واقعا چیزی از ارزش های پرسپولیس كم نشد؟

واقعا چیزی از ارزش های پرسپولیس كم نشد؟ بازسازی خانه: چیزی از ارزش های پرسپولیس کم نشد»؛ شاید این کلیشه ای ترین جمله ای است که وِرد زبان خیلی از کارشناسان و گزارشگرانی است که بازی پرسپولیس در فینال آسیا را کارشناسی یا گزارش کرده اند. به عقیده آنها با وجود شکست در دیدار پایانی، ارزش های پرسپولیس کم نمی گردد. معین نیست این جمله بیان واقعیت است یا یک نوع ابراز همدردی؛ هر چه باشد اما در بیان کلی «ارزش گذاری» ناتوان است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از ایسنا، روزنامه شرق با این مقدمه نوشت: «واقعیت این است که بر خلاف جملات و عبارت های مشابه، اتفاقا شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا از ارزش های پرسپولیس کاسته یا در بیان صحیح تر اجازه نداده به ارزش های این باشگاه افزوده شود. شاید خود اهالی باشگاه پرسپولیس به این شکست نگاه واقع بینانه تری داشته اند؛ چونکه وعده داده اند «پرقدرت تر از قبل» برمی گردند؛ پس بر خلاف ادعای افرادی که فقط برای ابراز همدردی می گویند چیزی از ارزش های این تیم کاسته نشده، خود باشگاه قبول دارد که در آینده برای رسیدن به اهداف بزرگ تر باید گام های محکم و پرقدرت تری بردارد. حالا که بحث به اینجا کشیده بهتر است دستاورد (ارزش)ی که باشگاه پرسپولیس می توانست با قهرمانی در آسیا به دست بیاورد و از آن محروم شد، بطور مختصر مورد ارزیابی قرار گیرد؛ پرواضح است که نمی گردد به تمامی خسرانی که این شکست روی دست باشگاه گذاشته اشاره نمود ولی حداقل می توان آنرا در چند مورد کلی خلاصه کرد.

افتخار

پرسپولیس بهترین تیم لیگ ایران در فصول گذشته بوده؛ این مورد را آمار می گوید. آنها با کسب شش قهرمانی در لیگ برتر، پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر محسوب می شوند. همین طور با کسب چهار قهرمانی پی درپی در فصول اخیر، نشان داده اند تیمی در ایران جلودارشان نیست. به این موارد البته باید موفقیت های آسیایی پرسپولیس هم اضافه شود؛ به غیر از یک دفعه که در همان مراحل نخست از گردونه بازی ها کنار رفته اند، پرسپولیس در چند فصل اخیر بهترین تیم ایران در آسیا هم بوده و سه بار به نیمه نهایی رسیده که از این سه بار، دو بارش جواز ورود به فینال را به دست آورده است. نکته مهم این که فاصله این دو بار فینالیست شدن زیاد نبوده که خود همین مورد ثبات پرسپولیس در نتیجه گیری در آسیا را به خوبی نشان میدهد. با وجود چنین کارنامه ای اما هنوز جای خالی جام قهرمانی آسیا در ویترین افتخارات باشگاه پرسپولیس خالی است. این تیم نزدیک ترین تیم ایرانی به فتح لیگ قهرمانان آسیا است ولی در دو بار اخیر دستش از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه مانده است. در حقیقت پرسپولیس تا همین جا هنوز از رسیدن به «ارزشمندترین» جام باشگاهی در آسیا ناکام مانده است. اگر این تیم در دیدار فینال اخیر برابر اولسان می توانست به جام قهرمانی برسد آن وقت نه فقط موازنه قدرت در لیگ ایران بلکه موازنه قدرت در آسیا را هم تا حدود زیادی به هم می زد. پس نخستین موردی که از ارزش پرسپولیس بعنوان یک باشگاه قدرتمند کاسته این است که در رسیدن به قهرمانی در آسیا تا به این لحظه ناکام مانده اند.

پول

پرسپولیس ثروتمندترین باشگاه ایران از لحاظ درآمدزایی است؛ فارغ از قهرمانی های این تیم در لیگ که حساب وکتاب ندارد و سازمان لیگ هر بار به بهانه بدهی، پاداش قهرمانی این باشگاه را نمی پردازد، عملکرد درخشان سرخ های تهرانی در لیگ قهرمانان آسیا برایشان دستاورد دلاری خوبی به دنبال داشته است. بااینکه آنها آن قدر چاه و چاله و بدهی در آسیا دارند که همه این پول ها را نمی توانند برای آینده شان هزینه کنند، ولی به هر حال با همین پاداش های آسیایی توانسته اند بخش زیادی از مشکلات مالی شان را برطرف کنند. نایب قهرمانی تازه، برایشان رقمی نزدیک به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار به همراه داشته که با حساب وکتابی سرانگشتی چیزی نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان می شود! این رقم برای باشگاهی مثل پرسپولیس که گفته می شود بودجه سالانه اش نزدیک به صد میلیارد تومان است، رقم قابل قبولی است. در حقیقت با همین رقم، پرسپولیسی ها دو-سوم بودجه شان را خودشان تهیه کرده اند. اما روی دیگر سکه این است که پرسپولیس با شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا نزدیک به ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار از دست داد! حالا دیگر حساب وکتاب این عدد و رقم و تبدیلش به ریال پای خودتان. همین مورد نشان میدهد که نبردن پرسپولیس در فینال، این تیم را از رسیدن به رقم درشت تر مالی محروم کرد تا ارزش دستاورد مالی شان ایده آل نباشد و به همان حداقل مقدار رضایت دهند.

صعود در رنکینگ

پرسپولیس بهترین تیم ایران است؛ علاوه بر افتخاراتی که بتازگی به دست آورده و پاداش های مالی که نصیبش شده، این مساله را از رنکینگ کلی باشگاه ها هم می توان دریافت؛ طبق آخرین رنکینگ اعلام شده این تیم بعنوان بالاترین تیم ایرانی در رنکینگ آسیایی و جهانی را در اختیار دارد؛ در آسیا عنوان چهارمین تیم برتر قاره را یدک می کشد و در میان تیم های باشگاه های دنیا هم در رده نودوششم ایستاده است. نیاز به خیال پردازی زیادی نیست تا تصور شود اگر این تیم فینال لیگ قهرمانان آسیا را می برد در رنکینگ آسیایی و جهانی صعود می کرد و ارزش و اعتبار لوگو باشگاهش را به میزان قابل توجهی بالا می برد. این مورد را هم می شود یکی دیگر از مواردی دانست که شکست در فینال روی ارزش باشگاه پرسپولیس تأثیر گذاشته است.

افزایش قیمت بازیکنان

با رفتن ستاره های گرانقیمت این تیم، خصوصاً علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی و علی علیپور، ارزش مالی کل بازیکنان پرسپولیس افت قابل توجهی داشت. در همین فینال قیمت کل بازیکنان اولسان دو برابر قیمت کل بازیکنان پرسپولیس بود. بدین سان که ارزش کلی اولسان ۱۸ میلیون دلار و ارزش کل بازیکنان پرسپولیس ۹ و خرده ای میلیون دلار بود. پرواضح است که در صورت اضافه شدن قهرمانی آسیا در کارنامه بازیکنان فعلی این تیم، قیمت آنها هم رشد می کرد و آن وقت پرسپولیس در صورت فروش همین بازیکنان در آینده، طبیعتا توانست پول بیشتری به جیب بزند. از دست دادن قهرمانی، کمک زیادی به افزایش قیمت بازیکنان در بازار جهانی نمی کند و قاعدتا پرسپولیس هم از کنار این مورد سود زیادی نصیبش نمی گردد.

یحیی گل محمدی

به غیر از بازیکنان، فینال لیگ قهرمانان آسیا، فرصت مناسبی در اختیار یحیی گل محمدی قرار داده بود تا او هم ارزشش را بالا ببرد؛ او بعنوان مربی پیشروی نسل جوان ایرانی ها، می توانست با قهرمانی در فینال، نام خودش را بیش از گذشته سر زبان بیندازد. حداقل او می توانست پس از فیروز کریمی، دیگر مربی ایرانی شود که دستش جام قهرمانی را لمس کرده و آنرا به کارنامه افزوده است. از دست رفتن این فرصت، آن هم پس از شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا، مشخصا از دست رفتن فرصتی بی نظیر برای یحیی گل محمدی بود که می توانست پس از قهرمانی در لیگ، عنوان باارزش قهرمانی در آسیا را هم به دست بیاورد.

ارزش یا شایستگی؟

در اختتام بهتر است این دو واژه هم از هم تمییز داده شود؛ این که شکست در فینال چیزی از ارزش های پرسپولیس کم نکرده نمی تواند چندان دقیق باشد چون حداقل با برشمردن چندین مورد مشخص شد که پرسپولیس فرصت مناسبی را برای افزایش اعتبار و ارزش را از دست داده است. با این وجود باید به مترادف بودن این کلمه با شایستگی هم اشاره شود که بسیاری اوقات مرز بسیار باریکی دارند. درست است که با شکست در فینال، پرسپولیس دستاورد مهمی را از دست داده ولی می شود گفت چیزی از شایستگی های این باشگاه و مجموعا بازیکنان و کادر فنی اش کاسته نشده است؛ آنها با وجود گرفتاری های زیادی که در راه رسیدن به فینال داشتند با شایستگی جواز حضور در فینال را به دست آوردند و چه بسا اگر مشکلات به وجودآمده بین عصب و عضله بازیکنان نبود این تیم می توانست بخت بیشتری برای رسیدن به قهرمانی در آسیا داشته باشد.»

منبع:

1399/10/01
14:02:19
5.0 / 5
1177
تگهای خبر: بازار , درآمد , سازمان , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان