در گفتگو با مهر مطرح شد؛

تغییر آخوندی به نفع بازار مسكن می باشد، دولت در ساخت و ساز دخالت كند

تغییر آخوندی به نفع بازار مسكن می باشد، دولت در ساخت و ساز دخالت كند بازسازی خانه: كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه مدیریت آخوندی بر وزارت راه و شهرسازی تجربه خوبی برای دولت نبود، اظهار داشت: اظهارات آخوندی در خصوص منع دخالت دولت ها در ساخت و ساز، كارشناسی نیست.افشین پروین پور در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه به صورت كلی با كناره گیری عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی موافقم تصریح كرد: كارنامه وی قابل قبول نیست و باید كسی در رأس سیاست گذاری بخش مسكن قرار بگیرد كه بتواند بحران فعلی این بخش را ساماندهی كند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون بازار مسكن آرام نیست و دچار ركود تورمی شده، اظهار داشت: این وضعیت نشان داده است عملكرد سیاست گذاران بخش مسكن اشتباه است. متأسفانه تجربه ای كه در این دولت داشتیم، با حضور آخوندی تجربه موفقی نبود.
كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه معتقدم تفكیك راه و مسكن از هم برای بهبود بخش مسكن اثرگذار می باشد، افزود: از ابتدا هم ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسكن و شهرسازی اشتباه بود و همان زمان هم اعلام كردیم كه این مبادرت به هر دو حوزه ضربه می زند.
وی تصریح كرد: دو حوزه مسئولیت راه و مسكن با هم كاملا متفاوتند و تجربه این سال ها نشان داده است حوزه ای كه بیشتر ضربه خورد، بخش مسكن بود و هم اكنون حوزه مسكن دچارچالش جدی و نیازمند توجه بیشتر و تلاش جهادی است.
پروین پور با اشاره به اینكه سوداگری در بخش مسكن بالاست، خاطرنشان كرد: برای جلوگیری از افزایش سوداگری در بخش مسكن، به مدیریت متمركز نیاز داریم ولی باید گزینه ای برای وزارت مسكن در نظر گرفته شود كه بتواند این حوزه را به خوبی مدیریت كند.
وی با اشاره به اظهارات مختلف آخوندی در مورد عدم دخالت دولت در بخش مسكن، خاطرنشان كرد: تاكید آخوندی در خصوص عدم دخالت دولت در مسكن كارشناسی نیست. هرجا در دنیا چالش مسكن رخ داده، دولت ها دخالت كرده اند. دولت های دیگر كشورها، هم در مدیریت تولید مسكن و هم در خودِ تولید و ساخت و ساز ورود می كنند.
این كارشناس بازار مسكن اضافه كرد: در هر بخشی كه موضوعی بحرانی می شود، دولت یا باید ورود كند یا حضور خویش را پررنگ تر نشان دهد. هم اكنون هم بحران مسكن داریم و دولت باید به تولید آن با ابزارهایی مانند تخصیص زمین، كمك نماید.
وی با بیان اینكه، اظهاراتی در خصوص اینكه دولت نباید در ساخت و ساز دخالت كند، اشتباه است، تاكید كرد: حتی در آمریكا یا انگلیس بعنوان دو كشور نماد سرمایه داری هم دولت ها در بخش مسكن دخالت می كنند. اگر دولت آمریكا این كار را نمی كرد، فردی مانند بیل گیتس بخش مهمی از املاك آمریكا را تصاحب می كرد اما دولت ها با ابزارهایی مانند سامانه های اطلاعات بازار مسكن و دریافت مالیات های مربوطه (مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسكن ) اجازه چنین اقداماتی را نمی دهند.
پروین پور با اشاره به ورود دولت های اروپایی به ساخت و ساز بعد از جنگ جهانی دوم برای رفع مشكل كمبود مسكن و سپس خروج تدریجی دولت ها از این بخش در سال های بعد از آن، اظهار داشت: هم اكنون ما هم دچار بحران كمبود مسكن هستیم و دولت باید در ساخت و ساز ورود مستقیم داشته باشد.

1397/07/11
12:07:19
5.0 / 5
4895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان