با توافق وزرای دو كشور؛

كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان طراحی می شود

كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان طراحی می شود بازسازی خانه: وزرای راه ایران و قرقیزستان از طراحی سازوكار مالی ویژه برای برقراری ارتباطات مالی دو كشور خبر دادند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، «جانات بیشن اوف» وزیر حمل و نقل قرقیزستان در نشست خبری با همتای ایرانی خود در «پایان دوازدهمین اجلاس كمیسیون های مشترك اقتصادی دو كشور»، در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره راه اندازی كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان گفت: مقرر است به شكل دوجانبه ایجاد كانال مالی بانكی پیگیری شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص آزادی زندانیان ایرانی كه عمدتاً رانندگان كامیون های ترانزیت به مقصد آسیای میانه هستند، اظهار داشت: در این اجلاس درباب آزادی زندانیان ایرانی، مذاكراتی انجام نشد.
وزیر حمل و نقل قرقیزستان همین طور از برقراری خط پرواز هوایی تهران ـ بیشكك دوشنبه (ایران ـ قرقیزستان ـ تاجیكستان) از طرف هواپیمایی وارش آگاهی داد.
در ادامه این جلسه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز با اشاره به اولویت دادن ایران به كشورهای آسیانه میانه جهت استفاده از فضای بندری كشورمان اظهار داشت: ما به كشورهای حوزه CIF و كشورهایی كه به آب های آزاد دسترسی ندارند، جهت استفاده از فضای بندری كشور، اولویت می دهیم. طرف قرقیزستانی نیز درخواست كرده است تا از بنادر ایران استفاده نماید و سال قبل از یكی از بنادر ما بازدید نمود. ما به سایر كشورهای داوطلب نیز طبق ضوابط می توانیم اجازه استفاده از پایانه های لجستیكی بنادر كشورمان و راه اندازی انبار و بارانداز بدهیم.
وی با اشاره به اینكه مقرر است ایرلاین ایرانی هفته ای دو پرواز برای دسترسی روانتر گردشگران و تجار برقرار كند، اضافه كرد: در صورت افزایش تقاضا، امكان پرواز از بیشكك به سایر مقاصد ایران نیز وجود دارد.
اسلامی افزود: هم اكنون استان های مازندران، گیلان، گلستان و خراسان های شمالی و رضوی، تفاهمنامه و خواهرخواندگی با استان های بیشكك، ایسیك كول، جلال آباد و اوش در قرقیزستان با هدف تبادل محصولات كشاورزی امضاء كرده اند و پیشنهاد ما این است كه شركت های ایرانی به صورت جوینت ونچر در قرقیزستان به تولید محصول و صادرات آن به سایر كشورها بپردازند.
وزیر راه و شهرسازی درباره سازوكار مالی نیز اظهار داشت: تفاهمات بیمه و بانكی دو كشور باید مراحل را طی نماید تا به سازوكار مشخص برسند. هم اكنون با هر كشوری كه رابطه اقتصادی داریم، پروتكل خاصی وجود دارد كه میان بانكهای مركزی دو كشور به امضاء رسیده و برمبنای آن، تبادلات یا با پول های ملی دو كشور تبادل می شوند یا سازوكار خاصی تعیین می شود كه بتوانند تبادل مالی داشته باشند.
به گفته اسلامی، وزیر اقتصاد قرقیزستان نیز هم اكنون در تهران است و مذاكرات آنها در تهران با همتای ایرانی خود درباب مذاكرات بانكی شروع شده است تا بتوانند سریعاً به پروتكل اجرایی برسند و ملاكی برای همكاریهای مالی دو كشور باشد.


منبع:

1398/09/15
21:33:25
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: بانك , بنادر , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان