در گفتگو با مهر مطرح شد:

فرونشست زمین تهران سالی ۳۶ سانتیمتر

فرونشست زمین تهران سالی ۳۶ سانتیمتر بازسازی خانه: مدیر بخش زلزله و رانش زمین مركز تحقیقات راه مسكن و شهرسازی اظهار داشت: به علت برداشت گسترده از آب های زیرزمینی در دشت های تهران، زمین پایتخت از سال ۹۵ به بعد سالانه ۳۶ سانتیمتر فرونشست داشت.علی بیت اللهی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سابقه فرونشست زمین در ایران تصریح كرد: در اغلب دشتها و آبخوان های ایران بیش از ۴۰ سال است كه فرو نشست رخ داده؛ هر دشتی كه افت سطح آب زیرزمینی دارد (همه دشت های ایران) مسلما فرونشست زمین هم در آنجا در حال رخداد است.
وی با اشاره به اینكه نرخ فرونشست در خیلی از مناطق مستعد در حال گسترش است، اضافه كرد: برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی كشور سبب شده میزان افت سالیانه سطح آب سفره های زیرزمینی در اغلب دشت های كشور به حد بحرانی برسد. از ۶۰۹ دشت كشور، تا سال ۱۳۹۴ تعداد ۳۰۹ دشت از نظر توسعه برداشت آب زیرزمینی ممنوعه اعلام شده، ۳۰۰ دشت دیگر كشور هم یا فاقد منابع آب زیرزمینی شیرین قابل توجه و یا دارای آبهای شور و فاقد كیفیت مناسب می باشد.
بیت اللهی ادامه داد: میزان فرونشست در دشت های رفسنجان، زرند، مشهد و قزوین به ترتیب به میزان ۳۰، ۲۵، ۲۵ و ۲۴ سانتیمتر بر سال است. نرخ فرونشست زمین در محدوده دشت تهران - شهریار حدود ۱۷ سانتیمتر بر سال بوده كه برداشت های جدید این میزان را در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ به ترتیب حدود ۲۴ و ۳۶ سانتیمتر بر سال نشان داده است. منطقه جنوب و جنوب غربی تهران یكی از مناطق بسیار مهم می باشد كه فرونشست در آن گزارش شده است.
وی درباره اثرات فرونشست در گستره تهران هم اظهار داشت: دشت های جنوب غربی و جنوبی تهران متحمل فرونشست قابل ملاحظه ای بخصوص در سال های اخیر شده و می شوند. بیشینه فرونشست در دشت شهریار واقع در جنوب غرب تهران و دشت ورامین در جنوب شرق پایتخت گزارش شده است. بر مبنای آمار رسمی تا سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰ هزار حلقه چاه در استان تهران وجود داشته كه از فیروزكوه در غرب استان تا اخترآباد در شرق و از چرمشهر تا فشم توزیع شده اند.
دبیر كارگروه ملی زلزله خاطرنشان كرد: علاوه براین تعداد چاه مجاز موجود، چاه های غیر مجازی هم وجود دارند كه بدون پروانه حفر شده اند كه تعداد دقیق آنها معلوم نیست ولی با درصد عمده ای از چاه های مجاز برابری می كند كه به علت عدم وجود كنترل بدون رعایت دبی مجاز و كارشناسی شده، اقدام به استخراج آب زیرزمینی می كنند.
وی تاكید كرد: سرعت پمپ در بعضی موارد باعث ماسه دهی چاه ها و تشكیل حفرات ریز و درشت در آبرفت می شوند كه مهاجرت این حفرات به سطح زمین موجبات تشكیل فروچال را فراهم می سازد.
عضو هیئت علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی درباره تاثیر فرونشست بر ساختمان ها اظهار داشت: بروز فرونشست به علت اینكه هیچ گونه یكنواختی اثر در كاهش تراز زیر ساختمان ندارد، باعث كج شدگی و بیرون زدگی سطح ساختمان نسبت به سازه های مجاور خواهد شد و این یكی از نشانه های این پدیده به شمار می آید. از نشانه های دیگر این پدیده می توان به خردشدگی موزاییك، سنگ و یا كف سازی ساختمان ها در طبقه پایین به علت گودشدگی خاك زیر پی و نشست ناهمگون اشاره نمود.

1397/04/09
20:31:10
5.0 / 5
4520
تگهای خبر: ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان