گزارش بازسازی خانه

هوای سرد بازار تسه

هوای سرد بازار تسه به گزارش بازسازی خانه باآنكه بیشتر از یك هفته از اعلام بانك عامل مسكن در خصوص احتمال موافقت بانك مركزی با افزایش سقف وام مسكن می گذرد، اما ركود سنگین بازار مسكن مانع از رونق بازار اوراق تسهیلات شده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، در حالیكه بیشتر از یك هفته از اعلام مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در خصوص احتمال موافقت بانك مركزی با افزایش سقف وام خرید مسكن (وام با اوراق) می گذرد، اما همچنان بازار اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس با ركود نسبی مواجه بوده و تغییرات چندانی در بازه قیمتی و هم حجم معاملات رخ نداده است.
در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسكن در تهران برای متقاضیان زوجین ۱۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسكن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده است كه برای ۱۲۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات خریداری كرد.
وام خرید مسكن متقاضیان فردی هم در تهران ۹۰ میلیون تومان شامل ۶۰ میلیون تومان تسهیلات مسكن، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله و ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده بوده كه متقاضی برای ۸۰ میلیون تومان آن باید اوراق تسهیلات مسكن خریداری كند.
بر اساس اعلام ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك مسكن، درخواست افزایش سقف تسهیلات مسكن فعلاً در شورای پول و اعتبار در انتظار تصویب و ابلاغ است اما مقام ارشد بانك مركزی با افزایش این سقف موافقت كرده است؛ وی باآنكه از پیشنهاد افزایش دو برابری وام جعاله مسكن از جانب بانك مسكن به بانك مركزی خبر داده؛ اما رقم پیشنهادی بانك مسكن به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف جدید تسهیلات خرید مسكن را اعلام نكرده است.
اگرچه هیچیك از دو نهاد متولی عرضه آمار بازار مسكن (معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی) هنوز آماری از معاملات بازار مسكن تهران در آذر ماه را منتشر نكرده اند، اما بررسی های میدانی از مشاوران املاك نشان داده است به علت انتظار خریداران از ادامه روند كاهشی قیمت مسكن كه طی سه ماه گذشته رخ داده بود، تعداد معاملات هم كاهش یافته است. ضمن اینكه بر مبنای اعلام مركز آمار، ركود بازار مسكن در ۳۰ استان كشور شدیدتر از استان تهران بوده است.
در معاملات روز گذشته (سه شنبه ۳ دی ۹۸) اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن، بیشترین میزان خرید و فروش این اوراق به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر امسال) با فروش حدود ۳۶ هزار برگه بیشترین میزان استقبال از این اوراق را به خود اختصاص داد كه معمولاً برگه های صادره در هر ماه در ایام نخست همان ماه به علت افزایش ورود دارندگان این اوراق به بازار سرمایه برای فروش اوراق خود، بیشترین سهم از معاملات اوراق تسهیلات مسكن را در هر ماه به خود اختصاص می دهند. قیمت این برگه ها بین ۳۹ هزار و ۵۰۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده است. این در شرایطی است كه میانگین قیمت این برگه ها در معاملات روز دوشنبه ۲ دی، ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان كشف قیمت شد.
همچنین اوراق تسهیلات مسكن صادره در آبان ماه امسال هم با نماد تسه ۹۸۰۸ با فروش نزدیك به ۵ هزار برگه و انجام ۴۷۰ فقره معامله در رتبه دوم معاملات روز گذشته این ابزار نوین بازار سرمایه بعد از تسه ۹۸۰۹ قرار گرفت. نرخ هر برگه تسه ۹۸۰۸ بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان معامله شد اما در معاملات روز دوشنبه میانگین هر برگه تسه ۹۸۰۸ كمی بیشتر از ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت قیمت شد.
ارزان ترین قیمت برگه های تسهیلات مسكن در معاملات روز گذشته متعلق به اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ماه ۹۶ با نماد ۹۶۱۰ بود كه بین ۳۷ هزار ۸۰۰ تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری آن در نوسان بوده است. در این معاملات حدود ۸۰۰ برگه طی ۵۴ فقره معامله فروخته شد.
گفتنی است در معاملات روز گذشته بازار اوراق تسهیلات مسكن، سایر نمادهای معاملاتی مربوط به این ابزار نوین در بازه قیمتی ۳۸ هزار تا ۴۱ هزار تومان خرید و فروش شده و اغلب نمادها هم كمتر از هزار برگه به فروش رفتند. تعداد معاملات هم اكثراً زیر ۱۰۰ فقره معامله بوده است.
بیشترین میزان نقدینگی این معاملات به نماد تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر ۹۸) با ۱۷۰ میلیون تومان و بعد از آن نماد تسه ۹۸۰۸ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آبان ۹۸) با ۱۰۰ میلیون تومان تعلق داشته است.
یادآور می شود بر مبنای اعلام فرابورس، دامنه قیمت اوراق تسهیلات مسكن در ۸ ماهه امسال بین ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان در نوسان بوده بگونه ای كه بیشترین میانگین قیمت ماهانه اوراق تسه به آبان ماه با ۴۰ هزار و ۹۲۸ تومان و كمترین آن به فروردین ماه با ۴۰ هزار و ۱۲۵ تومان اختصاص داشته است.

1398/10/04
14:32:59
5.0 / 5
4946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان