چه كسانی سوئیت های ساعتی در تهران اجاره می كنند؟

چه كسانی سوئیت های ساعتی در تهران اجاره می كنند؟ به گزارش بازسازی خانه ایسنا نوشت: یكی از دلیلهای ایجاد پدیده اجاره ساعتی و روزانه سوئیت و آپارتمان در تهران كه از حدود پنج سال پیش شروع شده به هزینه های بالای هتل ربط داده می شود و بنظر می رسد كه از رونق مناسبی هم برخوردار می باشد.


قسمتی از متقاضیان این خانه ها مسافران سایر شهرها و حتی كشورهای خارجی هستند و طبق قانون باید از این افراد شناسنامه ستاندن شود اما برخی ادعاها از آن حكایت می كند كه در مواردی از متقاضیان شناسنامه دریافت نمی گردد. عمده سوئیت و آپارتمان های مبله كه به شكل ساعتی و روزانه اجاره داده می شود در شمال و مركز تهران قرار دارد و نرخ اجاره آنها برمبنای موقعیت مكانی و تعداد نفرات در نوسان است. اجاره روزانه این نوع واحدها حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است و در مواردی ارقام بالاتر نیز مشاهده می شود. سال ۱۳۹۳ و بعد از رسانه ای شدن سوژه اجاره سوئیت مبله برای چند روز در تهران، واكنش هایی به این مساله ابراز شد. نمایندگان مجلس ضمن انتقاد به احتمال بروز مشكلات امنیتی، ولی این مساله را در صورت رعایت موازین شرعی و قانونی بلامانع دانستند. اتحادیه صنف مشاوران املاك می گوید كه دفاتر املاك را از انعقاد قرارداد خانه های ساعتی و روزانه منع كرده و مشاوران فقط اجازه دارند قراردادهای یك ساله و شش ماهه امضا كنند. با این وجود مالكان این نوع آپارتمان ها در فضای مجازی حضور پررنگی دارند. یك آپارتمان مبله ۱۱۸ متری با حیاط دربست در محله پونك به قیمت روزانه ۴۸۰ هزار تومان اجاره داده می شود. در نواب نرخ اجاره روزانه یك واحد دو خوابه ۶۵ متری ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. در پاسداران یك واحد ۵۰ متری با قیمت ۲۵۰ هزار تومان به صورت روزانه اجاره داده می شود. در میدان ولیعصر هم اجاره یك سوئیت ۴۰ متری بدون اتاق با فرش و یخچال و گاز و كلیه لوازم منزل ۱۷۰ هزار تومان در روز است. فایل های خیلی از این دست وجود دارد و هر لحظه آگهی جدیدی به آن اضافه می شود. طبق قانون، هر نوع اجاره سوئیت و منزل به افراد باید با دریافت كارت شناسایی آنان همراه باشد. دریافت نكردن كارت شناسایی از افرادی كه منازل و سوئیت ها را اجاره می كنند می تواند تبعات اخلاقی و امنیتی داشته باشد.
عباس قائدی رحمت، نماینده مجلس می گوید: باید نظارت دقیقی بر چگونگی اجاره سوئیت ها و منازل در تهران و سایر شهرهای كشور وجود داشته باشد و با سایت هایی كه بدون داشتن مستندات كافی مبادرت به انتشار آگهی اجاره منازل و سوئیت ها برای مدت چند ساعت یا چند روز می كنند برخورد شود. لیدرها و صاحبان آژانس های گردشگری هم مشتریان دیگر این آپارتمان ها هستند كه گردشگران را برای مدتی محدود در این واحدها مستقر می كنند. قیمت این نوع خانه ها برای مستاجر ایرانی با متقاضی خارجی متفاوت می باشد. آپارتمانی كه اجاره ماهانه آن برای مستاجر ایرانی ۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، برای متقاضی خارجی ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار تمام می شود. این واحدها به مهمانان خارجی به شكل ماهانه اجاره داده می شود و این محدودیت به سبب نوع آپارتمان های اختصاص یافته به آنان است كه عموما لوكس هستند. بعنوان مثال آپارتمانی لوكس در خیابان پاسداران به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ دلار یا آپارتمان دیگری در الهیه به قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ دلار اجاره داده شده است. این آپارتمان ها از شش تا ۹ ماه و گاهی نیز تا دو سال اجاره داده می شود. تفاوت دیگری كه این نوع اجاره دارد، پرداخت تمامی مبلغ اجاره بها در ابتدای مدت قرارداد است. برخی از فعالان بازار مسكن درباره متقاضیان این نوع خانه ها می گویند: بیمارانی كه از سایر شهرهای كشور برای درمان به تهران می آیند، یا صاحبان مشاغلی كه برای مدت كوتاهی نیاز به سكونت در پایتخت دارند، اغلب به صورت كوتاه مدت این آپارتمان ها را اجاره می كنند. مشاوران املاك معتقدند كه مالكان این خانه ها بیشترین بی انصافی را در نرخ گذاری انجام می دهند. متقاضیان نیز بیشتر با مراجعه به آگهی ها موارد مورد نیاز خودرا پیدا می كنند تا دفاتر املاك. 23302


منبع:

1398/07/18
14:21:26
5.0 / 5
5124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان