چرا قیمت مسكن افزایشی شد؟

چرا قیمت مسكن افزایشی شد؟ به گزارش بازسازی خانه متوسط قیمت مسكن در گران ترین منطقه تهران ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در یك ماه افزایش پیدا كرد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، بانك مركزی در تازه ترین گزارش خود از وضعیت قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران تاكید كرده است كه قیمت مسكن در منطقه یك تهران كه گران ترین منطقه پایتخت تلقی می شود به ۳۱ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. این قیمت بر مبنای معاملات صورت گرفته در منطقه یك استخراج شده است. رونق معاملات در این منطقه را می توان عامل مهم بالا رفتن محسوس قیمت در گزارش اعلامی دانست.
به عبارت دیگر در آبان ماه ۱۷۲ معامله مسكن در منطقه یك تهران صورت گرفت و متوسط قیمت مسكن معامله شده در بین ۱۷۲ قرارداد منعقد شده ۲۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان بود اما در آذرماه سال جاری متوسط قیمت مسكن به ۳۱ میلیون تومان رسید. تعداد معاملات صورت گرفته در منطقه یك ۳۷۶ فقره اعلام شده است كه افزایشی محسوس را نسبت به ماه پیش از آن نشان داده است.
بر طبق این گزارش متوسط قیمت در بعضی مناطق دیگر هم افزایش یافته است اما میزان افزایش قیمت با منطقه یك قابل مقایسه نیست.

دلیل افزایش قیمت چیست؟
بازار مسكن در ركودی سخت و سنگین به سر می برد با این وجود قیمت ها در آذرماه با رشدی محسوس مواجه گشتند. هر چند رشد قیمت در بازار مسكن در آذرماه امسال نسبت به آذرماه سال قبل برابر با ۴۱ درصد گزارش شده است اما میزان افزایش قیمت در آذرماه نسبت به آبان ماه سال جاری هم قابل ردگیری است.
بررسی ها نشان داده است بعد از سهمیه بندی بنزین، بازار مسكن كه بیشتر از پیش مستعد ریزش قیمت ها بود، وارد فاز افزایشی شد و این اتفاق و دگرگونی زمینه را برای رشد معاملات ور شد قیمت ها فراهم آورد.
معامله گران می گویند برخی با ترس از گران تر شدن مسكن دست به خرید زدند و اتفاقا اغلب خریداران هم مصرف كننده واقعی بودند نه سرمایه گذار چون كه دروه سرمایه گذاری در بازار مسكن سپری شده است و كسی انتظار سود كوتاه مدت پر و پیمان را در این بازار ندارد.
این تحولات سبب شد قیمت مسكن در سه منطقه از تهران بالاتر از متری بیست میلیون تومان قرار گیرد كه از این سه منطقه، قیمت در یك منطقه یعنی منطقه یك بالاتر از ۳۰ میلیون تومان است. افزایش قیمت مسكن در مناطق ارزان قیمت نظیر منطقه ۱۶، ۱۹ و البته منطقه ۱۸ هم محسوس بود. میزان رشد قیمت هر متر مربع در منطقه ۱۸ به نزدیك ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید اما در منطقه ۱۶ و ۱۹ قیمت هر متر مربع واحد مسكونی به ترتیب ۱۳۹۰ و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه كرده است.
فعالان بازار مسكن چه می گویند؟
فعالان بازار در پاسخ به این سوال كه آیا روند افزایشی در بازار مسكن تداوم خواهد داشت یا خیر می گویند قیمت ها رو به بالا می رود اما بدون شك میزان خرید و فروش در ماه های آتی نزول خواهد نمود. خصوصا آنكه ثبت نام مسكن ملی تاثیری روانی را بر بازار به جا گذاشته و زمینه را برای خروج بخشی از تقاضا از بازار فراهم می آورد. در عین حال گذشته از تأثیر واقعی، جو روانی ناشی از ثبت نام مسكن ملی بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
بازار مسكن در سال ۱۳۹۷ با رشد فزاینده قیمت ها روبرو شد و همین مساله زمینه را برای ركود باردیگر این بازار فراهم نمود.
جدول زیر متوسط قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران نشان داده است.

223223

1398/10/12
10:53:55
5.0 / 5
4592
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان