دبیر شورای عالی شهرسازی؛

بازگشت حاشیه نشینان به شهر

بازگشت حاشیه نشینان به شهر به گزارش بازسازی خانه معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: باید افراد را از حاشیه شهر به زادگاه خودشان بازگردانده و به آن ها این اطمینان را بدهیم كه مناطق فرسوده همچنان زیست پذیر و زنده می باشند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی طی سخنرانی در سمینار بازآفرینی فرهنگ مبنا و تجربه های شهری معاصر در ایران با تأكید بر اهمیت به كارگیری سیاست های توسعه فرهنگی در فرآیند بازآفرینی شهری اعلام نمود: بطور قطع استفاده از این سیاست در شرایط خاص فرهنگی در هر منطقه متفاوت بوده و باید در تناسب با هر ناحیه اجرا شود.
ایزدی با اشاره به اینكه مشكلات و چالش های فراوانی نظیر نابرابری های شهری، فقدان تاب آوری شهری، مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی، كاهش سرمایه اجتماعی، عدم اعتماد شهروندان به دولت، بحران هویت، از دست دادن سرمایه های پرارزش گذشته و نوساخت های بی ارتباط با گذشته، ناكارآمدی در نظام جابه جایی، مخاطرات طبیعی و تخریب زیست بوم ها در جامعه امروز، اتخاذ یك سیاست جدید در سیستم مدیریتی را بر ما ضروری می سازد اظهار داشت: ما باید در این مسیر برنامه و نگاهی را در پیش روی خود قرار دهیم كه عمدتا كیفیت زندگی و زیست پذیری در شهرها را هدف قرار داده و برای ارتقای هرچه سریع تر آن ها تلاش كند.
وی در این باره افزود: متأسفانه كیفیت های نام برده در رده طرح های توسعه ای طی سنوات گذشته مورد توجه قرار نگرفته و نظام برنامه ریزی شهری عمدتا طرح های كمی و كالبد محور را در محوریت برنامه های خود در نظر گرفته است بنابراین ما امروز باید به سمتی حركت كرده و سیاستی را اتخاذ كنیم كه كیفیت های مورد نیاز نظیر امنیت، هویت و ایمنی را به صورت كلیدی هدف قرار دهد.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این مطلب كه سیاست بازآفرینی شهری حداقل طی سه دهه در مناطق مختلف جهان از جمله اروپای غربی تجربه شده است اظهار داشت: این سیاست اشكال گوناگونی دارد كه سیاست فرهنگ مبنا به عنوان یكی از انواع گسترده آن به حساب می آید، در حقیقت این نوع سیاست، توسعه سیاست های فرهنگی را مورد عمل قرار داده و در این مسیر حركت می كند.
وی در این خصوص خاطرنشان كرد: با نگاهی به تاریخ ۵۰ سال اخیر كشور می بینیم كه نوعی وجوه مشترك بین این سیاست و اتفاقات این دوره زمانی وجود دارد كه تشكیل انجمن آثار ملی، بهره برداری های مجدد تاریخی، طرح پردیسان، شكل گیری نهادهای مربوط به حوزه های تاریخی و... حاكی از همین وجوهات مشترك خواهد بود.
این مقام مسئول تصویب سند ملی راهبردی بهسازی و نوسازی را یكی دیگر از اقدامات پرارزش در حوزه بازآفرینی اعلام نمود و اضافه كرد: این سند به شكل روشنی برای نخستین بار در كشور به مبحث بازآفرینی اشاره كرده و در جهت سیاست گذاری های لازم در این عرصه عمل می كند.
ایزدی با تأكید براینكه ایران علی رغم توجه كم به میراث تاریخی ولی در زمینه قانون گذاری و تشكیل نهادهای حفاظتی به مراتب از سایر كشورهای پیشرفته دنیا جلوتر است اظهار داشت: توجه به بحث حفاظت و مرمت ساختمان های تاریخی به شكل پراكنده از گذشته و تلاش آن ها برای مشاركت و همكاری با بخش خصوصی و مردم نشان دهنده همین امر در طول این دوره بوده است.
ایزدی در ادامه افزود: این رویكرد از جانب وزارت راه و شهرسازی از آن زمان تا كنون ادامه پیدا كرده و خوشبختانه موفق به انجام اقدامات بسیار خوبی هم شده است كه درحال حاضر به عنوان كانون های فعالیت های فرهنگی در حال بهره برداری و به ترویج جریان بازآفرینی در كشور می پردازند.
به گفته وی سرای سعدالسلطنه قزوین یكی از بهترین تجارب موجود در این حوزه به حساب می آید كه در همكاری با شهرداری انجام و اكنون محلی برای برگزاری رویدادهای فرهگی شده است.
وی ادامه داد: همینطور از اواخر دهه ۷۰ شاهد ورود شهرداری ها به این حوزه بودیم كه خوشبختانه به علت بهرمندی از شرایط مالی بهتر از سایر بخش ها خصوصا در تهران آثار «فرهنگ مبنا»ی بسیار زیبایی همچون تبدیل پادگان خیابان ایرانشهر به خانه هنرمندان از خود بر جای گذاشتند.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی همینطور با تأكید براینكه ما باید با صدمه شناسی تجارب گذشته در ارتقای كیفیت پروژه های خود در آینده بكوشیم و اشتباهات گذشته را تكرار نكنیم اظهار داشت: خوشبختانه درحال حاضر بخش خصوصی نسبت به بهره برداری مجدد از آثار پرارزش تمایل بیشتری داشته كه امیدواریم این روند با نظارت و حمایت شهرداری و سازمان میراث فرهنگی ادامه پیدا كند.
این مقام مسئول همینطور در تشریح بیشتر محتوا و اهداف سند ملی راهبردی احیا، عمران و بهسازی و توانمندسازی بافت فرسوده بیان كرد: ما در این مسیر تلاش كردیم تا برنامه های بازآفرینی گنجانده شده در سند را به سمت امور اجرایی هدایت كرده و نوعی برنامه عملیاتی در این مسیر تهیه كنیم كه جریان ساخت خانه های گفتمان و مرمت و احیای تكایا و مناطق مذهبی نمونه بسیار خوبی از آن به حساب می آید.
ایزدی در ادامه سخنان خود حضور انسان با بهترین كیفیت در فضای پیرامونی را هدف اصلی برنامه بازآفرینی شهری دانست و اظهار داشت: توجه صرف كالبدی بطور قطع در احیای شهرها كافی نبوده و ما باید افراد را از حاشیه شهر به زادگاه خودشان بازگردانده و به آن ها این اطمینان را بدهیم كه مناطق فرسوده همچنان زیست پذیر و زنده هستند.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در انتها اظهار نمود: امید است تا همگی با تداوم و ترویج جریان بازآفرینی در این حوزه كوشیده و منطبق با شرایط فرهنگی خاص هر شهر به احیاء و نوسازی آن بپردازیم.
 

1396/07/23
22:08:55
5.0 / 5
5266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان