مقایسه قیمت مسكن بین تهران و 30استان كشور

مقایسه قیمت مسكن بین تهران و 30استان كشور به گزارش بازسازی خانه دنیای اقتصاد نوشت: جهش قیمت مسكن در تهران طی سال ۹۷ و ادامه آن دست كم تا نیمه سال جاری سبب شد «فاصله متعارف» قیمت ملك بین پایتخت و دیگر شهرهای كشور به «شكاف بزرگ» تبدیل گردد.


مقایسه میانگین قیمت كشوری مسكن با متوسط قیمت واحدهای مسكونی پایتخت مشخص می كند تا قبل از شروع پیش رونق معاملات و جهش قیمت مسكن در تهران - پیش از سال ۹۶- یعنی زمانی كه سطح قیمت ها از ثبات نسبی برخوردار بود، بهای آپارتمان های پایتخت حدود ۶/ ۲ برابر بهای مسكن در كشور بود، اما الان این نسبت، بیشتر از ۳ برابر شده است. اتفاقی كه پاییز سال جاری در بازار كشوری معاملات مسكن رخ داد، توقف تشدید شكاف قیمتی بین املاك تهران و ۳۰ استان و در عین حال ترمیم شكاف به وجود آمده بود. تغییرات فصلی قیمت مسكن در فاصله تابستان تا پاییز ۹۸ هم نشان داده است بازار مسكن تهران در این فاصله تا حدودی از ثبات نسبی قیمت برخوردار بود. متوسط قیمت آپارتمان های شهر تهران در پاییز حدود یك درصد نسبت به تابستان رشد كرد؛ اما در ۳۰ استان دیگر تورم فصلی مسكن نرخ ۴۴ درصد را به ثبت رساند. با این وجود شیب تند تورم مسكن در شهرها اثر آنی بر رفتار خریداران داشته است؛ به صورتی كه در پاییز سال جاری حجم معاملات خرید مسكن در ۳۰ استان ۴۰ درصد نسبت به تابستان افت كرد. مطابق آمارها، وضعیت بازار كشوری ملك در طول ۹ ماه اول سال جاری «ركودی» بوده است و رشد قیمت مسكن در اغلب شهرها سبب خروج تقاضای مصرفی از بازار شد. فصل گذشته، دو استان شمالی در تورم مسكن -تغییرات نقطه ای قیمت ها- اول شدند. در این دو استان متوسط قیمت ملك مسكونی ۱۰۰ درصد رشد كرد. متوسط قیمت مسكن در كل كشور - با احتساب وزن معاملاتی شهر تهران- از مترمربعی ۴ میلیون تومان عبور كرده است؛ اما میانگین قیمت در ۳۰ استان رقمی در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
بازار كشوری مسكن از آغاز پاییز سال جاری در فاز تنظیم رابطه قرار گرفت. در حالیكه قیمت مسكن در شهر تهران در این فصل نوسان جزئی حدود یك درصدی داشته است، قیمت مسكن در سایر شهرها به جز پایتخت ۴۴ درصد افزایش یافته است. این تغییرات در حالی رخ داده كه بازار مسكن در كشور با ركود سنگین معاملاتی روبه رو است. آنچه زمینه ساز رشد قابل توجه قیمت مسكن در ۳۰ استان كشور به جز تهران شده، تلاش بازار برای احیا و بازیابی نسبت بین قیمت مسكن و سایر شهرها به شكل متعارف خود است.
گزارش جدید مركز آمار از تغییرات قیمت مسكن در فصل پاییز در كل كشور حكایت از آن دارد كه افت معاملات مسكن در این فصل نسبت به تابستان، سنگین تر از گذشته ادامه پیدا كرده و در مجموع ریزش ۴۰ درصدی تعداد معاملات مسكن در كل كشور نسبت به تابستان رقم خورده است. این در شرایطی است كه قیمت از ثبات تابستانی خارج شده و تورم مسكن در ۳۰ استان از تهران پیشی گرفته است. بررسی تغییرات قیمتی در تهران و ۳۰ استان دیگر در سه ماهه پاییز ۹۸ نشان داده است در حالیكه در شهر تهران میانگین تورم سه ماهه پاییز فقط یك درصد بوده است، در شهرهای ۳۰ استان دیگر با وجود ركود معاملاتی سنگین، قیمت مسكن به صورت میانگین ۴۴ درصد رشد كرده است.
بررسی تغییرات قیمتی مسكن در طول یك سال گذشته نشان داده است میانگین قیمت مسكن در كل كشور از حدود ۳ میلیون تومان در زمستان ۹۷ به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در تابستان سال جاری رسید و این یعنی در سه فصل پی در پی تغییرات قیمت مسكن در كشور جزئی بوده است، اما در فصل پاییز این رقم با افزایش ۱۴ درصدی همراه شد و به ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید كه نشات گرفته از تغییرات قیمتی سایر شهرها به جز تهران است. حتی اگر تهران را بعنوان یك شهر استثنا و پرمعامله از این محاسبات خارج نماییم، بازهم قطعا می توان گفت میانگین قیمت مسكن در سایر شهرهای كشور به بیشتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

23302

1398/12/24
14:53:18
5.0 / 5
4151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان