بررسی تفاوت بازار مسكن تهران با سایر استان ها، عمق ركود در كدام منطقه بیشتر است؟

بررسی تفاوت بازار مسكن تهران با سایر استان ها، عمق ركود در كدام منطقه بیشتر است؟ به گزارش بازسازی خانه روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: جزئیات معاملات مسكن در همه استان ها طی بهار امسال از دو اختلاف متغیرهای ملكی بین پایتخت و دیگر شهرها حكایت دارد. متوسط قیمت مسكن در كل كشور طی نخستین فصل سال جاری با 82 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارینه به مترمربعی 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید. میانگین قیمت در 30 استان (بدون لحاظ تهران) 45 درصد رشد داشته، اما تورم ملكی استان تهران 107 درصد بوده است. شدت ركود معاملات خرید مسكن در استان تهران بیشتر از 30 استان دیگر است.


تازه ترین آمارهای انتشار یافته درباره وضعیت تحولات كشوری بازار مسكن از بروز دو اختلاف ملكی میان بازار مسكن استان تهران و سایر استان های كشور حكایت دارد. این آمار مربوط به جزئیات حجم معاملات ومیانگین كشوری قیمت مسكن است كه یك روز پس از انتشار كلیات وضعیت بازار ملك در ۳۱ استان كشور و رصد تحولات ۵ ماهه بازار مسكن كشور در روزنامه «دنیای اقتصاد» منتشر گردید. بررسی های «دنیای اقتصاد» بر پایه جدیدترین آمارها از تحولات كشوری بازار مسكن كه روز گذشته از طرف مركز آمار ایران منتشر گردید نشان داده است الان دو اختلاف ملكی یكی مربوط به «نبض معاملات خرید مسكن» و دیگری مربوط به «نبض قیمت واحدهای مسكونی» بین تهران و ۳۰ استان دیگر وجود دارد. این دو اختلاف، از بررسی وضعیت بازار معاملات مسكن در ۳۰ استان كشور و مقایسه آن با تحولات بازار مسكن استان تهران در بهار ۹۸ استنباط می شود؛ بر این اساس، بااینكه در بهار ۹۸ بازار معاملات مسكن هم در تهران و هم در سایر استان ها شرایط ركودی را تجربه نمود اما شدت ركود بطور متوسط در ۳۰ استان كشور به مراتب كمتر از ركود معاملاتی استان تهران بود؛ در واقع اختلاف تورم ملكی بین استان ها و استان تهران به شكلی متفاوت بوده است؛ بررسی ها نشان داده است سرعت رشد قیمت مسكن در استان تهران به لحاظ تغییرات نقطه ای(تغییرات قیمتی در بهار ۹۸ نسبت به سال ۹۷) كمتر از سرعت رشد میانگین قیمت مسكن در همین بازه زمانی در ۳۰ استان دیگر بوده است.
آمارهای رسمی نشان داده است در صورتیكه بهار امسال تورم نقطه ای مسكن در استان تهران به ۱۰۷ درصد رسیده تورم نقطه ای مسكن در این استان در یك سال ۹۷، معادل ۷۰ درصد بوده است؛ این در شرایطی است كه تورم نقطه ای مسكن در ۳۰ استان دیگر بطور متوسط در بهار ۹۸ معادل ۴۵ درصد و در یك سال ۹۷ برابر با ۲۷ درصد رقم خورد؛ این مساله نشان داده است در صورتیكه تغییرات تورم مسكن در استان تهران در بهار ۹۸ در مقایسه با یك سال ۹۷ برابر با ۵۳ درصد بوده است، سرعت رشد میانگین قیمت مسكن در ۳۰ استان دیگر بطور متوسط در بهار ۹۸ با افزایش ۶۷ درصدی نسبت به یك سال ۹۷ روبه رو شده است و در مقایسه با سرعت رشد نقطه ای قیمت مسكن در استان تهران بیشتر بوده است. میانگین قیمت هر مترمربع مسكن در ۳۱ استان كشور بهار امسال به ۳ میلیون و ۵۰۰هزار تومان رسید كه این میزان در مقایسه با یك فصل قبل(زمستان ۹۷) با رشد ۲۱ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(بهار ۹۷) با افزایش ۸۲ درصدی همراه شده است؛ میانگین قیمت مسكن در این گزارش میانگین وزنی قیمت در ۳۱ استان كشور(بر حسب وزن معاملات در هر استان) محاسبه و اعلام شده است. بررسی ها نشان می دهد، بهار امسال، میانگین كشوری قیمت مسكن در ۳۰ استان كشور بدون محاسبه استان تهران به یك میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسیده است؛ كه نسبت به یك فصل گذشته- زمستان ۹۷- با رشد ۱۷ درصدی و نسبت به فصل مشابه سال قبل با افزایش ۴۵ درصدی همراه شد؛ این در شرایطی است كه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسكونی در بهار ۹۸ در استان تهران به ۱۰ میلیون تومان رسید كه این میزان در مقایسه با میانگین قیمت مسكن در فصل پیش از آن با رشد ۲۲ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افزایش ۱۰۷درصدی همراه شد. معاملات خرید مسكن در استان تهران طی بهار امسال در مجموع یك سوم از تعداد كل معاملات انجام شده در كشور را به خود اختصاص داد؛ هر چند این سهم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است؛ بهار سال قبل ۴۰ درصد از مجموع كل معاملات خرید مسكن كشور در استان تهران انجام شد؛ در بهار ۹۸ همین طور ۹۱هزار معامله خرید مسكن در ۳۱ استان كشور به ثبت رسیدكه نسبت به مدت مشابه سال قبل با كاهش ۲۵درصدی و در مقایسه با زمستان ۹۷ با كاهش ۱۳ درصدی همراه شد؛ این در شرایطی است كه سقوط معاملاتی استان تهران در بهار ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر و معادل ۴۱ درصد بوده است؛ در صورتیكه استان تهران بهار امسال تورم نقطه ای ۱۰۷ درصدی را تجربه نمود استان های هرمزگان با تورم نقطه ای ۶۲ درصدی، فارس با تورم نقطه ای ۶۱ درصدی، مازندران با تورم نقطه ای ۵۹ درصدی و البرز با تورم نقطه ای ۵۷ درصدی، استان های صدرنشین در تورم ملكی بوده اند؛ آمارها همین طور نشان داده است از مجموع ۳۱ استان كشور معاملات خرید مسكن در بهار امسال در ۶ استان لرستان، خراسان شمالی، كردستان، سمنان، زنجان و آذربایجان غربی نسبت به بهار ۹۷ افزایش داشته است؛ اما در سایر استان ها تعداد معاملات خرید مسكن نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1398/07/04
13:32:19
5.0 / 5
4737
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان