جهانگیری:

كالاهای انباشته شده دربنادر باید به سرعت تعیین تكلیف و ترخیص شوند

كالاهای انباشته شده دربنادر باید به سرعت تعیین تكلیف و ترخیص شوند به گزارش بازسازی خانه معاون اول رییس جمهور هدف دشمنان از اعمال تحریم را تولید اختلال در جریان واردات كالا به كشور ارزیابی كرد و اظهار داشت: دشمنان می خواهند با تولید اختلال در راه تجارت خارجی، كشور را با مشكل روبرو كند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی مسائل گمركی كشور كه عصر امروز (شنبه) برگزار شد، با اشاره به اهمیت پیشگیری از رسوب و انباشت كالا در بنادر، گمركات و انبارهای متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی، بر سازماندهی لازم به منظور تسهیل در روند ترخیص كالا و تامین نیازهای اساسی كشور در مقطع حساس كنونی تاكید نمود.
معاون اول رییس جمهور هدف دشمنان ملت ایران از اعمال تحریم را تولید اختلال در جریان واردات كالا به كشور ارزیابی كرد و تصریح كرد: دشمنان می خواهند با تولید اختلال در راه تجارت خارجی، كشور را در تامین كالاهای مورد نیاز مردم با مشكل روبرو كرده و در نتیجه كشور را با ناآرامی و بی ثباتی مواجه كنند.
جهانگیری اضافه كرد: دولت هم در مقابل، برنامه ریزی های لازم را انجام داده است و در جلسات مختلف نظیر جلسات ستاد مقابله با تحریم و جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است تا جریان واردات كالا تحت هر شرایطی صورت گیرد و كالاهای مورد نیاز در اختیار مردم كشور قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور به سفر اخیر خود به استان هرمزگان و بازدید از بندر شهید رجایی و گمرك بندر عباس اشاره و خاطرنشان كرد: باید با هماهنگی همه دستگاهها و رفع برخی مقررات زائد و دست و پا گیر از رسوب كالاها و مایحتاج كشور در گمركات كشور جلوگیری شده و به سرعت درباره این كالاها تعیین تكلیف و مراحل ترخیص آن صورت گیرد.
وی با اشاره به گزارشات عرضه شده از روند كاهشی میزان كالاهای متروكه و بلاتكلیف در بنادر و گمركات كشور، از استانداران، سازمان بنادر و كشتیرانی و هم سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی كشور خواست تا به صورت منظم در مورد میزان رسوب كالاها در بنادر و گمركات كشور به هیات دولت گزارش های لازم را ارائه نمایند.
جهانگیری با اشاره به اینكه گمركات در مبادی اصلی كشور باید به صورت ۲۴ساعته فعال باشند، بر همكاری وزارت جهاد كشاورزی و بانك مركزی برای تامین مساله ارز مورد نیاز برخی اقلام و محصولات كشاورزی به منظور معطل نشدن كشتی ها در بنادر تاكید نمود.
معاون اول رییس جمهور ضمن قدردانی از زحمات همه مدیران و كاركنان سازمان بنادر و كشتیرانی و گمركات كشور، خواهان تلاش بیشتر برای تسریع در زمان بارگیری و تخلیه كالا شد.
در این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی هم گمرك را پیشانی تجارت خارجی كشور توصیف كرد و اظهار داشت: گمرك به جهت اینكه بتواند وظایف و تكالیف خویش را به نحو مطلوب انجام دهد، نیازمند تكمیل زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری است كه باید با حمایت های دولت، این نیازها تامین گردد.
وزیر كشور هم در این نشست بر مدیریت واحد و هماهنگی دستگاهها به منظور پیشگیری از رسوب كالا و مقابله با قاچاق تصریح كرد و خواهان برنامه ریزی در استانهای مرزی برای تسهیل در جریان صادرات و واردات شد.
رییس سازمان بنادر و كشتیرانی هم در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت رسوب كالا در بنادر تجاری كشور عرضه كرد و اظهار داشت: مدت زمان ماندگاری كالا در بنادر كشور از مدت زمان نرمال جهانی بالاتر است كه باید برای كوتاه تر شدن این مدت تلاش و برنامه ریزی نماییم.
وی همینطور گزارشی از آخرین آمار رسوب كالا در بنادر كشور و مهمترین علل تاخیر ترخیص كالا عرضه كرد و به بیان راهكارها و پیشنهادات برای تسریع در روند ترخیص كالا پرداخت.
رییس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران هم در این نشست ضمن عرضه گزارشی از آخرین چالش های موجود در گمركات كشور، به تشریح علل و عوامل عدم ترخیص به موقع كالاها پرداخت و اظهار داشت: باید اطلاعات مربوطه به كالاهای وارداتی قبل از ورود به كشور و در حین حمل در اختیار گمرك قرار گیرد تا روند ترخیص كالا با سرعت بیشتری صورت گیرد.
در این جلسه كه وزیر دادگستری، استاندار هرمزگان، رییس سازمان ملی استاندارد، رییس كل دیوان محاسبات كشور، ریس سازمان بازرسی كل كشور و رییس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز هم حضور داشتند، بعد از بحث و تبادل نظر مقرر شد كارگروهی با نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی برای پیشگیری از انباشت كالاهای متروكه در انبارها تشكیل گردد. همینطور به منظور تسریع در مبحث تعیین مابه التفاوت قیمت ارز مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد خویش را در كمیسیون اقتصاد ارائه نماید.

1397/10/02
15:27:49
5.0 / 5
4604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان