عبور هزینه وام مسكن مجردین از مرز ۱۷ میلیون تومان

عبور هزینه وام مسكن مجردین از مرز ۱۷ میلیون تومان به گزارش بازسازی خانه اقتصادنیوز نوشت: هزینه وام مسکن در ایام اخیر به بیشترین میزان خود در 4 ماه اخیر رسید. بالاترر فتن قیمتها در طول این مدت سبب شد نرخ سود به 21 درصد برسد.


جست وخیز های قیمت وام مسکن که در اوایل بهار بی نتیجه مانده بود در ایام پایانی این فصل به بار نشسته است. ثمره زیاد و کم شدن های مکرر اوراق تسه، گرانی هزینه تهیه وام برای متقاضیان بوده و این رقم را برای مجردین به مرز ۱۷ میلیون تومان رسانده است. درهمین خصوص آمارها نشان میدهد رکوردهای به ثبت رسیده در آخر هفته گذشته کم سابقه بوده است. رکورد هزینه وام مسکن در ۴ ماه اخیر قیمت هرکدام از اوراق تهیه وام مسکن بعد از ۴ ماه باردیگر وارد کانال ۶۰ هزار تومان شده و الان به مرز ۶۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. این اتفاق سبب شد تا هزینه وام برای مجردین در ایام اخیر از مرز ۱۷ میلیون تومان فراتر رفته و در نهایت به بیشترین میزان خود در ۴ ماه گذشته برسد. از شروع اسفند سال قبل تا حالا ثبت این رقم در هزینه وام مسکن بی سابقه بوده است. هزینه وام متاهلین نیز در طول این مدت به ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و رکوردی دیگر را در ۴ ماه اخیر به ثبت رساند. پرداخت هزینه اولیه برای دریافت وام مسکن از طرف متقاضیان به سبب آنست که بتوانند سریع تر از این وام با خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن بهره مند شوند. این هزینه بعلاوه کل قسط هایی که دریافت کنندگان وام مجبور به پرداخت آن در طول ۱۲ سال هستند تمام پولی است که باید متقاضیان به بانک مسکن واریز نمایند. این مبلغ باتوجه به قیمت اوراق در روز ۲۶ خرداد برای مجردین برابر با ۱۷۷ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان بوده و برای متاهلین ۳۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان که البته هم راستا با هزینه ابتدایی پرداخت وام به بیشترین میزان خود در ۴ ماه اخیر رسیده است. چون قیمت اوراق نقطه اثر تغییرات در هزینه وام و هزینه نهایی است پس تغییرات این متغیرها هماهنگ خواهد بود. بدین سبب نرخ سود وام نیز که از همین طریق محاسبه می شود متناسب با این جابجایی ها به رکورد خود در بازه مذکور رسیده است. نرخ سود وام مسکن به قله خود رسید نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های اقتصادیست. در این روش تلاش می شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ فعلی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده باتوجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد. حالا باتوجه به آن که دو هزینه برای دریافت وام پرداخت میشود پس نرخ سود از میزان اسمی خود(یعنی ۱۷.۵ درصد) فاصله گرفته و در آخر هفته اخیر به ۲۰.۹ درصد رسیده است. این بیشترین نرخ سود از شروع اسفند تا حالا بوده است.
رکورد افزایش قیمت وام مسکن رشد هزینه وام مسکن در بعد هفتگی در این روزها رکوردهای بی سابقه ای را به ثبت رساند. روند رشد هفتگی در طول این مدت نشان میدهد در روز ۱۹ خرداد قیمت وام مسکن نسبت به یک هفته قبل خود ۹ درصد رشد پیدا کرده است. این رشد هفتگی تداوم داشته و در روز ۲۵ خرداد نیز به ۶.۲ درصد رسیده است. اما بررسی رشدهای هفتگی از شروع زمستان تا کنون نشاندهنده مسیر تناوبی در بالاو پایین رفتن های افزایش قیمت بوده است. این اتفاق بطور کلی دو دیدگاه را در ذهن متبلور می کند اگر این مسیر تناوبی افزایش قیمت حالا به انتها خود رسیده باشد هفته بعد می توانیم شاهد افت قیمت وام باشیم اما اگر قیمت ها روند چند روز قبل خودرا ادامه دهند گرانی ها ادامه دار خواهند بود.منبع:

1400/03/30
13:43:39
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان