یك مربی فوتبال عنوان كرد

استعدادیاب باید عاشق باشد، نه كاسب

استعدادیاب باید عاشق باشد، نه كاسب بازسازی خانه: خوزستان یك مربی فوتبال معتقد می باشد كه استعدادیاب باید عاشق باشد، نه كاسب.


داریوش هرمزی در گفت و گو با ایسنا در مورد استعدیابی در فوتبال، اظهار نمود: استعداد به نبوغ ذاتی یا به تعبیری تبلور یک مشخصه بزرگ در افراد گفته می شود، مانند تسلط در رانندگی یا توانایی فراگیری دروس و.... استعداد به تنهایی کافی نیست و رشد و پرورش آن نیاز به همت، تلاش و انگیزه دارد. برای مثال یک شخص فربه نمی تواند یک دروازه بان و یا یک ژیمناست باشد، با وجود این که او استعداد ذاتی را نیز دراین زمینه دارا است.
استعدادیابی کار هر کسی نیست
وی با اعلان اینکه کشف استعداد نیاز به حضور افراد متخصص در مدارس فوتبال دارد، اضافه کرد: باید استعدادیاب را یک فرد عاشق نامید، نه کاسب. اگر استعدادیاب عاشق باشد، سبب پیشرفت در فوتبال خواهد شد اما اگر کاسب باشد، موجب خروج استعدادها از میدان و ورود افراد بی استعداد به میدان خواهد شد. پس استعدادیابی کار هر کسی نیست.
وی اظهار داشت: بازیکنان بزرگی در تاریخ فوتبال بودند که نتوانستند استعدایاب، مربی یا روانشناس خوبی باشند اما روانشناسان خوبی وجود داشتند که توانستند استعدادیاب باشند. همانطور که باشگاهی مثل بارسلونا بیش از یک هزار استعدادیاب در سراسر جهان دارد که در بین آنها اشخاصی هستند که اصلا سابقه فوتبالی ندارند.
استعدادیاب باید تجربه و علم فوتبال را توامان داشته باشد
هرمزی افزود: زمانی درک مناسب به وجود می آید که استعدادیاب تجربه فوتبالی، دانش روز، علم روانشناسی و استعدادیابی را توامان داشته باشد و استعدادیاب باید بتواند فرد مستعد را در راه مناسب قرار دهد تا در نهایت این فرد کاملا شکل گرفته و در راه اشتباه نرود یا این که پس از مدتی از فوتبال محو شود برای اینکه خروجی این روند و نگهداری استعداد در وضعیت مناسب، بسیار مهم تر از پرورش آنست.
استعدادیاب باید روانشناس باشد
وی اشاره کرد: یک استعدادیاب در ابتدا باید یک روانشناس و جامعه شناس خوبی باشد تا بتواند افکار و رفتار فرد مستعد را اصطلاحا تسخیر کند و او را آن طور که شایسته است، پرورش دهد. همین طور یک فرد 30 ساله مستعد، دیگر استعداد به حساب نمی آید برای اینکه او به خط اختتام نزدیک شده و امکان پرورشش وجود ندارد، پس پرورش استعداد نیاز به فاکتورهایی دارد که در ابتدای آن وجود امکانات حائز اهمیت بوده که آن نیز شامل یک محیط مناسب تمرینی برای یک فرد است.
برای نتیجه گیری نیاز به امکانات مناسب است
سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال ملاثانی اضافه کرد: پرورش استعداد و آینده نگری نیاز به ابزارهایی از قبیل امکانات ورزشی مناسب و شرایط تمرینی خوب دارد. یک مثال ساده این که استان خوزستان سالیانه هشت ماه درگیر گرما است و نباید با مشکل کمبود آب در کنار زمین مواجه بود، بلکه بهتر است بجای دغدغه حل مشکل آب برای بازیکنان، مثلا با تقدیم هدایا یا البسه، استعدادهای مان را به ادامه کار تشویق نماییم. همین طور بعنوان مثال شما زمین تمرین فولاد خوزستان را از او بگیرید، آیا می تواند تمرین کند؟ یا برای انجام یک مسابقه در شمال کشور، تیم را بجای هواپیما با اتوبوس اعزام کنید، نتیجه چه خواهد بود؟ حتی اگر تیم ملی را هم از خوزستان تا شمال با اتوبوس بفرستیم، نمی تواند موفق شود و بهتر است که شرکت نکنیم تا این که بازی 3 بر صفر به سود تیم مقابل رقم بخورد. در نهایت، برای نتیجه گیری نیاز به سخت افزار و امکانات مناسب داریم.
مربیان کاربلد از منابع مالی مناسب محروم هستند
وی اظهار داشت: همیشه گفتن این جمله که فوتبال بازی بچه های فقیر، مظلوم و بی بضاعت است و عموما بچه هایی که از وضع اقتصادی خوبی برخوردار می باشند، وارد رشته فوتبال نمی شوند؛ برای من عذاب آور است، در صورتیکه شاهد این مهم هستیم. همین طور مربیان کاربلد و فنی از منابع مالی مناسب محروم هستند و این نیز یک درد است.
چرخه تولید بازیکن در خوزستان معیوب است
هرمزی درباب شرایط استعدادیابی در خوزستان نیز عنوان کرد: چرخه تولید بازیکن در استان خوزستان وجود دارد اما معیوب است. اصلا آیا استعداد در استان خوزستان وجود دارد؟ جواب اِلا ماشاءالله. در خوزستان کشف، تولید و بهره برداری وجود دارد اما چرخه آن معیوب است. در سالهای گذشته، 28 بازیکن در رده های پایه تیم ملی داشتیم. اما الان چه طور؟ آیا اگر هم اکنون این تعداد بازیکن ملی پوش را نداریم، دلیل آن کمبود استعداد است؟ خیر. در همین گذشته نزدیک که پورموسوی سرمربی تیم ملی جوانان بود، خوزستان، پنج بازیکن ملی پوش در رده جوانان داشت اما الان چه طور؟ هر ساله خوزستان در رقابت های رده های سنی مختلف کشور مقام می آورد ولی چند بازیکن مثل مجتبی نجاریان به صف اول فوتبال ملی می رسد؟ چرا ما در مسجدسلیمان بازیکن وارد می نماییم، در صورتیکه پتانسیل و استعداد در استان خوزستان بسیار زیاد است؟
خانواده ها باید توسط استعدادیاب توجیه شوند
وی همین طور درباره اصرار خانواده ها به فوتبالیست شدن فرزندان شان، اظهار داشت: ابتدا باید خانواده ها توسط همان استعدادیاب یا مربی سالم توجیه شوند که هر فردی استعداد فوتبال ندارد. شاید فرزند شما در رشته یا تخصص دیگری مستعد است که پنهان مانده است ولی در فوتبال نمی تواند موفق باشد برای اینکه شاخصهای لازم را برای این رشته ندارد. اگر خانواده عاشق باشد، گوش فرا می دهد اما اگر اصرار به فوتبالیست شدن فرزندشان داشته باشند و آن فرد استعدادیاب یا مربی نیز خریدنی باشد، آنرا می خرند و آن چرخه معیوب را معیوب تر می کند.
منبع:

1399/08/27
12:46:20
5.0 / 5
2128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان