وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد:

راه اندازی شركت قطارهای حومه ای از سال ۹۹

راه اندازی شركت قطارهای حومه ای از سال ۹۹ بازسازی خانه: وزیر راه و شهرسازی، از طریق اندازی شركت قطارهای حومه ای در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: متروی كرج و هشتگرد به شركت بهره برداری متروی تهران واگذار می شوند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، محمد اسلامی در حاشیه مراسم بهره برداری از ۲۴۳ دستگاه ناوگان ریلی در جمع خبرنگاران تصریح كرد: امروز روز متفاوتی در راه آهن ایران است و اتحاد و همبستگی شركت های واگن ساز و بهره بردار را نشان داده است.
وی اضافه كرد: طی سال های گذشته، در جهت توسعه زیرساخت های ریلی گام های بزرگی برداشته شده و راه آهن به ۵ مركز استان متصل گردیده است؛ اما نیازمند آن بودیم كه ناوگان باری و مسافری را افزایش دهیم؛ در صورتی كه این مهم، فقط با باور ساخت داخل می توانست رقم بخورد، چونكه هرگاه می خواهیم معامله ای با هر كشوری نماییم، با مزاحمت و سد استكبار جهانی روبرو می باشیم.
اسلامی خاطرنشان كرد: همه حلقه های مفقوده وابستگی صنعت ریلی به خارج، با كمك شركت های دانش بنیان رفع شده و شاهد آن هستیم كه هم لكوموتیو و هم واگن های باری و مسافری، در داخل تولید می شود و شركت های تولیدكننده ناوگان از زیرساخت های خوبی بهره مند شده اند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: نخستین وجه تمایز این بود كه امسال ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید اجرایی و تبصره ۱۸ قانون بودجه هم عملیاتی شده است؛ به نحوی كه برای تولید ۴۵۶ دستگاه واگن تولید داخل مورد بهره برداری قرار گرفت و تفاهم نامه آن سال قبل با سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.
اسلامی تفاوت دیگر برنامه های جاری ریلی را نسبت به گذشته احیای ناوگان فرسوده عنوان و تصریح كرد: سرمایه های كنار گذاشته شده، امروز احیا شده و لكوموتیوهایی را كه تنها اسكلتی از آنها باقی مانده بود، توانستیم نوسازی كرده و حتی آنها را به تكنولوژی های جدید مجهز نماییم.
وزیر راه اظهار داشت: با عنایت به آلودگی هوای كلانشهرها، دولت توسعه قطارهای حومه ای و همینطور افزایش خطوط این قطارها را در دستور كار دارد؛ اما لازمه آن فعال شدن تولید داخل ریل باس است كه اجرای این طرح از آلودگی هوا می كاهد.
وی با اشاره به نوسازی قطارهای مسافری اظهار داشت: با تازه شدن قطارها و دلپذیر شدن آنها دیگر شاهد بوی كهنگی در قطارها نیستیم؛ چونكه بازسازی و آرایستگی قطارها مورد تاكید وزارت راه و شهرسازی است.
اسلامی اظهار داشت: سیستم پیاده و سوار كردن مسافران توانخواه و شرایط ویژه با استفاده از رمپ و ویلچرهای الكترونیكی در قطارها بوجود آمده و به همه قطارهای مسافری تسری داده می شود.
وزیر راه در مورد شركت قطارهای حومه ای اظهار داشت: مراحل قانونی تأسیس شركت قطارهای حومه ای طی شده و از نظر قانونی سال ۹۹ این شركت راه اندازی می شود؛ اما ساختارسازی اضافه نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص الحاق متروی كرج و هشتگرد به شركت قطارهای حومه ای اظهار داشت: متروی كرج در اختیار شركت بهره برداری متروی تهران باقی می ماند، متروی شهر جدید هشتگرد را هم كه این هفته بهره برداری می شود، در اختیار شركت متروی تهران قرار خواهیم داد.
اسلامی همینطور در این مراسم هم اظهار داشت: امروز دومین مرحله بهره برداری از محصولات ریلی ساخت داخل را برگزار می نماییم كه به معنای واقعی كلمه اهتمام برای توسعه رونق تولید است.
وی با اشاره به اینكه در كشور ظرفیت های متنوع و قابلیت های گسترده ای داریم، اظهار داشت: هشت شركت تولید واگن و لوكومتیو و ۷ شركت شركت حمل و نقل ریلی كه ۴۵۶ واگن باری و مسافری را امسال تولید كرده و تحویل گرفته اند نشان داده است اگر ارتباط معناداری میان تولیدكننده و مصرف كننده واگن و همینطور دستگاه مادر كه شركت راه آهن است، وجود داشته باشد، دیگر هیچ كدام مشكل تامین منابع مالی یا سفارش دهنده نخواهند داشت.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: شركت واگن پارس تابحال ۳۴۳ دستگاه انواع واگن در سال ۹۸ تولید كرده كه در ۴۰ سال گذشته، یك ركورد به حساب می آید.
اسلامی افزود: با رونق تولید صنعت حمل و نقل ریلی می توانیم تحریم هایی را كه برای فلج كردن اقتصاد كشور اعمال شده است را بی اثر كنیم؛ ضمن اینكه ظرفیت های نوینی برای شكوفایی استعداد ایرانی و رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد. این سیاست ما پابرجا بوده و یك اقدام راهبردی به حساب می آید.
اسلامی تصریح كرد: وزارت نفت پس از سال ها ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید را اجرایی كرد و ما بعنوان اصلاح كننده این قانون بودیم؛ همینطور تبصره ۱۸ قانون بودجه هم عملیاتی تر شده و سیستم تامین مالی شركت های سازنده واگن و شركت های حمل و نقل ریلی توسعه خواهد یافت.
وزیر راه و شهرسازی به تولید ریل باس اشاره و تصریح كرد: تولید ریل باس كه برای قطارهای حومه ای استفاده می شود برای ما با عنایت به آلودگی هوا یك لزوم است و باید تولید این نوع واگن ادامه دار باشد، تا مسیر دسترسی به كلان شهرها از خودرومحور به ریل محور تغییر یابد.
اسلامی خاطرنشان كرد: هفته جاری با آغاز به كار مترو شهر جدید هشتگرد با حضور رئیس جمهور، گام بزرگ دولت جهت استفاده از قطار به جای خودرو را جشن می گیریم تا سهم ریل را در سفرهای درون شهری و برون شهری به میزان واقعی افزایش یابد.
وزیر راه تصریح كرد: نوسازی ناوگان ریلی باید ادامه داشته باشد تا سفرهای مردم به بهترین كیفیت رسیده و از قطارهار كهنه و فرسوده استفاده نشود.

1398/10/09
13:38:01
5.0 / 5
5074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان