قاضی زاده هاشمی در گزارش بازسازی خانه مطرح كرد؛

طرح اختصاص 15 درصد حقوق كارمندان برای تامین مسكن اقساطی

طرح اختصاص 15 درصد حقوق كارمندان برای تامین مسكن اقساطی به گزارش بازسازی خانه عضو هیئت رئیسه مجلس باتاكید براینكه مَسكن موتور محركه اقتصاد درشرایط تحریم است درنامه ای به روحانی راهكاری برای واگذاری هرسال یك میلیون مسكن اقساطی ازمحل ۱۵ درصد حقوق كاركنان دولت عرضه داد.سید امیرحسین قاضی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاكید بر اینكه موتور محركه كاملاً درونی اقتصاد ایران، ساخت و ساز مسكن می باشد اظهار داشت: ساخت وساز مسكن چندین دهه موتور محركه اقتصاد ایران بوده است و تنها ساخت وساز صنعتی است كه همه جنبه های آن داخلی بوده و در شرایط تحریم قابل اجراست و می تواند به رونق همه جانبه تولید منجر شود.
وی در تشریح سازوكار رونق تولید مسكن، اضافه كرد: دولت باید به همه كارمندان خود پیشنهاد كند در ازای پرداخت ۱۵ درصد از حقوق خود برای ۲۵ سال به صورت قطعی، مسكن خریداری كنند. (میزان دقیق درصد احتیاج به كارشناسی دارد و برای كاركنان مختلف، درصدهای متفاوت باید تعیین شود و متراژهای مختلف پیشنهاد می شود. میزان درصد پیش از تحویل و پس از تحویل واحد مسكونی هم می تواند متفاوت باشد و مدلهای مختلفی را باید به كاركنان با پیش پرداخت اولیه و بدون پیش پرداخت پیشنهاد داد).
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: بر طبق این ساز و كار با افزایش حقوق كارمندان، میزان این درصد تغییری نمی كند و این مزیتی برای دولت می باشد و درواقع دولت برای ۲۵ سال، بخشی از حقوق كاركنان خویش را به صورت مسكن داده است.
قاضی زاده هاشمی افزود: برای مثال، اگر فردی در سال ۸۸ ماهانه ۶۰۰ هزار تومان حقوق می گرفته است، الان بیشتر از سه میلیون تومان حقوق می گیرد، در وام بانكی، میزان قسط در گذر سال ها ثابت می ماند، اما در این سازوكار با افزایش حقوق، درصد پرداختی قسط مسكن از لحاظ ریالی افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینكه برای مثال ۱۵ درصد حقوق در سال ۸۸ برابر با ۹۰ هزار تومان است درحالی كه ۱۵ درصد حقوق ۳ میلیون تومانی برابر با ۴۵۰ هزار تومان است، تصریح كرد: اگر كسی وام بانكی در سال ۸۸ دریافت می كرده است و قسط آن معادل ۱۵ درصد حقوق او می بود، الان در سال ۹۸ هم همان ۹۰ هزار تومان را قسط می دهد.
عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: شهروندانی كه كاركنان دولت نیستند هم می توانند در این طرح خرید قسطی مسكن بر پایه درصد حقوق شركت نمایند و معادل یك كارمند دولتی هر سال با عنایت به درصد تعیین شده به دولت پرداخت داشته باشند.
قاضی زاده هاشمی در تشریح مزیت های این سازوكار، اظهار داشت: دولت به جای پرداخت حقوق به كاركنان، به آنها مسكن داده و به این ترتیب، بخشی از نقدینگی موجود در كشور را خودش به سمت تولید هدایت كرده است.
وی می گوید: بر مبنای شرایط فعلی پرداخت وام بانكی با كاهش ارزش پول، مبلغ اقساط هر سال بی ارزش می شود اما در این طرح ارزش مبلغ اقساط ثابت می ماند.
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینكه نكته پرارزش اینكه رونق تولید در كشور به صورت واقعی تحقق می یابد و دولت می تواند سالانه بیشتر از یك میلیون واحد مسكونی را تأمین مالی و راه اندازی نماید، اظهار داشت: با اجرایی شدن این طرح، نرخ مسكن كنترل شده و سبب حذف دلالی و نوسانات غیرمنطقی نرخ مسكن می گردد و به رفاه و آسایش و خانه دار شدن مردم كمك شایانی می نماید.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینكه دولت باید طرح «هرسال-یك میلیون مسكن اقساطی» را كلید بزند و صدا و سیما روی آن مانور بدهد، تصریح كرد: با این كار، آمریكا دلسرد می شود، وقتی می بیند كه بی توجه به همه موانعی كه او گذاشته مردم ایران در حال ساخت و تولید بی وقفه هستند.
وی افزود: اگر دولت این طرح را پیش از تابستان ۹۸ اعلام و صدا و سیما روی آن مانور تبلیغاتی برود، در تابستان نه تنها با افزایش قیمت اجاره مسكن روبرو نخواهیم بود، بلكه حباب قیمت مسكن هم تا حدی می شكند.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح كرد: این طرح و سازوكار آنرا در چارچوب نامه های جداگانه به رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی عرضه شده است.
عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: به دنبال ارسال این نامه به رئیس جمهور، آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تماس گرفتند و پیرامون نامه تشكر كرده و اعلام نمودند این نامه مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفته است و قول پیگیری دادند.

1398/03/12
15:39:36
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: اجاره , بانك , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان