سقف وام مسكن افزایش یافت

سقف وام مسكن افزایش یافت به گزارش بازسازی خانه وزیر راه و شهرسازی در آخر اظهار داشت:  در شورای پول و اعتبار، سقف وام مسکن افزایش یافت.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در مراسم آیین کلنگ زنی و افتتاح پروژه های عمرانی پردیس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در این دوره از وزارت راه و شهرسازی به دنبال آن بودیم که بتوانیم با فراهم کردن سازوکارهای اصولی جریان تولید مسکن در کشور را به یک جریان پایدار تبدیل نماییم، اظهار داشت: این مهم ترین تفاوتی بوده است که در این دوره از وزارت راه و شهرسازی در سیاست ها و رویکردها قابل مشاهده می باشد. اسلامی افزود: فکر و اندیشه، رویکردها، طرح ریزی ها و برنامه ریزی ها در جهتی بوده است که بتواند این جریان پایدار را به صورت پیوسته تقویت کند تا نتیجه مورد انتظار حاصل شود. وی اظهار داشت: برای آنکه یک سیاست اثرگذار باشد، دریافت نتیجه بسیار حائز اهمیت است؛ از روز اول برای تکمیل مسکن مهر با همه کاستی هایی که داشت، اهتمام ویژه داشتیم. ما در این دوره مدیریت نتوانستیم هیچ منبع دولتی برای تکمیل مسکن مهر دریافت نماییم، چون که دیگر ردیفی در بودجه برای این کار وجود نداشت. اسلامی در ادامه اضافه کرد: باید از منابع داخلی خود و با سازوکارهای متفاوت مالی این کار را انجام می دادیم؛ نمی توانستیم پروژه مسکن مهر را با سرانه هایی که به وجود نیامده بود و یا ساختمان هایی که دارای نقصها بود ادامه دهیم. وی با اشاره به اینکه مردمی که در این مساکن ساکن می شوند، باید بتوانند محل مناسب برای سکونت خود داشته باشند اظهار داشت: این افراد باید افزون بر آن لوازمی که پشتیبان زندگی است، مانند امنیت، فضای سبز، بازار و فعالیتهای متعدد محله محور را در اختیار بگیرند که بتوانند یک زندگی طبیعی داشته باشند و برای این کار فقط در پردیس ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و این منابع مالی با سویه های متعدد تا به امروز تأمین شده است. اسلامی در ادامه اضافه کرد: امیدواریم پردیس با توسعه جدی در علم پارک وفناوری که بزرگ ترین شهرک دانش بنیان کشور است و امروز بیشتر از ۳۰۰ هکتار در اختیار آن قرار دارد به یک سکونت گاه فاخر و یک محل کسب و کار فاخر دانش بنیان که محل جذب و رشد نخبگان کشور خواهد بود، تبدیل گشته و بعنوان یک شهر کاملا متمایز از سایر شهرهای کشور معرفی خواهد شد؛ با این نگاه سیاست راه اندازی شهرهای جدید را دنبال می نماییم. نگاهی که سکونت و فعالیت متناسب و هم افزایی را به وجود بیاورد تا شهرهای جدید ما به یک محل تنزل یافته خوابگاهی و شهرهایی که روز مرده است و شب خوابگاه تبدیل نشود. این سیاست و این نگاه احتیاج به اهتمام پیوسته داشت و لازم است مصادیق عملی داشته باشد که شاهد حرکت این سیاست در بستر اجرا هم باشیم.
وی با اشاره به اینکه در بحث سازوکارهای در ارتباط با تولید مسکن ما سه عامل را در این زمان با نگاه ویژه دنبال کردیم اظهار داشت: در این دوره برنامه ریزی پایدار برای شناسایی متقاضی حائز شرایط انجام شد تا در کانون زندگی متقاضی برای او تأمین مسکن صورت گیرد. اسلامیدر ادامه اضافه کرد: نکته مهم این است که تعداد متقاضیان واقعی در فراخوان های طرح اقدام ملی مسکن حدودا ۷۰ درصد ریزش داشته است و از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که در ۵ مرحله ثبت نام کردند کل واجدان شرایط که استحقاق دریافت زمین و مسکن را دارند، نزدیک ۵۳۰ هزار نفر بودند و اگر کسی می خواهد برنامه ریزی کمی برای تولید مسکن انجام دهد، باید به این نکات توجه کند که کدام مکان، در کدام شهر و برای کدام متقاضی باید راه اندازی شود، این امر امروز اتفاق افتاده است. وی با اشاره به اینکه در فاز پنجم ثبت نام که ۱۸۳ شهر انجام شد، از ۳۳۰ هزار نفری که ثبت نام کردند، تنها ۱۳۰ هزار نفر حائز شرایط بودند اظهار داشت: شناسایی متقاضیان روی بستر نرم افزاری و نظام برنامه ریزی حرکت می کند که مرتب تکرار شود و مسیر خویش را پیدا کرده است. ویزیر راه و شهرسازی در ادامه اضافه کرد: سال ها بود که وزارت راه و شهرسازی به علت تناقضات قانونی نمی توانست اراضی خویش را دریافت کند، در این چندسال با فقر زمین که یکی از عاملهای مهم در تولید و قیمت تمام شده مسکن می باشد، مواجه بودیم زمانی که زمین به علت تناقض قانونی از ما دریغ می شود، به صورت طبیعی وزارت خانه نمی تواند جریان سازی برای تولید مسکن انجام دهد و حال با پیگیری ویژه، وزیر جهاد سازمان جنگلها و منابع طبیعی موافقت کردند که ماده ۱۲ قانون زمین شهری اجرایی شود و اراضی را که در محدوده و حریم شهرها است، به وزارت راه و شهرسازی تحویل دهند. حالا توقف و رکود برای همیشه برداشته شده و ما در این یک سال توانستیم ۲۴۰ هزار هکتار اراضی را که متعلق به ما بوده در اختیار بگیریم. وی با اشاره به اینکه باید سازوکارهای در رابطه با قوانین و مقررات در رابطه با قانون و آئین نامه های دولت و شیوه نامه های تولید در مناطق مختلف شامل شهرهای جدید، بافت های فرسوده و سایر مکان ها به صورت کاملا مفهوم دار منسجم اصلاح و تکمیل شد اظهار داشت: ما حالا یک شابلون واحد سیاستی و خط مشی مدیریتی را مدون کردیم و بر این اساس، امروز جریان مدیریتی برنامه مسکن را دنبال می کند. وزیر راه و شهرسازی در آخر اظهار داشت: در شورای پول و اعتبار، سقف وام مسکن افزایش یافت؛ نسبت وام به قیمت تمام شده مسکن تا دو ماه پیش ۲۰ درصد بود که امروز به بالای ۵۰ درصد رسیده است و این گام بزرگی در جهت توانمندسازی مردم برای صاحب خانه شدن است. 223227


منبع:

1400/04/16
13:28:28
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان