مهر خبر می دهد

نشانه های رونق در بازار مسكن

نشانه های رونق در بازار مسكن به گزارش بازسازی خانه تعداد معاملات مسكن در پایتخت در مهرماه امسال نسبت به شهریور رشد ۲۱ درصدی داشته اما میانگین رشد قیمت مسكن در تهران كمتر از یك درصد بوده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی جزئیات بازار مسكن مهر ماه در تهران را منتشر نمود كه بر مبنای آن به علت ثبت ۳۴۵۷ فقره مبایعه نامه، تعداد معاملات مسكن در این ماه نسبت به ماه قبل (شهریور) كه تنها ۲۸۵۵ فقره معامله مسكن انجام شده بود، ۲۱ درصد رشد داشته است.
بر اساس اعلام این دفتر، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در مهر ماه در تهران، ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود كه نسبت به ماه گذشته كه این شاخص، ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان در هر متر مربع برآورد شده بود، رشد بسیار اندك ۰.۹ درصد (كمتر از یك درصد) را نشان داده است.
به گفته كارشناسان، این اتفاق در بازار مسكن مهرماه پایتخت بسیار نادر است چون كه در سال های اخیر همواره افزایش معاملات با افزایش قیمت همراه بود. با این وجود در مهر ماه امسال برای اولین بار در سال های اخیر، افزایش معاملات مسكن سبب افزایش قیمت نشده است.
مهمترین دلیل افزایش اندك متوسط قیمت مسكن در مهر ماه، افزایش قیمت در مناطق شمالی و گران قیمت پایتخت بوده است.
كاهش قیمت در ۷ منطقه شهر تهران
این در حالی است كه متوسط قیمت در مناطق میانی و متوسط نشین پایتخت شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ كاهشی بوده است.
اما نرخ ها در مناطق جنوبی و قدیمی پایتخت كه عنوان بافت فرسوده را بر خود یدك می كشند، افزایشی بود. به نظر می آید علت افزایش قیمت در مناطق ۱۲، ۱۳، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹، افزایش تعداد معاملات مسكن در بافت های فرسوده و هم خانه های ارزان قیمت بوده باشد. به خصوص كه خیلی از خانوارهای واقع در دهك های ۴ تا ۷ كه در گذشته توان خرید در مناطق مركزی و غربی تهران را داشتند، هم اكنون تنها قدرت خرید مسكن در محله های ارزان قیمت جنوبی پایتخت یا بافت های فرسوده را دارند.
تعداد معاملات مسكن در مناطق ۲۱ و ۲۲ در مهر ماه نسبت به شهریور ماه از رشد چندانی برخوردار نیست امام مناطق ۱۰، ۱۳، و ۱۵ رشد قابل توجهی از نظر تعداد معاملات مسكن داشته اند.
همین اتفاق برای منطقه ۲ تهران هم رخ داده و تعداد معاملات در مهر ماه نسبت به شهریور امسال رشد ۲۴.۱ درصد رشد داشته اما قیمت از روند نسبتا با ثباتی برخوردار بوده و ۴۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رشد قیمت ثبت شده است.
ركورد افزایش قیمت ماههای اخیر: مهرماه در منطقه یك تهران
با این حال در منطقه یك تهران كه ماه گذشته متوسط قیمت مسكن ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان در هر متر مربع ثبت شده بود، در مهر ماه امسال به ۲۸ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع رسید كه رشد ۳.۲ میلیون تومانی در یك ماه داشته و بیشترین میزان رشد قیمت در یك ماه گذشته در مناطق ۲۲ گانه تهران به حساب می آید.
گفتنی است در مهر ماه سال قبل در شهر تهران ۹ هزار و ۵۶۱ فقره معامله مسكن به ثبت رسیده بود كه ۶۳.۸ درصد بیشتر از معاملات مهر ماه امسال بوده است.
همچنین متوسط قیمت مسكن در مهر ۹۷ در شهر تهران ۸ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان در هر متر مربع بود كه این شاخص در مهرماه امسال به ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده و از رشدی ۳۲.۸ درصدی حكایت دارد.

1398/08/06
10:52:41
5.0 / 5
4693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان