مدیركل بنادر گیلان خبر داد:

تكذیب نقش راه اندازی موج شكن در خشك شدن تالاب انزلی

تكذیب نقش راه اندازی موج شكن در خشك شدن تالاب انزلی بازسازی خانه: مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان از امضای تفاهم نامه با مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی برای لایروبی تالاب انزلی آگاهی داد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا آبایی، درباب لایروبی تالاب انزلی كه در طرحی با مشاركت مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در حال انجام می باشد، گفت: در این تفاهمنامه، یك سری مسائل و مشكلاتی برای تالاب انزلی پیش آمد كه بابت حجم رسوباتی بود كه موجب شد عمق تالاب دستخوشی برخی تغییرات شود.
وی افزود: این اتفاق در حالی افتاد كه صحبت های غیرعلمی عنوان شد كه برخی اعلام نموده بودند كه تأثیر موج شكن های انزلی این حجم رسوب را به وجود آورده و سبب شده تالاب به این روز افتاده و در حال خشك شدن باشد.
آبایی اشاره كرد: به دستور وزیر راه و شهرسازی، مركز تحقیقات به این مساله ورود كرد تا طرح های بنادر و دریانوردی گیلان كه توسط مشاوران ذی صلاح داخلی و خارجی انجام شده بود، بررسی شود تا معلوم شود آیا موج شكن های بندرانزلی در بالا رفتن رسوب تالاب انزلی نقش دارد یا دیگر مسائل دخیل است.
وی اضافه كرد: دراین زمینه با حمایت رئیس مركز تحقیقات و اطلاعاتی كه مشاوران ما درباب موج شكن ها به دست آوردند، بررسی های علمی ثابت كرد، موج شكن های بندرانزلی تأثیری بر تالاب انزلی نداشته و نقشی در خشك شدن آن ندارند.
مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه با اشاره به عوامل تأثیرگذار در تالاب انزلی اظهار داشت: این بررسی ها نشان داد كه طرح های بالادستی موجب افزایش حجم رسوبات در آن شده و این اتفاق را رقم زده است. بارندگی هایی كه در بالادست رخ داد با شست و شوی رسوبات و ورود آن به تالاب دلیل كم شدن عمق را رقم زده اند.
وی اضافه كرد: پس از انجام مطالعات و بررسی ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مكلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را باتوجه به طرح های گردشگری موجود، انجام دهد چونكه رسوب در محدوده كانال انزلی تأثیر زیادی بر كیفیت آن خواهد داشت.
آبایی اشاره كرد: در همین زمینه عملیات بابت احیای تالاب انزلی انجام و هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ۵ میلیارد تومان را بابت این مساله اختصاص دادند تا در كنار توان بخش خصوصی نسبت به تخلیه تله های رسوب در این تالاب اقدام گردد. این تله ها از قدیم بوده كه اقدامی در آنها انجام نگرفته بود تا به این شكل مسیرهای گردشگری باز و شرایطی فراهم گردد تا با مجموعه اقدامات سازمان در راه احیای تالاب قدم برداشته شده باشد.
مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان درباب این كه چه زمانی برای انجام این طرح پیش بینی شده است، اظهار داشت: بابت مدت زمان در نظر گرفته شده برای انجام این طرح، اهتمام بر این است كه تا پیش از ایام نوروز امسال صورت گیرد. مطالعات درباب محل هایی كه رسوب وجود دارد انجام گرفته و كار شروع شده است.
حمیدرضا آبایی درباره لایروبی بندر انزلی و اقدامات انجام گرفته دراین زمینه گفت: در بحث خود بندر انزلی باتوجه به شرایطی كه وجود دارد، نیاز است طرح هایی برای احیای اراضی غربی كانال انجام گیرد.
وی اضافه كرد: متأسفانه كانال به خاطر حساسیتی كه دارد، حجم زیادی رسوب در آن ایجاد می شود و توان ما برای این میزان رسوب كه در محوطه های بندری آنچنان نیست كه همه را لایروبی نماییم.
وی اشاره كرد: به همین خاطر هم اكنون تنها مسیر تردد كشتی های تجاری و اسكله ها لایروبی می شوند. با دستور وزیر راه و مصوبه هیأت عامل سازمان بنادر، طرح بزرگی درباب رسوب برداری در كانال انزلی در دستور كار بوده كه مقدمات و مطالعات آن در حال انجام می باشد.
آبایی درانتها اظهار داشت: دراین زمینه طی نامه ای به سازمان این مساله اعلام شده تا برای سال آینده با در اختیار داشتن مصوبه ای شرایط لایروبی برقرار شود.


منبع:

1398/12/07
11:23:39
5.0 / 5
5208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان