راه شكستن سلطه دلار بر اقتصاد ایران چیست؟

راه شكستن سلطه دلار بر اقتصاد ایران چیست؟ بازسازی خانه راه شكستن سلطه دلار بر اقتصاد ایران چیست؟


احسان رضایی درباره افزایش نرخ ارز همچون دلار اظهار نمود: عوامل بازار همچنان یكه تازی كرده و نرخ تعیین می كنند. تولید تقاضای صوری، بی رویه و زائد برای دلار از اهم دلایل افزایش قیمت این ارز به شمار می روند. وی در تشریح دیگر عوامل گذر قیمت دلار از مرز ۵ هزار تومان، اظهار داشت: این مورد دلایل متعددی دارد كه ریشه آن تولید تقاضای كاذب، افزایش تحریم ها و فقدان فرصت های لازم برای كسب سود بیشتر است.

كارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینكه موارد فوق سبب تخلیه بازار ارز می شود، اضافه كرد: با این شرایط بستر لازم برای كسانی فراهم می گردد كه به دنبال غصب ارزش افزوده كاذب از جیب مردم هستند، از این رو سوداگران در بازار ارز سوداگری می كنند.

رضایی با تاكید بر ناتوانی دولت در تنظیم بازار، خاطرنشان كرد: رئیس كل بانك مركزی مرتبط با دلار ۵ هزار تومانی گفته است؛ این نوسانات موقتی است و قیمت دلار پایین تر می آید، این در حالیست كه مسئول اقتصادی دولت دوازدهم ایراد دارد، چراكه افزایش قیمت دلار ناشی از پیروی كردن قانون چسبندگی دستمزدهاست.

وی ادامه داد: در اقتصاد بعد از روبرو شدن با افزایش قیمت ها به هیچ وجه امكان بازگشت به قیمت قبلی وجود نخواهد داشت و این امر از نتایج سیاست های اقتصاد آزاد است كه مسئولان فكر می كنند با آزاد گذاشتن اقتصاد، مشكلات حل می گردد.

كارشناس مسائل اقتصادی بیان كرد: مساله اصلی رویكرد منفعلانه بانك مركزی در مواجهه با تحولات قیمت دلار است. بازار ارز باید شفاف شود و مشخص شود كه چه كسی یا كسانی دلار می خرند و می فروشند.

رضایی اضافه كرد: باید با وضع مالیات بر سفته بازی در بازار دلار و افزایش هزینه سفر های تفریحی به خارج از كشور تقاضای دلار را مدیریت كرد. پیش شرط این اقدام هم تولید شفافیت اطلاعاتی در نظام پولی و مالی كشور است.

وی خاطرنشان كرد: چانگ اقتصاددان كره ای در كتاب تبهكاران نابكار می نویسد، در زمانی كه كره جنوبی در مراحل اولیه توسعه بود، سفر های خارجی و تفریحی ممنوع شده بود تا ارز بی جهت از كشور خارج نشود. همینطور هزینه دلار برای هر چیزی غیر از مصارف صنعتی ممنوع بود.

كارشناس مسائل اقتصادی درباره راهكار های موجود برای كاهش نرخ ارز و شكستن سلطه دلار بر اقتصاد ایران اظهار داشت: آمریكا با استفاده از دلار و اروپا با استفاده از یورو بر بازار های پولی و مالی تسلط دارند. اقتصاد ایران هم سایه سار همچون عروسك خیمه شب بازی، بازیچه دست آنهاست. درمان این بازار با آزادسازی اقتصادی صورت نمی گیرد بلكه با حذف دلار و یورو از سبد تقاضای ارز كشور و با تولید پیمان پولی دوجانبه و چندجانبه ممكن خواهد شد.

گفتنی است؛ از روز های ابتدایی سال ۹۷، شاهد روند صعودی قیمت دلار هستیم، حتی در بعضی مواقع قیمت این ارز از مرز ۵ هزار تومان هم فراتر رفته است، به نظر می رسد معامله گران غیررسمی در روز های ابتدایی سال جدید بازار را در دست گرفته اند و در نبود بازیگران بازارساز و وجود تقاضای مسافری قیمت را به سمت مرز های بالاتر هدایت كرده اند. البته اخباری مانند برگشت جان بولتون به كاخ سفید، خروج احتمالی آمریكا از برجام و تنش های منطقه ای با عربستان هم در رشد قیمت دلار بی تاثیر نبوده اند. 35225

1397/01/13
16:50:10
5.0 / 5
5581
تگهای خبر: بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان