معاون وزیر راه و شهرسازی به مهر خبرداد؛

جزئیات طرح خرید متری مسكن، مسكن مهر مردم را خانه دار كرد

جزئیات طرح خرید متری مسكن، مسكن مهر مردم را خانه دار كرد بازسازی خانه: معاون وزیر شهرسازی از برنامه این وزارتخانه برای فروش متری مسكن خبرداد و اظهار داشت: افراد می توانند با منابع مالی خرد خود، چند متر از یك واحد را خریداری كنند و به تدریج مالك كل یك واحد مسكونی شوند.سید مازیار حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت كنونی بازار مسكن تصریح كرد: شرایط حاكم بر این بازار مانند سایر بخش های اقتصادی كشور است و نمی توان به آن نگاه مستقل داشت. باید قبول نماییم تغییر سایر شرایط پارامتریك بر بازار مسكن مؤثر است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون عرضه با تقاضا همخوان نیست، اضافه كرد: علت عدم تعادل در عرضه و تقاضا، حاكم بودن سیاست انقباضی بر فضای توسعه مسكن می باشد.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینكه هر چند سال یك مرتبه جهش قیمتی در بازار مسكن رخ می دهد تا این بازار خویش را با شرایط تورمی كشور مطابقت دهد، اضافه كرد: وضع فعلی بازار مسكن مربوط به هفته های اخیر نیست و و به بیشتر از یك سال اخیر برمی گردد. با این وجود به دنبال روش های مختلف تأمین منابع مالی برای توسعه و تولید مسكن هستیم تا عرضه با تقاضا متعادل شود.
حسینی با تاكید بر اینكه پدیده مسكن لوكس در سال های گذشته متوقف نشده خاطرنشان كرد: علیرغم آن، جامعه هدف ما اقشار متوسط و ضعیف جامعه است كه بدین منظور طرح اقدام ملی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی را برنامه ریزی كردیم كه این طرح هم اكنون همزمان با شروع راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد آن شروع شده است.
نخستین دفاع دولت دوازدهم از مسكن مهر
وی افزود: من با مسكن مهر موافقم و در سال های گذشته به این طرح كمی بی انصافی شده بود. اگر مسكن مهر نبود، مشخص نیست وضعیت بازار مسكن با چه شرایطی روبه رو می شد. در خیلی از مناطق كشور، مسكن مهر بود كه مردم را خانه دار كرد. ضمن اینكه واحدهای مسكن مهر عمدتاً از نظر اسكلت و استراكچر ساختمانی فوق العاده هستند؛ اما امكان دارد در فینیشینگ و نازك كاری نواقصی داشته باشند؛ بنابراین وزیر راه و شهرسازی در تكمیل ۵۰۰ هزار واحد مسكن باقی مانده دستور داده است تا پیش از افتتاح، همه نقصها برطرف شود و قبل از هر برنامه افتتاح مسكن مهر، نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، كلیه واحدها را چك كنند تا هیچ واحدی ناقص به متقاضی تحویل داده نشود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه معاونت مسكن این وزارتخانه در نقش هماهنگ كننده سایر معاونت ها و دستگاه های تابعه در بخش مسكن عمل می كند، اضافه كرد: در معاونت مسكن مطالعات خوبی در بخش مسكن انجام شده كه مهم ترین آنها طرح جامع مسكن می باشد و بر طبق این طرح، ظرفیت جمعیت پذیری هر شهر مشخص شده است. همینطور شركت بازآفرینی شهری در حوزه نوسازی بافت های فرسوده و رفع مشكلات حاشیه نشینی اقدامات خوبی انجام داده كه نمونه آن اختصاص زمین ۱۱۰ هكتاری در چابهار برای رفع مشكل حاشیه نشینی در این شهر است. سازمان ملی زمین و مسكن هم برای طرح اقدام ملی ساخت ۴۰۰ هزار واحد، زمین تأمین می كند كه البته بخشی از این طرح، در شهرهای جدید اجرا می شود كه زمین آنرا خود شركت عمران شهرهای جدید تأمین می كند اما سازمان ملی زمین و مسكن برای آن بخش از طرح اقدام ملی كه مقرر است از جانب بنیاد مسكن و شركت بازآفرینی شهری اجرا شود، زمین مناسب را اختصاص می دهد.
جزئیات طرح خرید متری مسكن
حسینی با اشاره به رونمایی از بسته رونق بخشی بازار مسكن از جانب بانك عامل بخش مسكن در هفته گذشته، اظهار داشت: در این بسته برای تنوع بخشی به شیوه های مختلف خرید مسكن همچون خرید متری مسكن توجه شده است. شاید مردم نتوانند با پس اندازی كه دارند، یك واحد مسكونی خریداری كنند، اما می توانند چند متر از یك واحد را بخرند؛ از جانب دیگر بانك عامل بخش مسكن با همكاری سازمان بورس و اوراق بهادار به تأمین مالی بخش مسكن با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه اقدام می كند و اگر متراژی كه مردم به تدریج می خرند، به اندازه یك واحد مسكونی شد، می توانند با روش خرید متری مسكن كه سبب شده تا پول آنها حفظ شده و ارزش آن از بین نرود، یك واحد مسكونی كامل را خریداری كنند. مقرر است شورای پول و اعتبار و شورایعالی مسكن این طرح را بررسی نمایند تا در صورت تصویب، جزئیات آن اعلام گردد.
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران و كشور؟
وی درباره قیمت مسكن تصریح كرد: متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران ۱۱.۴ میلیون تومان است و در كل كشور این شاخص ۶.۵ میلیون تومان برآورد شده است. طرح هایی كه ما در وزارت راه و شهرسازی در بخش مسكن داریم، به كل كشور اختصاص دارد. هم اكنون هم تسهیلات مسكن به یك نفر ۱۰۰ میلیون و یك زوج ۱۶۰ میلیون تومان در تهران است. همینطور برای آنكه میزان پوشش تسهیلات مسكن به ارزش كل واحد ارتقا یابد، ساخت و ساز صنعتی را در دستور كار داریم تا هم سرعت تكمیل ساخت و ساز از چند سال در یك پروژه انبوه سازی به ۶ ماه تقلیل پیدا كند و هم قیمت تمام شده آن كاهش پیدا كند تا زوجین بتوانند با این تسهیلات، واحد مسكونی خریداری كنند.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره مسكن مشاركتی اظهار داشت: در این طرح كه بخشی از طرح اقدام ملی به حساب می آید، زمین و پروانه را دولت و ساخت و ساز را بخش خصوصی تأمین می كند و ما نسبت به سهم خود از پروژه، از آن بهره برداری می نماییم.
وی با تاكید بر استاندارد بودن ساختمان هایی كه مقرر است در این طرح راه اندازی شوند، اظهار داشت: تعریف ما از سازه استاندارد در وزارت راه و شهرسازی، ساختمانی است كه در آن آرامش و آسایش از نظر معماری و طراحی و همینطور وجود ایمنی و دوام در راه اندازی آن است.
متروی پرند و هشتگرد امسال به بهره برداری می رسد
دبیر شورایعالی مسكن درباره متروی پرند و هشتگرد اظهار داشت: بخش زیادی از كارهای متروی پرند تكمیل شده و من اخیراً جلسه ای با مدیرعامل متروی تهران در این خصوص داشته ام به همكارانم در پرند هم تاكید كرده ام تا این پروژه در اولویت برنامه های آنها باشد. هم متروی پرند و هم متروی هشتگرد امسال به بهره برداری می رسد.

1398/02/17
13:48:22
5.0 / 5
5322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان