گزارش وزارت كار از تجربه كشورهای OECD

دولت ها اجاره مسكن را به حال خود رها نمی كنند

دولت ها اجاره مسكن را به حال خود رها نمی كنند به گزارش بازسازی خانه نتیجه یك مطالعه درباره مداخله دولت های عضو سازمان OECD در بازار اجاره مسكن نشان داده است كه این كشورها در همه شرایط بخصوص بروز بحران، مسكن را به حال خود رها نمی كنند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی به بررسی اجمالی سیاست های دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار در مورد اجاره مسکن پرداخته است.
بر مبنای این گزارش، دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار، حتی در شرایط عادی هم اجاره مسکن را به حال خود رها نکرده و در این بازار مداخله می کنند؛ چون که صاحبان مسکن، قدرت چانه زنی بالایی داشته و از سویی مسکن جز کالاهای اساسی است. دولت ها در زمینه های کنترل اجاره بهای اولیه، میزان افزایش اجاره، خصوصیت های قرارداد اجاره و کیفیت مسکن اجاره ای مقررات گذاری کرده اند.
این گزارش می افزاید: دولت ها از راه سیاست هایی نظیرساخت مسکن اجتماعی، اجرای اصول صحیح شهرسازی یا مداخله مستقیم در قیمت گذاری در شرایط قرارداد مداخله می کنند.
در این گزارش آمده است: نرخ افزایش اجاره بها در طول مدت قرارداد و یا دوره های افزایش اجاره در ۲۲ کشور از میان ۳۵ کشور مورد بررسی، بر مبنای مقررات تعیین می شود.
در استرالیا، اتریش، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایرلند، هلند و امریکا کنترل اجاره بها در مورد بخشی از واحدهای مسکونی اعمال می شود.
در آلمان، مقررات مربوط به اجاره مسکن در مناطقی اجرا می شود که بازار مسکن با فشار بالای تقاضا مواجه می باشد. در این مناطق اجاره فقط می تواند تا ۱۰ درصد بیشتر از نرخ تعیین شده برای هر منطقه باشد.
در ایالات متحده امریکا، مقررات کنترل اجاره مسکن در بعضی از شهرهای بزرگ اجرا می شود؛ اما به صورت یکنواخت در سطح ملی اجرا نشده است.
در ایرلند دولت در سال ۲۰۱۶ مقررات تنظیم اجاره بها را برای مناطق با تقاضای بالا برای مسکن اجاره ای تعیین کرده است، بر طبق این مقررات اجاره ها حدا کثر تا ۴ درصد در سال به مدت سه سال می توانند افزایش یابند.
این گزارش همینطور نتیجه می گیرد که در شرایط کرونا که اشکال متنوعی از مسائل اقتصادی خانوارها را تهدید می کند، تمهید و اجرای سیاستهای مناسب درحوزه اجاره بهای مسکن بیشتر از شرایط عادی ضروی است.
برای دیدن گزارش به اینجا رجوع کنید.

1399/04/04
11:55:45
5.0 / 5
3023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان