ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغ های شهری را تصویب كردیم

ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغ های شهری را تصویب كردیم بازسازی خانه: دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری از تصویب ضوابط بلندمرتبه سازی و عدم تخریب باغات برای ساخت و ساز مسکونی در این شورا اطلاع داد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، فرزانه صادق مالواجرد در آئین افتتاح پروژه های ملی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه معاونت معماری و شهرسازی این وزارت خانه نحوه استفاده از سرزمین را بررسی و در شورایعالی شهرسازی و معماری تصویب می کند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اسنادی که در این شورا به تصویب رسید، سند توسعه سواحل مکران در خصوص جمعیت پذیری و نحوه چگونگی سکونت در این منطقه بود که به مفهوم برنامه ریزی پیش از اقدام است.
وی توجه ویژه شورایعالی شهرسازی و معماری به هویت شهری را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: تصویب طرح جامع پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) که هم احترام به حقوق زائر و هم توجه به ساکنان این بافت است از دیگر اقدامات مهم این شورا بشمار می رود.
معاون وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از مأموریت های این معاونت و شورایعالی شهرسازی را تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها دانست و اظهار داشت: طرح های جامع شهری زیست پذیری و سقف جمعیتی شهرها را تنظیم می کند از همین رو طرح جامع ۴۵۰ شهر را بررسی و تصویب کردیم که ۳۰۰ شهر آن بالای ۲۵ هزار نفر است.
وی به مکان یابی شهرها و شهرک های جدید در شورایعالی شهرسازی اشاره نمود و اضافه کرد: در خیلی از کلانشهرها و حتی سایر شهرها محدودیت زمین داریم، بنابراین محدوده هفت شهر جدید در شورایعالی شهرسازی اصلاح و ساخت ۱۳ شهر جدید هم مکان یابی شد.
صادق مالواجرد در مورد تسهیل شهرک سازی در شورایعالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: مصوب کردیم تا انواع شهرک ها و نه فقط شهرک های مسکونی راه اندازی شوند که ساخت ۳۰ شهرک و مکان یابی آنها در دستور کار این شورا قرار دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی به تأمین اراضی طرح اقدام ملی مسکن اشاره نمود و اضافه کرد: تمام تأمین اراضی که برای این طرح لازم بود با افزایش محدوده شهرها در شورایعالی شهرسازی انجام شد. همینطور تمام اشکالات افزایش محدوده ها شامل عدم توسعه شهر بر روی پهنه های کشاورزی و باغی یا پهنه های زلزله خیز و هم راه اندازی مسکن در مناطق دارای خدمات زیربنایی و روبنایی هفتگانه لحاظ و برطرف شده است.
وی با تاکید بر اهمیت دادن به معماری ایرانی-اسلامی در چهار سال دولت دوازدهم اظهار داشت: نهادسازی کردیم که اگر مسکنی ایجاد می شود حتما در کمیته معماری ذیل شورایعالی شهرسازی و معماری بررسی شده و معماری درخور برای آن در نظر گرفته شود.
صادق مالواجرد در پاسخ به پرسش رئیس جمهور درباره اجرای مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری از جانب شهرداری ها متذکر شد: این که این مصوبات چقدر اجرا می شود را نمی توانیم با عدد و رقم بگوییم ولی طرح های جامع در شهرداری ها ملاک عمل است اما سامانه ای راه اندازی کرده ایم که اگر طرح های جامع در کمیسیون های ماده پنج شهرها تغییر نمود، این تغییرات زاویه چندانی با مصوبه اصلی نداشته باشد؛ همینطور همه مصوبات کمیسیون های ماده پنج شهرداری ها در یکی از کمیته های شورایعالی شهرسازی بررسی می شود.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: برای شهرداری تهران جهت حفظ کریدورهای بصری و خط آسمان ضوابطی تنظیم کردیم که شهرداری بر مبنای آن عمل می کند. مثلاً این که نباید در کوچه ۶ متری برج ۲۰ طبقه ساخته شود یا این که باغات تهران برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی تخریب شوند که این دو مورد در این دوره از شورایعالی شهرسازی به تصویب رسید.


منبع:

1400/04/22
10:21:47
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان