گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر؛

كاهش اوراق تسهیلات مسكن به ۵۲ هزار تومان، وام مسكن ارزان گردید

كاهش اوراق تسهیلات مسكن به ۵۲ هزار تومان، وام مسكن ارزان گردید بازسازی خانه: كاهش هزار تا ۵ هزار تومانی هر برگه تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس سبب شد قیمت تمام شده دریافت تسهیلات مسكن باز به ۸ میلیون تومان كم شود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس به ۵۱ هزار تومان كاهش پیدا كرد كه این كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن به كاهش قیمت تمام شده وام مسكن منجر می شود.
در معاملات امروز فرابورس، هر برگه تسهیلات مسكن صادره در ماه های آذر و بهمن ۹۶ با نمادهای معاملاتی «تسه ۹۶۰۹» و «تسه ۹۶۱۱» به قیمت های ۵۱ هزار و ۸۰۰ و ۵۱ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسیدند.
همچنین ۸ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن در بازه قیمتی ۵۲ هزار تومان خرید و فروش شدند كه برخی از آنها به اوراق تسهیلات مسكن صادره در نیمه دوم سال ۹۶ و تعدادی هم به اوراق صادره در نیمه نخست امسال تعلق داشتند.
سه نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۸ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آبان امسال)، تسه ۹۷۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ۹۷) و تسه ۹۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور سال جاری) در بازه قیمتی ۵۳ هزار تومان معامله شدند.
گران ترین اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس به قیمت ۵۴ هزار و ۱۱۱ تومان به نماد معاملاتی ۹۷۱۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ۹۷) تعلق داشت.
خروج حقوقی ها از بازار اوراق تسهیلات به سود حقیقی ها
بر اساس اعلام فرابورس، طی چند هفته اخیر و با كاهش شدید قدرت وام مسكن، حقوقی ها و انبوه سازان از بازار اوراق تسهیلات مسكن خارج شده اند به نحوی كه در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته و روزهای ابتدایی هفته جاری، ۱۰۰ درصد خریداران اوراق تسهیلات، حقیقی ها و خریداران واقعی مسكن از مشتریان این اوراق بوده اند.
نقش كاهش تقاضای خرید مسكن در كاهش قیمت اوراق تسهیلات
كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند كاهش شدید قیمت اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز فرابورس در فاصله قیمتی هزار تا ۵ هزار تومان در نمادهای معاملاتی مختلف، به دنبال كاهش معاملات مسكن به علت كاهش قدرت خرید مسكن خانوارها و افزایش مجدد قیمت مسكن در ۱۰ روز پایانی بهمن ماه به وقوع پیوست كه سبب شد بار دیگر جهش قیمتی مسكن رخ دهد.
برخی كارشناسان اقتصادی، جهش قیمتی بهمن ماه به دنبال آرامش بازار مسكن در ماه های آذر و دی را به علت افزایش قیمت خودرو و همینطور افزایش ملایم قیمت دلار در دهه پایانی ماه گذشته عنوان كردند.
كاهش اوراق تسهیلات بانك ملی به ۲۰ هزار تومان
در معاملات امروز فرابورس، اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی هم با كاهش بیشتر از ۳ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به بازه ۲۰ هزار تومان وارد شد به گونه ای كه اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی صادره در شهریور امسال با نماد «تملی ۷۰۶» ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان و اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد سال جاری با نماد «تملی ۷۰۵» ۲۲ هزار تومان خرید و فروش شدند.
كاهش هزینه تمام شده وام مسكن
كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن می تواند به كاهش قیمت تمام شده وام مسكن منجر شود. به گونه ای كه با احتساب نرخ هر برگه تسهیلات مسكن با میانگین ۵۲ هزار تومان، از آنجایی كه برای دریافت وام مسكن ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن زوجین، نیاز به خرید ۲۴۰ برگه اوراق تسهیلات است كه متقاضی دریافت این تسهیلات، باید ۱۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت كند.
ضمن اینكه با عنایت به اینكه برای دریافت وام خرید مسكن ۹۰ میلیون تومانی (متقاضی فردی) نیاز به خرید ۱۶۰ برگه تسهیلات مسكن می باشد و با احتساب هر برگه ۵۲ هزار تومان، متقاضی دریافت این تسهیلات باید مبلغ ۸ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات، هزینه كند.
كاهش قدرت وام مسكن به ۱۵ درصد
خاطرنشان می شود میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در آمار اعلام شده از جانب دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در معاملات بهمن ماه تهران، اندكی بیشتر از ۱۰ میلیون تومان ذكر شده است كه درنتیجه برای خرید واحد مسكونی ۶۰ متری، ۶۰۰ میلیون تومان باید هزینه شود.
با توجه به اینكه تسهیلات خرید مسكن زوجین در تهران از محل اوراق تسهیلات مسكن، ۱۴۰ میلیون است، این وام تنها ۲۳ درصد قیمت مسكن را پوشش می دهد. وام مسكن فردی هم كه در تهران ۹۰ میلیون تومان است، تنها ۱۵ درصد هزینه یك واحد مسكونی را پوشش می دهد.

1397/12/14
14:51:09
5.0 / 5
4728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان