گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر؛

پیش بینی بازار مسكن در سال ۹۸، جهش قیمت نخواهیم داشت

پیش بینی بازار مسكن در سال ۹۸، جهش قیمت نخواهیم داشت بازسازی خانه: كارشناسان معتقدند با عنایت به كاهش قدرت خرید خانوارها به دنبال جهش قیمت مسكن در سال جاری، سال آینده عدم رشد قیمت و ركود غیر تورمی مسكن را شاهد خواهیم بود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بازار مسكن در سخت ترین وضعیت خود سالهای اخیر خود به سر می برد؛ بازاری كه از یك سو با افزایش جهشی قیمت طی یك سال قبل روبه رو بوده و از طرف دیگر به دلیلهای مختلف، انبوه سازان رغبتی به تولید واحد نوساز ندارند و این كمبود مسكن، به نوبه خود در كنار سایر عوامل و علل اقتصادی خرد و كلان كشور بر گرانی این بخش دامن زده است. این در شرایطی است كه در كشور ۲.۵ میلیون واحد مسكونی خالی و ۲.۳ میلیون واحد دوم و شبه خالی (مالك دارای دو واحد مسكونی است، در یكی زندگی می كند و واحد دوم را گاهی خود استفاده می نماید و گاهی اجاره می دهد) داریم.
طی مدت اخیر، نوسانات ارزی، تغییرات قیمتی در بازار سرمایه، قیمت سكه و طلا و حتی در آخرین افزایش قیمتی كه در بهمن ماه در بازار مسكن رخ داد، نوسانات قیمت خودرو بر وضعیت بازار مسكن مؤثر بودند. هر چند نوسانات بازارهای ارز و سكه در ماه های پایانی سال تا حدود زیادی كنترل شد و دیگر شاهد جهش های قیمتی در این دو بازار نبودیم، اما با عنایت به اینكه بازار مسكن بطور كلی بازاری است كه تغییرات در سایر بخش های اقتصادی با كمی تأخیر در آن تأثیرگذار است، از همین رو افزایش قیمت مسكن در نیمه دوم امسال هم ادامه داشت كه البته شتاب افزایش آن نسبت به نیمه نخست سال بسیار كمتر بود.
اتفاقات پیچیده ای كه در بازار مسكن و سایر بازارهای موازی امسال رخ داد، امكان پیش بینی وضعیت بازار مسكن در سال آینده را خیلی مشكل كرده است؛ با این وجود با عنایت به اینكه افزایش جهش گونه قیمت در بخش مسكن با عدم افزایش تسهیلات خرید و همین طور درآمد خانوارها همراه شد، منجر به كاهش شدید قدرت خرید خانوارها و همین طور افزایش زمان خانه دار شدن آنها شده است و براین اساس، احتمال بروز ركود دیگری در بخش مسكن پیش بینی می شود اما این دفعه، ركود غیر تورمی در انتظار خواهد بود.
اكثر كارشناسان معتقدند كه سال آینده بازار مسكن شاهد جهش قیمتی نخواهد بود و اگر افزایش قیمتی هم رخ بدهد، پایین تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.
انباشت تقاضای مسكن تا ۴ میلیون واحد
اگرچه در طرح جامع مسكن بر ضرورت راه اندازی سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسكونی در كشور تاكید شده بود، اما وزیر سابق راه و شهرسازی با این توجیه كه باید ابتدا واحدهای خالی بازارپذیر شوند، از بخش عرضه مسكن حمایت نكرد كه در نتیجه آن برمبنای اعلام سید مازیار حسینی، معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، كل تولیدات مسكن امسال به كمتر از ۲۷۰ هزار واحد رسید و بنابر آنچه احمد خرم، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران به خبرنگار مهر گفته، با انباشت ۳.۵ تا ۴ میلیون واحدی مسكن در كشور روبه رو شده ایم.
دوره جدید وزارت راه و شهرسازی باز با شعار پشتیبانی از عرضه و تولید مسكن وارد فعالیت شد كه هم اكنون در چند كلانشهر كلنگ راه اندازی واحدهای مسكونی مصرفی و زیر ۱۰۰ متر مربعی به زمین زده شده و در جدیدترین اقدام، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت مسكن به خریداران دست اول واحدهای مسكونی نوساز زیر ۱۰۰ متری تا ۱۰۰ میلیون تومان موافقت كرده است كه می تواند در افزایش تمایل انبوه سازان به بازگشت به عرصه تولید مسكن مؤثر باشد.
ضمن آنكه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی باز چندی قبل در گفت و گو با خبرنگار مهر از آغاز ساخت مسكن و نوسازی بافت های فرسوده از بهار ۹۸ آگاهی داده بود كه می تواند رونق دیگری در بخش مسكن به خصوص تهران و كلانشهرها ایجاد كند؛ این در شرایطی است كه در بافت های فرسوده مشكلی از نظر تأمین زیرساخت های آب، برق، گاز، حمل و نقل درون شهری و تا حدودی فاضلاب شهری وجود ندارد كه هم هزینه تمام شده ساخت و ساز را می كاهد و هم زمان كمتری برای تكمیل واحدهای مسكونی و اسكان خانوارها دربرمی گیرد.
كارشناس اقتصادی: سال آینده جهش قیمت مسكن نداریم
نرگس رزبان، كارشناس اقتصاد مسكن در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره پیش بینی بازار مسكن در سال آینده با تاكید بر اینكه جهش قیمت مسكن نخواهیم داشت، اضافه كرد: در حال گذار از دوران رونق بازار مسكن (افزایش قیمت ها) به دوران ركود (سكون قیمتی مسكن) هستیم اما اینكه چنین دوره ای چه مدت طول بكشد، معین نمی باشد ولی دیگر شاهد جهش قیمتی نخواهیم بود.
وی افزود: با این وجود اگر عرضه مسكن افزایش یابد، شاهد توقف رشد قیمت مسكن خواهیم بود البته با افزایش ساخت و ساز حداكثر ۱۰۰ هزار واحد مسكونی، نمی توان جلوی افزایش قیمت را گرفت بلكه باید به مرز ساخت یك تا دو میلیون واحد مسكونی در دو سال آینده برسیم.
به گفته این كارشناس اقتصادی، با عنایت به اینكه سال آینده از نظر اقتصاد كلان متأثر از تشدید تحریم ها امكان دارد با مشكلاتی مواجه شویم، پس برنامه ریزی، بودجه ریزی و اجرای صحیح مواد و بندهای قانون بودجه كه متناسب با این شرایط باشد، در كاهش التهابات بازارهای موازی همچون بازار مسكن تأثیر بالایی دارد.
رئیس اتحادیه املاك: احتمال افزایش قیمت مسكن در سال آینده كمتر از تورم عمومی
مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاك باز در نشست خبری دو هفته قبل درباب وضعیت بازار مسكن در سال ۹۸ با بیان اینك مطلقاً جهش قیمتی نداریم، اضافه كرد: در ۴ دهه اخیر ۴ بار جهش قیمت مسكن در كشور رخ دادكه در سال های ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ بود. در این ۴ بار، عواملی چون ارزش بازار بورس، قیمت حامل های انرژی، افزایش قیمت ارز و تغییرات قیمت طلا و سكه بر افزایش قیمت مسكن تأثیر گذاشتند.
وی افزود: بعنوان نمونه در سال ۹۱ با سه برابر شدن قیمت دلار قیمت مسكن باز در بعضی نقاط تهران همچون شهرك غرب از ۷۰۰ میلیون به دو میلیارد و ۱۰۰ میلون تومان هم رسید اما به مرور زمان شاهد ثبات قیمت در بازار مسكن بودیم. در جهش قیمتی هم كه این دوره در بازار مسكن رخ داد، مانند دوره قبل عامل اصلی، افزایش قیمت ارز بوده است بدین سبب با گذشت زمان شاهد ثبات قیمت ها در بازار مسكن خواهیم بود.
وی تصریح كرد: همواره رشد قیمت مسكن زیر نرخ تورم عمومی بوده است و سال آینده باز بیشتر از نرخ تورم رشد قیمت مسكن نخواهیم داشت.
انبوه ساز: ورود جدی به نوسازی بافت فرسوده به كاهش قیمت مسكن می انجامد
ایرج رهبر، نایب رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه تا زمانی كه دولت از تولید و عرضه مسكن حمایت نكند، بنظر می رسد بازار مسكن نتواند از وضعیت كنونی رهایی یابد گفت: البته مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار كه امكان انتقال تسهیلات ساخت مسكن به خریدار را تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان فراهم نموده است می تواند كمك مناسبی به بخش مسكن باشد.
وی اضافه كرد: یكی از خواسته های انبوه سازان در سال های اخیر، تحریك سمت عرضه به جای تقاضا بود كه هم سبب افزایش قیمت مسكن شد و هم در زمان گرانی مسكن نتوانست قدرت خرید خانوارها را پوشش دهد؛ این در شرایطی است كه با تحریك سمت عرضه، بازار می تواند خودرا به صورت متعادل نگه دارد.
رهبر با تاكید بر اینكه سالانه نیاز به یك میلیون واحد مسكونی ارزان قیمت یا مسكن اقشار متوسط به پایین داریم، اظهار داشت: در چند سال اخیر با كاهش شدید ساخت و ساز و تولید مسكن مواجه بودیم كه انباشت ۳.۵ میلیون تقاضا برای واحد مسكونی را به دنبال داشت.
وی اشاره كرد: باید نوسازی بافت های فرسوده به سبب مشكلات و پیچیدگی های آن جدی گرفته شود. مهمترین مشكلی كه انبوه سازان هم اكنون در بافت های فرسوده دارند، بحث تملك ریزدانه ها در بافت فرسوده است تا بتوانند با عنایت به وضعیت همان بافت مثلاً بافت تاریخی، میانی یا فرسوده، نوسازی صورت گیرد.
این انبوه ساز افزود: روش هایی كه در گذشته در زمینه نوسازی بافت فرسوده اجرا می شد، چندان پذیرفته نیست و باید با ورود انبوه سازان حرفه ای به این بخش، از روش های نوین ساخت و ساز و فناوری های صنعتی سازی به جای واگذاری نوسازی هر واحد به خود مالك، وضعیت بافت های درون شهری را ارتقا داد.

1397/12/21
23:29:54
5.0 / 5
4622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان