دبیرشورای عالی شهرسازی؛

خطر فرونشست در جنوب تهران جدی است

خطر فرونشست در جنوب تهران جدی است بازسازی خانه: دبیرشورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: به سبب مصرف بی رویه آبهای زیرزمینی با معضل فرونشست در جنوب پایتخت بعنوان محل راه اندازی پالایشگاه مواجه هستیم.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، محمد سعید ایزدی در نشست آموزش بازآفرینی شهری با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری درباب سیاست های ۱۸ گانه بازآفرینی شهری اظهار داشت: شهرهای ما به لحاظ ایمنی، امنیت، بحران هویت و ابعاد مختلف گرفتار مخاطره هستند.
وی اضافه كرد: حتی زیست پذیرش شهری باز گرفتار مخاطره شده در سالهای آینده تنفس در تهران با خطرات مختلفی مواجه خواهد بود.
وی با اشاره به پدیده بحران آب در كشور در سالهای اخیر به دنبال مصرف بی رویه آب افزود: چاره هایی كه هم برای بحران آن نمایش میگردد عجیب و غریب و بزن و بكوب است.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ۳۰ درصد مساحت شهرهای ما گرفتار لطمه های جدی هستند، اشاره كرد: با این وجود مشكلات شهری صرفا به این بافت ها محدود نمی گردد.
ایزدی با تاكید بر ضرورت تغییر برنامه ریزی های شهری از كمی به كیفی اضافه كرد: نتیجه توسعه كمی شهرها این است كه برخی تاسیسات خطرآفرین شهری مانند پالایشگاه تهران، مخازن نفت پایتخت و برخی از بیمارستانهای تهران بر روی گس های تهران راه اندازی شده اند. حتی در بعضی شهرها پروژه های مسكن مهر را بر روی گسل ساخته اند.
دبیرشورای عالی شهرسازی و معماری یكی دیگر از مشكلات شهری ایران را معضل فرونشست عنوان و اشاره كرد: دشت همدان به سبب مصرف بی رویه آب از سفره های زیرزمینی گرفتار فرونشست شده كه این معضل سبب احداث حفره های زیاد شده است. همین طور این پدیده، تهران را باز تهدید كرده و یك فرونشست در راه خطوط مترو یا لوله های اصلی گاز شهری می تواندفاجعه آفرین باشد. جنوب تهران به شدت با خطر فرونشست مواجه می باشد.
وی به ساخت و سازهای شهری در راه رودخانه های درون شهرها اشاره نمود و اظهار داشت: سیل هایی كه بتازگی در خیلی از شهرها به دنبال هر بارش بوجود می آید به سبب ساخت و ساز در راه رودخانه های درون شهری است.
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: متاسفانه در سالهای گذشته چاره هایی كه برای رفع مشكلات شهری دنبال می كردیم عموما كالبدی بوده است و هیچگاه بدنبال حل مسئله با كمك مردم نبوده ایم. مثلا جوی جدول ساخته ایم و می گوییم محله را بهسازی كرده ایم. اینكه نامش بهسازی محله نیست.
ایزدی اظهار داشت: در ۳۰ پارسال هیچ اثر قابل دفاع معماری در شهرها راه اندازی نشده و همچنان به مفاخر معماری گذشته مانند عمارات های تاریخی و میدان نقش جهان بعنوان مفاخر شهرسازی افتخار كرده ایم.
معاون وزیر راه اضافه كرد: برنامه ریزی كرده ایم تا ۲ هزار و ۷۰۰ محله را طی دو دوره ۵ ساله تحت بازآفرینی قرار دهیم اما بازآفرینی، قرص و آمپول نیست كه به سرعت به نتیجه برسد بلكه یك جریان ۱۰ ساله است. بازآفرینی این ۲ هزار و ۷۰۰ محله باید مستمر باشد.
وی با تاكید بر اهمیت مشاركت دادن شهروندان در فرایند بازآفرینی شهری گفت: اوراق مشاركت شهرداری ها را به بفروشیم نامش مشاركت شهروندان نیست بلكه یك معامله اقتصادی می باشد.
دبیرشورای عالی شهرسازی و معماری درباره ارتقای كیفیت زندگی در محلات نابسامان شهری اضافه كرد: برای كیفیت زندگی هر شهر یك متوسط در نظر گرفته ایم كه باید كیفیت بافت های نابسامان آن شهر به متوسط كیفیت زندگی همان شهر نزدیك شود.
وی دو مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری تصریح كرد و اظهار داشت: روز گذشته ابلاغ گردید كه باید رویكرد بازآفرینی شهری در طرح های جامع شهری لحاظ شود. همین طور مصوبه ای در این شورا داشتیم كه برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت، سیاست های كلان تبیین شود ولی مسئولیت اجرایی آن و سیاست های خرد به كارگروه های هر استان واگذار شود. هم اكنون تنها ۷۰ شهر ما بالای ۱۰۰ هزار نفر و هزار و ۴۲۰ شهر زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
به گفته ایزدی، كمیسیون های ماده ۵ و ماده ۱۰۰ شهرداری ها به محل درآمد شهرداری ها تبدیل گشته است.

1397/10/05
14:04:20
5.0 / 5
4627
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان