یك مقام مسئول خبر داد؛

اختصاص ۲۱۵۰ میلیارد تومان به بازآفرینی، وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده

اختصاص ۲۱۵۰ میلیارد تومان به بازآفرینی، وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده بازسازی خانه: عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: به دنبال جذب ۲۱۵۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری هستیم.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، مجید روستا در مراسم افتتاحیه آموزش فعالان بازآفرینی شهری با اشاره به اینكه مسائل شهری ایران در عین اینكه پیچیده هستند، ولی نیاز به ساده سازی دارند، گفت: با این وجود هر بار برای رفع مشكلات شهری، واژه جدیدی تعریف میگردد و در حد تعریف واژه باقی می ماند.
وی افزود: در حوزه برنامه ریزی شهری دو مشكل عمده داریم؛ یكی در بخش كلان و تبیین استراتژی های برنامه ریزی های شهری و دیگری در مقیاس خُرد و برنامه ریزی شهر به شهر؛ تا زمانی كه در هر دو مقیاس كلان و خرد، مشكلات ما حل نشود، معضلات شهری باز حل نشده باقی خواهد ماند.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران اضافه كرد: برخی پدیده های نوظهور در حوزه شهرسازی موجب احداث مشكلاتی شده اند؛ مانند ریزگردها. هیچ گاه در گذشته با چنین پدیده ای مواجه نبودیم اما در چند سال اخیر پدیده ریزگردها، جابجایی های بزرگ جمعیتی را در شهرهای ایران دامن زده است.
وی تصریح كرد: یكی دیگر از این پدیده ها، بحث حاشیه نشینی است. تا چند پارسال می توانستیم ادعا نماییم حاشیه نشینی ناشی از مهاجرت روستایی تقریباً برطرف شده اما در یكی، دو سال اخیر به سبب تشدید خشكسالی ها، دوباره شاهد مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها هستیم.
روستا با اشاره به اینكه توسعه شهری باید با پایداری اجتماعی همراه باشد كه با برنامه ریزی شهری از این نظر متفاوت می باشد، اظهار داشت: یكی از نمونه های پایداری اجتماعی، فقرزدایی است درحالی كه ما در ایران فقر نداریم بلكه فقر را می سازیم.
این مقام مسئول در حوزه بازآفرینی شهری اشاره كرد: نگاه ما به بحث بازآفرینی اشتباه است. هیچ مدیر دولتی به اندازه خود مردم، درك درستی از توسعه شهری ندارد؛ بدین سبب باید مشاركت مردم در بودجه نویسی توسعه، بازتعریف شود.
وی افزود: الزاماً همه مشكلات در ایران با پول حل نمی گردد، اگر نگاه ما به برنامه ریزی شهری تغییر یابد، می توانیم خیلی از مشكلات را حل نماییم. بازآفرینی شهری صرفاً پول نیست؛ گاهی یك فرد، یك ساختمان تاریخی یا یك دستگاه قدیمی و مستعمل است.
روستا تاكید كرد: ۸۵ درصد شهرداری های كشور در پرداخت حقوق كاركنان خود مانده اند، مدیریت های شهری به شدت ضعف بنیه ی مالی دارند و باید سهم و نقش مردم را در برنامه ریزی های شهری مورد توجه قرار دهند.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینكه بازآفرینی شهری یك فرآیند زمانبر است، اظهار داشت: این در شرایطی است كه مجلس از ما می خواهد سالانه ۲۷۰ محله را بازسازی كنیم؛ این نگاه، تصورات غلط به برنامه بازآفرینی شهری است.
وی همین طور در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه بازآفرینی شهری یك رویكرد جامعه محور بوده و ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را دربر می گیرد، اشاره كرد: بدین سبب نمی توان در طول یك سال همه مسائل و مشكلات ۲۷۰ محله را حل كرد.
روستا با تاكید بر اینكه تكیه بر بخش كالبدی بازآفرینی شهری نمی تواند ملاك و معیار مناسبی برای توسعه باشد، اشاره كرد: صِرف ساخت یك مدرسه، توسعه با خود به همراه ندارد. به صورت مثال نمی توان ارتقای سطح سواد مدرسه را با تعداد مدارس سنجید؛ بلكه بازآفرینی شهری به مدلول بررسی وضعیت تحصیلی كودكان آن محله، ادامه تحصیل آنها در دانشگاه و نمایش خدمت به هم محله ای های آنها است.
به گفته عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران، در برنامه بازآفرینی شهری، مسائلی مانند راه اندازی واحدهای مسكونی بیشتر به شكل كمّی درمی آید و در دیگر بخش ها، توسعه را با كیفیت می سنجیم.
وی هدفگذاری راه اندازی سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در بافت های نابسامان شهری را برنامه ریزی درستی دانست و اظهار داشت: اجرای این طرح در صورتی امكانپذیر است كه ابزار آن مانند تسهیلات، زیرساخت های قانونی و ظرفیت بخش خصوصی فراهم باشد.
روستا درباره تسهیلات ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی گفت: مقرر است ۲۱۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بعنوان وجوه اداره شده، در اختیار بانك های عامل قرار گیرد تا مردم بتوانند با استفاده از این منابع، در كلانشهرها ۵۰ و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۹ درصد دریافت نمایند.
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش كه آیا این طرح با طرح مسكن مهر شباهت دارد؟ اضافه كرد: نمی توان این طرح بازآفرینی را با مسكن مهر مقایسه كرد چونكه اولاً در بازآفرینی شهری، ابزار زمین را خود مردم تأمین می كنند. ثانیاً دولت قرار نیست در طرح بازآفرینی مانند مسكن مهر مداخله مستقیم داشته باشد بلكه زمینه های حضور بخش خصوصی را فراهم می آورد.
وی با اشاره به اینكه در ایران بخش خصوصی تجربه فعالیت در بخش مسكن اقشار كم درآمد را ندارد، تصریح كرد: علت این است كه بخش خصوصی از محل منابع خود، مبادرت به ساخت و ساز می كند و می خواهد تا به سود معقولی از این سرمایه گذاری دست یابد؛ بدین سبب درباب تضمین بازپرداخت تسهیلات بازآفرینی شهری، دولت ورود كرده تا برای سرمایه گذاری بخش خصوصی جذابیت احداث كند.
روستا با اشاره به اینكه ۳۰۰۰ هكتار بافت شهری ناكارآمد داریم، اظهار داشت: عمر این بافت ها بیشتر از ۱۰۰ سال است و دولت های مختلف سال ها فرصت داشتند تا به جای توسعه كمی در اطراف شهرها، به بازآفرینی این بافت ها بپردازند اما این اقدامات انجام نشده است. ۲۷۰ هزار خانوار تهرانی در این ۳۰۰۰ هكتار زندگی می كنند.

1397/10/03
18:08:33
5.0 / 5
4738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان