رئیس بنیاد مسكن خبر داد؛

وام بلاعوض برای زلزله زدگان

وام بلاعوض برای زلزله زدگان به گزارش بازسازی خانه رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اظهار داشت: به هر واحد مسكونی شهری تخریب شده در زلزله استان كرمانشاه ۶ میلیون تومان و روستایی ۵ میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت خواهد شد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، علیرضا تابش در نشست خبری درباره اقدامات بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در مورد بازسازی مناطق زلزله زده استان كرمانشاه اظهار داشت: در پی زلزله ۲۱ آبان، این بنیاد دو روز بعد در تاریخ ۲۳ آبان برآورد اولیه از میزان شخسارات را تخمین زد كه بر مبنای آن اقدامات بعدی از جمله مصوبه هیئت دولت انجام شد.
وی تعداد واحدهای تخریب شده غیرقابل تعمیر را ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد عنوان نمود و اضافه كرد: از این تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسكن شهری و ۱۱ هزار واحد مسكن روستایی به شمار می آیند ضمن اینكه ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد هم مشمول تعمیرات و بازسازی می شوند.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی ادامه داد: این برآورد در تاریخ ۲۴ آبان به هیئت وزیران برای تامین تسهیلات بانكی و همینطور كمك های بلاعوض دولتی ارسال شد كه در همین تاریخ هیئت دولت مصوب كرد به زلزله زدگان ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانكی با سود ۴ درصد پرداخت شود كه این مصوبه بلافاصله به بانك مركزی ابلاغ گردید. این بانك هم در همان روز پرداخت تسهیلات را به بانكهای عامل با معرفی بنیاد مسكن ابلاغ نمود.
تابش ضمانت این تسهیلات را «سفته زنجیره ای» دانست و اظهار داشت: بانكهای عامل ابلاغیه بانك مركزی را به شعب این بانكها در مناطق زلزله زده ابلاغ كردند و جلسات هماهنگی بین مدیران شعب در سطح استان برگزار شده است.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی مجموع وام های پرداختی را به این شرح اعلام نمود:
سقف وام نوسازی ۱۱ هزار واحد روستایی تخریب شده ۲۵ میلیون تومان
وام نوسازی ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی شهری ۳۵ میلیون تومان
وام تعمیر ۱۵ هزار واحد مسكونی شهری و روستایی و تجاری برای هر واحد ۱۲ میلیون تومان
وام خرید لوازم خانگی برای ۱۵ هزار واحد مسكونی تخریب شده برای هر واحد ۱۰ میلیون تومان
تابش در مورد كمك های بلاعوض دولت به زلزله زدگان تصریح كرد: در همین مصوبه دولت مبلغ ۲۸۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان كمك بلاعوض برای بازسازی واحدهای مسكونی و تجاری شهری و روستایی تخریب شده در اثر زلزله استان كرمانشاه تخصیص یافت كه به شرح زیر در اختیار بنیاد مسكن قرار گرفت:
كمك بلاعوض نوسازی به ۱۱ هزار واحد مسكونی روستایی به ازای هر واحد ۵ میلیون تومان
كمك بلاعوض نوسازی ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی شهری برای هر واحد ۶ میلیون تومان
كمك بلاعوض تعمیر ۱۵ هزار واحد مسكونی شهری و روستایی و تجاری برای هر واحد ۲ میلیون تومان
كمك بلاعوض خرید لوازم خانگی برای ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی به ازای هر واحد ۲ میلیون تومان
كمك بلاعوض اسكان موقت ۱۱ هزار واحد روستایی به ازای هر واحد ۳ میلیون تومان
كمك بلاعوض اسكان موقت ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسكن شهری به ازای هر واحد ۵ میلیون تومان
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه مجموعه این ارقام ابلاغ و تخصیص داده شد، تصریح كرد: ۵۰ درصد وجه مذكور از خزانه به حساب بنیاد مسكن واریز شده است.
وی در مورد استقرار ستادهای معین بنیاد مسكن استانها در استان كرمانشاه اظهار داشت: از ۹ استان ادارات كل بنیاد مسكن در منطقه مستقر شده اند كه هر كدام بخشی از مناطق زلزله زده را تحت پوشش دارد. اداره كل بنیاد مسكن استان كردستان، روستاها و شهر زلزله زده فلات باباجانی؛ بنیاد مسكن استان تهران، روستاها و شهر قصرشیرین؛ استان قزوین، روستاها و شهر گیلان غرب؛ استان لرستان، روستاها و شهر اسلام آباد غرب؛ آذربایجان غربی، روستاها و شهر دالاهو؛ اصفهان، صرفا شهر سرپل ذهاب؛ استان مركزی، روستاهای نیمه شمالی سرپل ذهاب؛ استان همدان، روستاهای نیمه جنوبی سرپل ذهاب و بنیاد مسكن استان كرمانشاه، سایر شهرها و روستاهای صدمه دیده استان كرمانشاه را برعهده گرفته اند تا ستاد بازسازی این مناطق را مدیریت كند.
وی ادامه داد: تا دیشب ۴۰۰ نیرو و ۲۵۰ دستگاه خودروی سنگین برای آواربرداری در استان مستقر شده اند ضمن اینكه برای بررسی و ارزیابی خسارات به صورت واحد به واحد هستیم كه تابحال ۲۴ هزار و ۹۳۲ واحد ارزیابی خسارت شده است كه از این تعداد ۶ هزار و ۴۳۷ واحد، شهری و مابقی روستایی هستند.
تابش در مورد تعداد واحدهای احداثی اظهار داشت: تابحال ضرورت نوسازی ۱۲ هزار و ۵۴۱ واحد و تعمیر ۱۰ هزار واحد قطعی شده است كه وجوه بلاعوض واحدهای نیازمند تعمیر را از هفته آینده شروع كرده و معرفی مالكان واحدهای تخریب شده به بانكهای عامل را هم آغاز خواهیم كرد.
به گفته این مقام مسئول، مدیریت احداث واحدهای مسكونی صدمه دیده اعم از همكاری با شركت های مشاور، تهیه مصالح ساختمانی، انتخاب پیمانكار، حفظ بهینه مصالح ساختمانی در حین عملیات ساخت و مدیریت هزینه بر عهده مالك است. خواسته اهالی منطقه این بود كه مالكان خودشان مدیریت هزینه ساخت و ساز را برعهده بگیرند.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی درباره نقش بنیاد مسكن در بازسازی مناطق زلزله زده خاطرنشان كرد: این بنیاد، تامین اسكان موقت، كمك به آواربرداری، تهیه طرح های ساختمانی، فراخوان نیروی كار به منطقه، انجام كنترل های فنی و نظارت بر اجرای ساخت و ساز با استفاده از دو تشكل نظام فنی روستایی و نظام مهندسی ساختمان، تامین فولاد و سیمان از كارخانه های تولید كننده داخلی، كمك به راه اندازی كارگاههای كوچك تولید مصالح ساختمانی، معرفی متقاضیان به بانكهای عامل برای دریافت تسهیلات، پرداخت كمك بلاعوض دولت جهت اهداف واحدهای مسكونی به صورت مرحله ای و متناسب با پیشرفت فیزیكی سازه و نهایتا ساخت واحد مسكونی برای متقاضیانی كه سرپرست خانوار را از دست داده یا تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی هستند، عنوان نمود.
وی از خیرین درخواست نمود تا كمك های مردمی با استفاده از بنیاد مسكن به منطقه ارسال نمایند تا با هم افزایی با وجوه بلاعوض دولتی اثرگذاری این كمك ها بیشتر شود. از سوی بنیاد مسكن، انجمن خیرین مسكن ساز برای این اقدام مامور شده است.
تابش با اشاره به اینكه این بنیاد هنوز به حوزه مسكن مهر ورود تخریب شده در مناطق زلزله زده تصریح كرد: ظرف چند روز آینده اداره كل راه وشهرسازی استان كرمانشاه مسئولیت بازسازی مسكن مهر را هم به بنیاد مسكن واگذار كند.
وی تصریح كرد: خسارت وارد شده به مسكن مهر از واحدهای مسكونی شخصی سازی كمتر بود.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره بازسازی سایر تاسیسات زیربنایی و روبنایی از جانب بنیاد مسكن اظهار داشت: هم اكنون مصوبه دولت صرفا در مورد واحدهای مسكونی و بازسازی تاسیسات روبنایی و زیربنایی از قبیل بیمارستان، مدرسه و دیگر اقدامات رفاهی نیازمند مصوبه دیگری است كه در صورت تصویب چنین مصوبه ای در هیئت دولت و واگذاری آن به بنیاد مسكن، این بنیاد آماده ورود به مبحث را خواهد داشت.
 

1396/09/02
13:12:19
5.0 / 5
5994
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان