیر ارز بر بازار مسكن، گمراه كننده باشد.


به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، بهروز ملكی، كارشناس اقتصاد مسكن در كانال تلگرامی خود نوشت: نرخ ارز دارای دو اثر متضاد بر قیمت مسكن می باشد. این دو اثر سبب گشته است تا تحلیل تاثیر متغیر ارز بر بازار مسكن، گمراه كننده باشد.
به صورت خلاصه می توان تأثیر نرخ ارز بر بازار مسكن را شامل موارد ذیل دانست:
۱. افزایش نرخ ارز، سطح عمومی قیمت‏ها را در اقتصاد كلان و اقتصاد مسكن بالا می برد. این عامل، اثری همسو بر قیمت مسكن می‏ گذارد و عمدتاً از ناحیه تورم فشارهزینه بر سمت تولید و عرضه مسكن اثرگذار می باشد. دراین حالت، ارز به منزله‌ی عامل تورم و بالطبع شاخصی برای قدرت خرید است در نتیجه افزایش نرخ ارز سبب افزایش قیمت مسكن می شود.
۲. بازار ارز، یكی از جایگزین‏ های بازار مسكن می باشد. بنابراین، افزایش نرخ ارز، جذابیت سرمایه گذاری در بازار مسكن را تحت تاثیر قرار می‏ دهد و موجب عدم تمایل سرمایه (علی الخصوص سرمایه های سوداگرانه) برای ورود به بازار مسكن می شود. این عامل اثری ناهمسو بر قیمت مسكن می‏ گذارد و عمدتاً از ناحیه تقاضای بازار مسكن، بر این بازار اثرگذار می باشد. در این حالت، ارز به منزله رقیب مسكن می باشد در نتیجه افزایش نرخ ارز سبب كاهش قیمت مسكن می شود.
دو نیروی فوق، همجهت نیستند و بالطبع تا حدودی اثر یكدیگر را خننثی می نمایند اما شواهد حاكی از قویتر بودن نیروی اول نسبت به نیروی دوم است پس با بخشایش می توان پذیرفت كه افزایش نرخ ارز می تواند سبب افزایش قیمت مسكن شود.
نگاهی به پیشینه تاریخی مبحث نیز از آن حكایت می كند كه تا قبل از دهه ۱۳۹۰ رابطه معناداری میان قیمت مسكن و نرخ دلار قابل شناسایی نیست. به گونه ایكه طی دهه ۱۳۸۰ قیمت یك متر مربع مسكن در شهر تهران در بازه ۴۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در نوسان بوده است!
در دهه ۱۳۹۰ با عنایت به محدودیتهای ارزی، توان دولت برای تاثیرگذاری و كنترل بازار ارز كاهش پیدا كرد و رابطه نسبتا كم نوسانی میان قیمت مسكن و نرخ دلار نمایان شد بگونه ای كه از سال ۱۳۹۰ به این سو، قیمت هر متر مربع مسكن در تهران حول و حوش ۱۰۰۰ دلار بوده است.
البته این سخن به معنای رابطه یك به یك میان نرخ دلار و قیمت مسكن نیست اما تاثیرات بازار ارز بر بازار مسكن را نیز نمی توان انكار كرد. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1399/01/15
12:59:50
5.0 / 5
4399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان