اعلام شرایط دور جدید ثبت نام مسکن

اعلام شرایط دور جدید ثبت نام مسکن به گزارش بازسازی خانه در حالی از امروز مقرر است دولت نسبت به ثبت نام متقاضیان طرح جهش تولید مسکن اقدام نماید که کارشناسان با توجه شرایط سخت اقتصادی کشور و کسری عظیم بودجه، معتقدند دولت در این راه، راه آسانی پیش رو ندارد.مریم فکری: طرح ساخت مسکن ملی در ابعاد سالانه یک میلیون خانه مقرر است در دولت سیزدهم اجرا شود؛ این پروژه یکی از وعده های انتخاباتی ابراهیم رییسی بود که البته منتقدان بسیاری هم داشت که اساسا امکان اجرای این پروژه را با عنایت به شرایط اقتصادی کشور زیر سوال می بردند. با این حال، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در مقابل انتقادها، تاکید دارد؛ خیلی ها فکر می کنند که این کار شدنی نیست، اما حتما شدنی است.
اما در شرایطی دولت سیزدهم تصمیم به اجرای طرح جهش تولید مسکن دارد که برخی گزارش ها از آن حکایت می کند که دوره انتظار خانه دار شدن دهک اول به ۱۷۸ سال رسیده است. برپایه گزارش بانک مرکزی، قیمت هر مترمربع خرید خانه در تهران ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان است، ازاین رو خرید یک خانه ۷۵ متری به حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در تهران سرمایه نیاز دارد. با عنایت به این اعداد، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اعتقاد دارد؛ با درآمد کنونی اقشار متوسط جامعه و هزینه های سرسام آور زندگی، خانه دار شدن به رویا تبدیل گشته است.
به گفته عبدالجلال ایری، معاون وزارت راه با حضور در جلسه با کمیسیون عمران، گزارشی از دوره انتظار برای خرید یک واحد ۷۵ متری آپارتمان عرضه کرد که برپایه آن، مدت انتظار دهک اول برای خانه دار شدن حدود ۱۷۸ سال و برای دهک های دوم و سوم به ترتیب به حدود ۱۰۹ و ۷۹ سال رسیده است.
بر همین اساس، طبق آمارهای رسمی سهم هزینه تأمین مسکن در روستاها ۱۸ درصد، در شهرها حدود ۳۶ درصد و استانهای بزرگ ۴۱.۵ درصد و در کلانشهرها این رقم بالای ۶۰ درصد است.
بیشتر بخوانید:
خبر مهم وزیر راه برای خانه دار کردن مردم/جزییات تازه درباره ساخت دو میلیون واحد مسکونی
تورم مسکن در شهریور ۱۴۰۰ چه تغییری کرده است؟
شرایط ثبت نام طرح جهش تولید مسکن
با این وجود، از امروز مقرر است ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش تولید مسکن آغاز شود. بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان ثبت نام در سامانه جهش تولید مسکن می توانند از ۱۲ ظهر امروز، چهارشنبه، ۲۸ مهر به سامانه ثمن رجوع کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح شرایط متقاضیان واحدهای طرح جهش تولید مسکن گفته؛ عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، چهار شرط اصلی خواهد بود.
محمود محمودزاده متذکر شده؛ در همه ۳۱ استان ثبت نام انجام می شود و به سرعت سایر شهرهایی که در سامانه نیست، بعد از تأمین زمین، به سامانه افزوده خواهد شد و اطلاع رسانی در این حوزه انجام می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده؛ اولویت ویژه ای وجود ندارد و همه کسانی که شرایط مذکور را دارا باشند، می توانند ثبت نام کنند.
به گفته او، در مرحله اول ثبت نام اطلاعات هویتی سرپرست خانوار یا متقاضی دریافت می شود و همینطور متقاضی باید اطلاعات افراد تحت قیومیت و تحت کنترل خویش را درج کند؛ پس از پالایش اولیه به متقاضی حائز شرایط بودن، ابلاغ می شود. سپس از آنها خواسته می شود که به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها یا بنیاد مسکن رجوع حضوری داشته باشند و مدارک سکونت در شهر مورد تقاضا را عرضه کنند. مرحله بعد معرفی به بانک عامل و افتتاح حساب سپرده است. در مرحله بعدی هم به پروژه های درحال راه اندازی، ارجاع داده می شود.

زمین مجانی است؟
قانون جهش تولید و تأمین مسکن ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ به تصویب مجلس و سوم شهریورماه ۱۴۰۰ به تایید شورای نگهبان رسید. برپایه تبصره ۳ از ماده ۴ این قانون، مجموع دوران مشارکت و فروش اقساطی واحدها ۲۰ ساله است. تسهیلات در ارتباط با ساخت واحدهای این قانون بعد از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به خریدار منتقل می شود.
البته هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه های طرح جهش تولید مسکن برای دهک های مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده، اما اقبال شاکری، نماینده مجلس گفته تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می شود. اقساط هم ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تا ۵ میلیون تومان خواهد بود. همینطور وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که تلاش می کند حداکثر کمک را به دهک های یک تا سه داشته باشد. این کمک ها می تواند شامل تقبل تمام یا بخشی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باشد.
با این حال، برپایه اعلام وزیر راه و شهرسازی، در قانون جهش تولید مسکن برای دهک های یک تا ۵ زمین مجانی است و بطور قطع این مسئله اجرا می شود.
به گفته رستم قاسمی، وزارت راه و شهرسازی، مکلف به برنامه ریزی و فراهم کردن شرایط برای راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم است، ازاین رو از آنجاییکه راه اندازی مسکن به ۲ سال زمان نیاز دارد، تدبیری در وزارت راه ایجاد کردیم تا در سال نخست حجم بیشتری آغاز شود و با زمان بندی بتوانیم ۴ میلیون واحد مسکونی را راه اندازی نماییم. بر این اساس، تمهیدات شروع ساخت دو میلیون واحد مسکونی طی سال جاری اجرایی می شود.
وی با تکیه بر این که اجرای قانون جهش تولید مسکن کار بزرگ و شدنی است، عنوان کرده: از یک میلیون واحد مسکونی که سالانه در دستور کار دولت سیزدهم برای راه اندازی قرار دارد، ۳۵۰ هزار واحد توسط مردم و بشکلی خصوصی سازی، ۲۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن راه اندازی خواهد شد. عملا آنچه که برای دهک های یک تا ۵ درآمدی باید سالانه راه اندازی شود، حدود ۵۰۰ هزار واحدمسکونی است.
چند سوال درباره طرح جهش تولید مسکن
در این شرایط اما، بعضی از کارشناسان معتقدند ابعاد طرح جهش تولید مسکن هنوز روشن نیست و حتی موافقان این طرح بر این عقیده اند که اجرای آن الزاماتی را داراست که باید مدنظر قرار گیرد. به عبارتی، گروهی بر تورم زا بودن اجرای این طرح تاکید دارند و برخی دیگر، راهکار تأمین منابع مالی را مهم ترین مسئله در این عرصه ارزیابی می کنند و معتقدند تأمین این اعتبار از قدرت اقتصاد ایران در شرایط کنونی خارج است.
وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی معتقد است؛ طرح ساخت یک میلیون مسکن هنوز طرح شفافی نیست و ابعاد این مورد برای صاحب نظران و کارشناسان مبهم است.
به گفته او، باید توجه داشت وظیفه دولت ساخت مسکن نیست و این یک خطای راهبردی است. دولت مسئولیت سیاست گذاری و حمایت را برعهده دارد و هرگونه دخالت دولت در اقتصاد اوضاع را بدتر می کند؛ مگر لزوم بشکلی باشد که دخالت دولت را توجیه پذیر کند.
وی ضمن اشاره به تجربه ساخت مسکن مهر در دولت دهم، تصریح کرده: هر چند معتقدم در چارچوب این پروژه بخشی از دهک های کم درآمد صاحب مسکن شدند، ولی تحلیل هزینه فایده آن می گوید با مکانیزم دیگری می شد هزینه ها را کم کرد و فواید آنرا بیشتر کرد.
حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم گفته؛ اجرای پروژه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال خیلی سخت و پیچیده است و در هیچ کشوری، دولت چنین تجربه ای را نداشته است.
وی با تکیه بر این که دولت باید جزئیات این برنامه را هم اعلام نماید، عنوان کرده: شاید برنامه ای جدید برای این پروژه تدارک دیده نشده و مدل همان مدل مسکن ملی و مسکن مهر باشد، اما نکته مهم اینجاست که باید دید چه میزان از این واحدهای مسکونی در روستاها راه اندازی خواهند شد.
مهدی سلطان محمدی، کارشناس صنعت مسکن هم اعتقاد دارد؛ معلوم نیست دولت بر چه اساسی می خواهد این کار را انجام دهد؟ چه اتفاق و گشایشی حاصل شده و چه منابعی تأمین شده که دولت فکر کرده می تواند یک میلیون واحد مسکن بسازد؟ وقتی تابحال نتوانستیم این کار را نماییم، یعنی نمی شده چنین طرحی را انجام دهیم.
به گفته او، دولت کسری بودجه ترسناکی دارد، مبلغی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان. حال با این کسری عظیم بودجه چه باید کرد؟
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/07/29
22:26:27
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان