معاملات بازار مسکن قفل شد، جدول قیمت ها

معاملات بازار مسکن قفل شد، جدول قیمت ها به گزارش بازسازی خانه ایسنا نوشت: گزارشهای میدانی از سطح شهر تهران، کاهش نسبی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل را نشان داده است. مشاوران املاک می گویند خریداران و فروشندگان در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی هستند و بنابراین از خرید و فروش امتناع می کنند؛ در عین حال تقاضا برای واحدهای ارزشمند بیشتر از عرضه ی آنها است.


مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دی ماه نسبت به آذرماه خبر می دهند. بعد از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه امسال که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش در پایتخت منجر گردید، تحت تاثیر عوامل سیاسی بین المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق در آمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمتها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است. با وجود کسادی معاملات مسکن در بیشتر منطقه های تهران، واسطه های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می دهند. علت آن می تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. در شرایطی که به سبب کمبود فایلهای فول امکانات ناشی از افت ساخت و ساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران، افزایش عرضه نسبت به تقاضا در غرب تهران از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است. بااینکه آپارتمانهای قدیمی و ناقص در بازار مسکن به وفور وجود دارد، عرضه خانه های نوساز در بازار کم شده و همین مساله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را شدت بخشیده است. گذشته از رشد شدید قیمتها طی چهار سال قبل که علت اصلی رکود معاملات شمرده می شود، دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب نشینی فروشندگان برمی گردد. بنا بگفته واسطه های ملکی، اکنون تعداد خریداران برای واحدهای بهادار بیش از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می شود؛ بدین صورت که عرضه واحدهای قدیمی بمراتب بیش از تقاضا است.
از حدود یک ماه قبل بر تعداد کسانی که بوسیله وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق تسهیلات بانک مسکن قصد خرید خانه دارند افزوده شده است. از روز ۲۳ آذرماه، بانک مسکن هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را ۵۰ درصد کم کرد. همین مساله جذابیت دریافت این نوع تسهیلات را بالا برد و قیمت اوراق تسه از متوسط ۱۰۷ هزار تومان در روز ۲۲ آذرماه با نوسانات افزایشی اکنون به حدود ۱۱۵ هزار تومان رسیده است. اغلب کسانی که قدرت خریدشان با وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق بالا رفته، متقاضیانی هستند که قصد تبدیل به احسن واحدهای خودرا دارند؛ چونکه با ۴۸۰ میلیون تومان حدودا در هیچ جای تهران نمی توان آپارتمان خریداری کرد. متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در منطقه ۱۸ بعنوان ارزانترین منطقه تهران ۵۹۰ میلیون تومان است. متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد بالا رفته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان میدهد. 223227


منبع:

1400/10/23
11:42:39
5.0 / 5
124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان