سازمان بنادر خواهان معاف شدن بندر چابهار از مالیات شد

سازمان بنادر خواهان معاف شدن بندر چابهار از مالیات شد بازسازی خانه: مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در یادداشتی عنوان نمود که بندر چابهار به معافیت مالیاتی نیاز دارد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در یادداشتی که در وبسایت رسمی سازمان بنادر و دریانوردی منتشر کرد، ضرورت اعطای معافیت های مالیاتی به بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشورمان را خاطرنشان کرد.
متن این یادداشت با عنوان: « بندر چابهار به معافیت مالیاتی نیاز دارد»، به شرح زیر است.
معافیت ها در قوانین بالادستی بعنوان مشوق سرمایه گذاری در جهت ارتقای ضریب توسعه یافتگی در مناطق کم برخوردار و در حال توسعه با هدف تشویق سرمایه گذاران و ذی نفعان جهت فعالیت در نواحی دور از مرکز با احتساب هزینه های جابجایی انتقال کالا و تجهیزات و ایجاد توازن نسبت به سایر مناطق برخوردار لحاظ و اجرا می شود.
«معافیت های مالیاتی» هم از شامل مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد بر مبنای قوانین تشکیل و چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور بعنوان مشوق های معافیتی باعث تحریض فعالان اقتصادی و ذی نفعان جهت فعالیت در محدوده مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و محرک ایجاد کسب و کارهای اقتصادی و توسعه در مناطق آزاد خواهد بود.
به موازات بهره برداری از فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و ایجاد زیرساخت ها و روساخت های بندری و تأمین تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری؛ بسته های تشویقی-تخفیفی هدفمند و معافیت های متنوع در حقوق، عوارض و هزینه های بندری وارده بر کالا، کانتینر و کشتی توسط سازمان بنادر و دریانوردی تصویب و ابلاغ گردیده است که ماحصل آن کاهش هزینه صادرات، ترانزیت و واردات کالا از راه بندر چابهار و اشتیاق خطوط کشتیرانی جهت فعالیت در این بندر می باشد. بطوریکه افزایش قابل توجه در ترانزیت، صادرات و واردات کالای غیر نفتی طی سال قبل از نتایج این اقدامات است.
پُر واضح است امکانات و زیر ساخت های بندری و اعمال تخفیفات در هزینه ها و تعرفه های بندری از شروط لازم برای تشویق ذی نفعان بندری جهت فعالیت در یک بندر تجاری است؛ لکن بهره مندی یکسان از قوانین با برخورداری از گزاره تثبیت، خصوصاً معافیت های مالیاتی در شرایط رقابتی با بنادر داخلی و منطقه شرط کافی و کامل برای افزایش رقابت پذیری بندر خواهد بود.
تصویب قوانین بدون در نظر گرفتن مزیت های رقابتی باعث ایجاد ناهماهنگی و عدم توسعه متوازن در نتایج اجرای برنامه های عملیاتی و مغایر با سیاست های کلی نظام خواهد شد. با اجرای قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده در محدوده بنادر آزاد شهید بهشتی و شهید کلانتری هزینه انجام خدمات دریایی و بندری به میزان ۹ درصد افزایش خواهد یافت.
با توجه به عدم توسعه ساختارهای حمل و نقل زمینی استان متناسب با زیر ساخت های بندری و همینطور عدم بهره مندی از زیرساخت های ریلی در پس کرانه های بندری چابهار تسهیل اجرای قوانین و بهره مندی از مزیت هایی معافیتی در قوانین با تاکید بر استفاده از مزیت های نسبی منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار جهت افزایش توان رقابتی بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری در مقایسه با سایر بنادر برخوردار کشور از ضروریات می باشد.
با آنچه توضیح داده شد ضروریست هرچه سریع تر نسبت به لغو قانون مذکور برای بنادر شهید بهشتی و کلانتری یا پیگیری تصویب قانون تبدیل بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه ویژه اقتصادی بندری جهت بهره مندی از معافیت های مالیات بر ارزش افزوده در خدمات بندری و دریایی اقدامات لازم به عمل آید.


منبع:

1400/02/27
09:59:32
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان