یك مقام مسئول خبر داد:

راه اندازی نخستین قطار گردشگری مذهبی برای زائران پاكستانی

راه اندازی نخستین قطار گردشگری مذهبی برای زائران پاكستانی به گزارش بازسازی خانه مدیركل راه آهن قم اظهار داشت: پیشنهاد راه اندازی قطار گردشگری مذهبی برای گردشگران و زائران پاكستانی به وزارت راه و شهرسازی و استانداری قم ارسال شده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محسن اعتماد اظهار داشت: برنامه ریزی های لازم جهت راه اندازی قطار گردشگری مذهبی برای گردشگران و زائران پاكستانی انجام شده و به محض راه اندازی خط زاهدان و میرجاوه، زائران پاكستانی می توانند شهرهای مذهبی مشهد، قم و شیراز را زیارت كنند.
وی راه اندازی قطار قم ـ كربلا را همچون دیگر پیشنهادهای این اداره كل دانست و اضافه كرد: بررسی ها نشان داده است كه از طریق اندازی این قطار استقبال می گردد و قطارهای گردشگری نقش مؤثری در بهبود اقتصاد و تولید اشتغال در این استان دارند.
افزایش تعداد قطارهای حومه ای قم؛ تا آخر سال
وی با یادآوری اینكه هم اكنون ۴ رام قطار حومه ای در رفت به تهران و ۴ رام قطار حومه ای در برگشت به تهران در حال سیر است و در آخر هفته هم ۲ رام به تعداد این قطارها افزوده می گردد اظهار داشت: تعداد این قطارها با افزایش اقبال مردمی، بیشتر خواهد شد و در نظر داریم كه تا آخر امسال چنانچه ظرفیت این قطارها به بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد برسد، این تعداد را به ۱۰ رام در روز افزایش دهیم.
مدیركل راه آهن قم با اشاره به مكاتبات انجام شده با تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) اضافه كرد: سعی كردیم تا ساعت حركت قطارها در حرم اعلام گردد همینطور هماهنگی هایی هم با مسجد جمكران و شهرداری، دانشگاه قم، صداوسیما و اصحاب رسانه در این زمینه صورت گرفته است.
وی از آمادگی سرمایه گذار بخش خصوصی جهت راه اندازی قطار حومه ای قم ـ كاشان هم اطلاع داد و تصریح كرد: مذاكرات دراین باره در جریان است.
اعتماد با اشاره به اینكه قطار قم ـ مشهد بالاترین ضریب اشغال روزانه را دارد اضافه كرد: روزانه ۳ رام مسافری رفت وبرگشت یعنی ۶ رام در این مسیر در حال حركت است و بنا داریم كه تعداد آنرا افزایش دهیم.
توسعه ایستگاه قم
مدیركل راه آهن قم با یادآوری ورود و خروج روزانه ۶ هزار نفر مسافر به ایستگاه قم اظهار داشت: به منظور بهبود خدمت رسانی به مسافران این ایستگاه، طرح توسعه ایستگاه قم در دستور كار این اداره كل قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه برای توسعه ایستگاه قم بالغ بر ۱۱ میلیون اعتبار مورد نیاز است اضافه كرد: نقشه ها توسط مشاور طراحی شده و اداره كل خدمات ایستگاهی در حال رایزنی با ذی حساب طرح های عمرانی است تا این اعتبار تأمین شود.
وی با تاكید بر اینكه پس از ایستگاه راه آهن تهران و مشهد، ایستگاه راه آهن قم سومین رتبه در جابه جایی مسافر را به خود مختص كرده است اظهار داشت: در سال ۹۶ از مبدأ و مقصد قم به دیگر مناطق كشور بالغ بر ۹۸۳ هزار مسافر در این اداره كل جابه جا شده كه این میزان مسافران عبوری را شامل نمی گردد.
مدیریت بحران و طرح TOD
اعتماد همینطور با اشاره به اینكه قم بعنوان استان معین تهران در بخش پدافند غیرعامل شناخته شده است اظهار داشت: در بهمن ماه سال ۹۶ كه سرمای پیش بینی نشده و بارش برف، باعث بسته شدن اتوبان قم شد، ۱۷ هزار مسافر در عرض دو روز در ایستگاه قم جابه جا شدند كه تجربه خوبی جهت استفاده از این ایستگاه در مواقع بحران است.
وی با اشاره به اینكه یكی از دلایل توسعه ایستگاه راه آهن قم هم استفاده از این ایستگاه در مواقع بحران است، اضافه كرد: برای طراحی توسعه این ایستگاه از مشاور بین المللی در شركت «ارپ» فرانسه استفاده و خصوصیت قرار داشتن ایستگاه قم در مركز این شهر مورد توجه قرار گرفت.
اعتماد با اشاره به اینكه فاصله ایستگاه راه آهن قم تا حرم حضرت معصومه، بیشتر از هزار متر نیست افزود: چنین خصوصیت هایی سبب شده تا مبحث پیاده سازی TOD در ایستگاه قم مطرح شود كه در این راستا با شهرداری و مسئولان شهری در حال رایزنی و گفت وگو هستیم.
مدیركل راه آهن قم با یادآوری اینكه ایستگاه راه آهن قم می تواند بعنوان یك قطب حمل ونقلی در نظر گرفته شود، اظهار داشت: خطوط متروی قم تا نزدیكی ایستگاه راه آهن قم كشیده شده است و ما آمادگی كامل برای اجرای این امر را داریم و مسیرهای لازم برای این اتصال هم بررسی و طراحی شده است.
وی درباره جانمایی برای تولید پاركینگ ایستگاه قم اضافه كرد: در جهت برنامه TOD با شهرداری مذاكراتی انجام داده ایم و لكه نمایی برای سرمایه گذاری صورت گرفته كه منتظر نتایج مذاكرات هستیم.
اعتماد با اشاره به اینكه ایستگاه قم در سال ۱۳۱۷ ساخته و قدمتی ۸۰ ساله دارد، اضافه كرد: این ایستگاه در ۱۵ مهرماه سال ۹۶ ثبت ملی شده است.

1397/10/06
13:45:38
5.0 / 5
4759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان