سرانه مصرف روغن در ایران چند كیلو است؟

سرانه مصرف روغن در ایران چند كیلو است؟ بازسازی خانه: باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مجری طرح دانه های روغنی نوشت: «با تغییر شیوه تغذیه و كاهش مصرف روغن های بی كیفیت توسط طبخ غذا از طرق دیگر می توان مرگ و میر ناشی از سكته های قلبی را به حداقل رساند. »علیرضا مهاجر، با اشاره به اینكه دانه های روغنی بالاترین میزان واردات در بخش كشاورزی را به خود اختصاص داده اند، اظهار نمود: میزان نیاز سالانه كشور به روغن یك میلیون و 400 هزارتن است كه 90 درصد از این میزان و همچنین2. 5 تا 3 میلیون تن كنجاله سویا دام و طیور از خارج تامین می گردد.
وی با انتقاد از این مسئله كه سرانه مصرف روغن خوراكی در كشور از 20 كیلو هم فراتر رفته است، اضافه كرد: این درحالی است كه سرانه مصرف روغن در جهان حدود 12 كیلو است از این رو انتظار می رود كه با همكاری رسانه ها و وزارت بهداشت مصرف روغن در كشور كاهش یابد.
مهاجر با اشاره به اینكه تنها راه طبخ غذا روغن نیست، خاطرنشان كرد: فرهنگ سازی و آموزش طبخ غذا توسط رسانه ملی می تواند عاملی موثر در كاهش سرانه مصرف روغن باشد چون كه در سایر كشورها تنها 5 تا 10 درصد غذاها با روغن سرخ می شوند در حالیكه در كشور این رقم در كشور حدود 90 درصد است.
این مقام مسوول با اشاره به اینكه بیماری های قلبی و عروقی بالاترین میزان مرگ و میر را به خود اختصاص دادند، اظهار داشت: با تغییر شیوه تغذیه و كاهش مصرف روغن های بی كیفیت توسط طبخ غذا از طرق دیگر می توان مرگ و میر ناشی از سكته های قلبی را به حداقل رساند.
مجری طرح دانه های روغنی با اشاره به اینكه تولید روغن در داخل تاثیر بسزایی در افزایش بهداشت خانوار دارد، اذعان كرد: وزارتخانه، برای كاهش میزان واردات روغن های بی كیفیت طی یك برنامه ده ساله، در نظر دارد كه با توسعه كشت كلزا و آفتابگردان 70 درصد نیاز داخل را تامین كند.
افزایش سطح زیر كشت كلزا در دستور كار است
مشاور وزیر جهاد كشاورزی ادامه داد: سطح زیر كشت كلزا در سال زراعی 94-95، 70 هزارهكتار، 95-96، 182 هزارهكتار و سال آینده در جهت توسعه كشت محصول به 350 هزار هكتار خواهد رسید.
به قول وی، كشت كلزا به دلایلی نظیر درصد روغن بالای باكیفیت و موثر در پایداری تولید غلات بخصوص گندم، بیشترین سطح كشت دانه های روغنی را به خود اختصاص داده است.
مهاجر با اشاره به اینكه كشت سویا به علت كاهش مصرف آب توجیه اقتصادی دارد، بیان كرد: امكان تامین بخشی از روغن خوراكی و كنجاله مورد نیاز صنعت مرغداری با استفاده از كشت سویا میسر است.
مجری طرح دانه های روغنی از فراهم شدن امكان تولید سویا غیر تراریخته در استان خوزستان اطلاع داد و اظهار داشت: براین اساس بیش از 300 هزار هكتار سویا در این منطقه قابل كشت است.

3535

1396/09/17
22:59:18
5.0 / 5
5230
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان