بانكها در تعقیب ۹۰ هزار صاحب مسكن مهر كه اقساط شان را پرداخت نمی كنند

بانكها در تعقیب ۹۰ هزار صاحب مسكن مهر كه اقساط شان را پرداخت نمی كنند به گزارش بازسازی خانه دنیای اقتصاد نوشت: شبكه بانكی درصدد تعقیب قانونی نزدیك به 90 هزار صاحب مسكن برآمده است كه به رغم آماده بودن این واحدها از دریافت كارت قسط برای بازپرداخت وام و اقساط ماهانه وام یارانه ای این واحدها طی حداقل 4 سال قبل تابحال طفره رفته اند.بررسی های به عمل آمده نشان میدهد الان در صورتیكه مقدمات مربوط فروش اقساطی و صدور كارت قسط برای نزدیك به ۸۳ هزار واحد مسكونی مهر با پیشرفت فیزیكی بالاتر از ۹۵ درصد(واحدهای مسكونی آماده تحویل) و ۹۰ هزار واحد مسكن مهر با پیشرفت فیزیكی بیشتر از ۹۰ درصد(واحدهای آماده و در شرف تحویل) برقرار است اما تابحال مالكان این واحدها برای دریافت كارت قسط و شروع پروسه بازپرداخت اقساط بازگشت نكرده اند.
نزدیك به ۱۳ هزار نفر مالكان این واحدها از مجموع این ۹۰ هزار واحد، افرادی هستند كه طی سال های گذشته تابحال كلید واحد مسكن مهر خودرا تحویل گرفته و در آن ساكن شده اند. به اصطلاح شبكه بانكی ۱۳ هزار نفر از مالكان مسكن مهر كه واحدهای خودرا تصرف كرده اند الان به رغم سكونت در این واحدها از دریافت كارت قسط، انجام پروسه فروش اقساطی و آغاز روند شروع پرداخت اقساط ماهانه خودداری می كنند. از طرف دیگر مابقی این افراد، مالكانی هستند كه به رغم آنكه واحد مسكونی آنها آماده تحویل است و هیچ مشكل خاصی شامل مشكلات زیربنایی یا ساختمانی در مورد واحد آنها وجود ندارد نه تنها از بازگشت برای دریافت كارت قسط و شروع فرآیند پرداخت اقساط ماهانه وام ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومانی مسكن مهر طفره می روند، بلكه تابحال برای تحویل این واحدها نیز بازگشت نكرده اند.
هم حالا در صورتیكه تعداد گروه دوم مالكان این واحدها كه از نظر شبكه بانكی واحدهای آماده محسوب شده و باید پروسه بازپرداخت وام آنها در اسرع وقت آغاز شود و در مواردی نیز مالك در دریافت كارت قسط و پرداخت اقساط تاخیر داشته است بیشتر از گروه اول است، اما عملا هر دو گروه تابحال از بازپرداخت وام مسكن مهر خودداری كرده اند. این وام ها با اتكا به خط اعتباری بانك مركزی و با نرخ سود ۴ درصدی (ارزان ترین وام شبكه بانكی) در اختیار این افراد گرفته است. طفره رفتن مالكان این واحدها در بازپرداخت اقساط وام مسكن مهر و دریافت كارت قسط این واحدها باعث شده است در شرایط فعلی كه شبكه بانكی برای كمك به تامین مالی بخش مسكن از محل بازگشت وام های مسكن مهر به منابع مالی نیاز فوری دارد، این منابع مطابق با برنامه زمانبندی قبلی به خزانه سیستم بانكی بازنگردد. الان قسمتی از منابع حاصل از بازگشت وام مسكن مهر صرف تعادل منابع ومصارف صندوق پس انداز مسكن یكم برای پرداخت تسهیلات خرید مسكن به متقاضیان خانه اولی می شود، قسمتی از این منابع برای تكمیل واحدهای نیمه تمام مسكن مهر هزینه می شود و در صورت بازگشت مابقی خط اعتباری، شبكه بانكی می تواند از قسمتی از آن برای پرداخت تسهیلات به طرح اقدام ملی مسكن وساخت وساز در بافت فرسوده استفاده نماید.
با این وجود سوال مهم این است كه چرا دولت و شبكه بانكی در طول سال های گذشته تابحال تدبیری برای تعیین تكلیف گروه فراری از بازپرداخت وام مسكن مهر به كار نبسته اند؟اخیرا شبكه بانكی و شورای مسكن در صدد تعقیب این گروه از مالكان مسكن مهر برآمده اند. در طرحی كه به این منظور در دست تدوین است و مقرر است در صورت تایید نهایی تصویب شود پس از تعیین یك فرجه زمانی سه ماهه برای مالكان مسكن واحدهای مسكن مهر كه واحد آنها آماده تحویل و سكونت است، در صورتیكه فرد برای دریافت واحد و كارت اقساط خود اقدام نكند، سود وام ۴ درصدی مسكن مهر به ۱۸ درصد افزایش می یابد و وام فرد تاخیركننده در دریافت كارت قسط مسكن مهر از حالت یارانه ای خارج می شود. از طرف دیگر و در كنار این پیشنهاد كه در حال بررسی است بنظر می رسد دولت و شبكه بانكی قصد دارند حتی برخی دیگر از یارانه های درنظر گرفته شده برای واحدهای مسكن مهری را كه مالكان آنها در دریافت كارت قسط و شروع پرداخت اقساط ماهانه تاخیر می كنند نیز منتفی كنند.

17302منبع:

1398/11/08
09:09:44
5.0 / 5
4984
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان