ایران را با هنر معرفی كنید؛

دل نوشته داریوش ارجمند خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری

دل نوشته داریوش ارجمند خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری به گزارش بازسازی خانه داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت تلویزیون، سینما و تئاتر با انتشار متنی خطاب به نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به طرح چند نکته مهم پرداخت.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت تلویزیون، سینما و تئاتر با انتشار متنی که در پایانش خویش را بعنوان کهنه سرباز فرهنگ و هنر معرفی کرده است، خطاب به نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به طرح چند نکته مهم پرداخت.
در این نوشته آمده است:
«روی سخن من در این یادداشت با ۷ کاندیدای محترم و رئیس جمهور منتخب مردم در دوره سیزدهم است.
اول آنکه هرچه به روزهای پایانی انتخابات خرداد ماه ۱۴۰۰ نزدیک تر می شویم متاسفانه از برنامه ها ی در رابطه با حوزه فرهنگ هنر و رسانه در مناظره ها و صحبت های کاندیداهای محترم ریاست جمهوری خبری نیست، به هر صورت هنرمندان و کلاً اهالی فرهنگ، هنر و رسانه بعنوان چراغ راه و سرمایه های معنوی و اجتماعی کشور نسبت به این بی توجهی نگران هستند.
دوم آنکه با عنایت به جایگاه خاص و رفیع هنر و هنرمندان در جهان رئیس جمهور آینده می تواند این دوره ۴ ساله را کاملاً متفاوت و با همنشینی هنر آغاز کند و با بهره مندی ویژه از هنرمندان، ایران را متمایز با گذشته به جهانیان معرفی نماید.
حیف است وقتی که از کشور ایران بعنوان مهد هنر نام می بریم، هنرمندان آن برای رشد و تعالی اقتصاد، صنعت، تجارت، آموزش و… به کار گرفته نمی شوند و عملاً جز خانه نشینی نقشی ندارند.
موضوع بعدی آنکه معمولا در این ایام بازار انتخاب وزرا و مدیران وزارت خانه ها و سازمان ها گرم و رایزنی و حرف و شایعات بسیاری مطرح می شود، که لازم است نکاتی را در ارتباط با وزارت ارشاد به عرض برسانم.
در خصوص انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رئیس جمهور منتخب مردم می خواهم برای نخستین بار یک وزیر از بدنه مدیریتی و بومی وزارت خانه را انتخاب نماید.
به عنوان هنرمند و یک بازنشسته وزارت ارشاد می گویم، این وزارت خانه نیروهای متعهد و متخصص کم ندارد، کسانی که سالهاست با پایین و بالای این وزارت خانه را می شناسند و از بخش های مختلف و مشکلات آن آگاه هستند و با شناختی که سالیان سال از این وزارت خانه دارند می توانند در حوزه های مدیریتی نجات دهنده کشتی در ساحل مانده فرهنگ و هنر باشند.
این وزارت خانه با سایر وزارت خانه ها فرق می کند، اینجا بحث تنوع و گستردگی وظایف و حوزه های کاری مطرح است و همینطور اشخاص حقیقی و حقوقی، انجمن ها، موسسات و نهادهایی که در حوزه های تجسمی، موسیقی، سینما، تئاتر، شعر، تا حوزه های مطبوعات و رسانه، چاپ، نشر، کتاب، قرآن و… فعالیت دارند.
به همین دلیل شناخت، تعامل و ارتباط با این حوزه کار آسانی نیست و بسیار احتیاج به زمان دارد و معمولا ۴ سال طول می کشد که وزیری ناآشنا بتواند اشرافیت کامل به این وزارت خانه عریض و طویل پیدا کند.!
در انتخاب وزیر مقبولیت در بدنه ی وزارت خانه و در میان اصحاب فرهنگ و هنر نکته ای بسیار حائز اهمیت می باشد و در مراحل بعدی اخلاق و هوش اجتماعی بالا برای برقراری ارتباط با اقشار مختلف هنری لازم و ضروریست و عملکردش هم درگذشته زبانزد عام و خاص بوده باشد.
آقایان خواهش می کنم برای وزارت ارشاد به دنبال گزینه های سیاسی یا فرهیخته!! نباشید. این وزارت خانه مدیر و متخصص در امور مدیریتی لازم دارد، نه اشخاص صرفا فرهیخته!
وزیر ارشاد باید از دانش مدیریت در سطح بالا برخوردار باشد، چون که دوره چهار ساله بسیار کوتاه است و به یک چشم بر هم زدن تمام می شود و اساسا فرصتی برای آزمون و خطا در امور نیست.
به هر صورت و در صورت انتخاب وزیر شایسته، او ظرفیت عظیم و غیر قابل باور فرهنگ و هنر را تبدیل به یک جریان تأثیر گذار خواهد نمود و اساسا در آینده نقش جدی و موثر وزارت ارشاد را در دیپلماسی فرهنگی کشور شاهد خواهیم بود.
و اما نکته پایانی که همیشه سبب رنجش خاطر بوده، معمولا تصمیم گیری های مهم و کلان فرهنگی کشور بدون بهره مندی از نظرات ارزشمند اهالی فرهنگ و هنر صورت گرفته و البته در خلال این ۴۰ سال عده ای معدود و محدود هستند که تحت عنوان هنرمند به جای همه صاحب نظرند و یا این که به صورت سوری زینت المجالس جلسات هستند.
آقای رئیس جمهور شما می توانید در سیاست گذاری های کلان فرهنگی و هنری از مشورت هنرمندان پیشکسوت بعنوان پرچم داران با عزت فرهنگ و هنر کشور برخوردار باشید.
داریوش ارجمند. کهنه سرباز فرهنگ و هنر کشور / ۲۶ خرداد ۱۴۰۰


منبع:

1400/03/27
17:33:46
5.0 / 5
272
تگهای خبر: آموزش , بازار , تخصص , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان