مهر خبر می دهد؛

تورم دی ماه مسكن از تورم عمومی جلو زد

تورم دی ماه مسكن از تورم عمومی جلو زد بازسازی خانه: تورم نقطه به نقطه در حالی طی دی ماه امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل 26.3 درصد تعیین شده كه افزایش قیمت مسكن در بازه زمانی مقایسه ای، بیشتر از 29.5 درصد بوده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، برمبنای آمار اعلامی از طرف دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، در دی ماه امسال ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره معامله مسكن به ثبت رسیده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی ۹۷) كه تعداد معاملات مسكن ۶ هزار و ۸۶۵ فقره بود، رشد ۳۶.۷ درصدی را نشان میدهد.
همچنین در دی ماه امسال، تعداد معاملات مسكن نسبت به ماه قبل (آذر ۹۸) كه ۹ هزار و ۶۶۴ فقره معامله به ثبت رسیده بود نیز، با رشد ۱۳.۲ درصدی مواجه بود.
در ماه مذكور (دی ۹۸) متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی ۱۳ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود كه گران ترین بازار مسكن در یك دهه اخیر را رقم زده و این در حالیست كه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در دی ماه سال گذشته، ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان بوده كه رشد ۲۹.۵ درصدی را نشان میدهد.
بر اساس آنچه مركز آمار اعلام نموده بود، تورم عمومی نقطه به نقطه در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته، ۲۶.۳ درصد بود كه نشان میدهد تورم نقطه به نقطه بخش مسكن، از تورم عمومی جلوتر زده است.
از سوی دیگر، متوسط قیمت هر متر مسكن در دی ماه نسبت به آذرماه نیز، افزایش ۳ درصدی داشته؛ در صورتیكه تورم عمومی در دی ماه نسبت به آذر امسال، با كاهش ۱.۵ درصدی مواجه بوده است.
از دیگر تفاوت های بازار مسكن در اولین ماه زمستان ۹۸ نسبت به آخرین ماه پاییز، نحوه توزیع افزایش قیمت مسكن است؛ به این صورت كه در پاییز امسال روند كاهش قیمت مسكن كه از تابستان شروع شده بود، عمدتاً به مناطق مصرفی تهران معطوف می شد؛ ولی به سبب آنكه در ۳ منطقه نخست خصوصاً منطقه ۱ پایتخت، با افزایش قیمت روبه رو بودیم، كاهش چندانی در متوسط قیمت مسكن در كل تهران به ثبت نرسیده است؛ از همین رو خیلی از كارشناسان معتقد بودند نباید برمبنای متوسط قیمت كل پایتخت، به تحلیل بازار پرداخت.
علیرغم این اتفاق، در دی ماه امسال، منطقه یك با كاهش متوسط قیمت مواجه بود كه نشان دهنده پر شدن سقف قیمتی در این منطقه است؛ اما باتوجه به استقبال مردم از خرید مسكن در ماه گذشته در مناطق مصرفی از یك سو و همین طور افزایش سقف تسهیلات مسكن از طرف دیگر، افزایش متوسط قیمت در كل شهر تهران رخ داده كه بطور معناداری، میان بیشتر مناطق پایتخت به جز چند منطقه كه با كاهش متوسط قیمت مواجه بودند، توزیع شده است.
با این حال گران ترین منطقه تهران در ماه گذشته، همچنان منطقه ۱ با میانگین متری ۳۰ میلیون و ۲۱۸ هزار تومان بود؛ ولی منطقه ۲۰ بطور متوسط با متری ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۳۰۰ تومان، ارزان ترین منطقه پایتخت را به نام خود به ثبت رسانده است.
پُرمعامله ترین منطقه تهران در بازار مسكن دی ماه نیز مانند ۹ ماه گذشته، به منطقه ۵ با ۱۶۶۱ فقره مبایعه نامه و كم معامله ترین منطقه نیز به منطقه ۱۹ با ۷۲ فقره مبایعه نامه اختصاص داشت.


منبع:

1398/11/06
22:26:07
5.0 / 5
5215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان