در گزارش بازسازی خانه مطرح شد

مسكن همچنان پیشران اقتصاد است

مسكن همچنان پیشران اقتصاد است بازسازی خانه: در صورتیكه مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی گفته بود مسكن دیگر پیشران اقتصاد نیست، عضو سابق شورای عالی مسكن معتقد می باشد تولید مسكن همچنان یكی از پیشران های اقتصادی كشور است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، رهبر معظم انقلاب سال ۹۹ را سال جهش تولید نامگذاری كردند. بنظر می رسد باتوجه به شرایط كشور و تحریم های ناجوانمردانه مقابل كشور، باید بخش های از اقتصاد را مورد توجه و اولویت قرار داد كه هم امكان رونق تولید در آنها وجود داشته باشد و هم تأثیر بسزایی در تمام اقتصاد كشور داشته باشند.
تولید مسكن یكی از این بخش هاست. بخشی كه تقاضا برای آن همیشه وجود داشته و همین طور نهاده های مورد نیاز تولید آن، زمین و نیروی انسانی در كشور موجود است.
مشاور آخوندی: مسكن دیگر پیشران اقتصادی نیست
این در حالی است كه حسین عبده تبریزی مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی، مسكن را دیگر جز بخش های پیشران اقتصادی نمی داند.
به گفته عبده تبریزی، در سال ۹۹ همه باید بپذیرند بخش مسكن پیشران اقتصاد نیست. باتوجه به حجم خانه های خالی و قدرت خرید مردم، بعید است امسال بتوان روی بخش مسكن بعنوان حوزه پیشران رشد اقتصادی حساب باز كرد.
عضو سابق شورای عالی مسكن: ضرورت توجه به پیشران های تولید برای جهش تولید
در همین راستا افشین پروین پور، كارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینكه یكی از راهبردهای اصلی جهت رونق تولید وجهش آن در كشور، توجه به پیشران های اقتصاد است، اظهار داشت: منظور از پیشران ها نیز بخش هایی از اقتصاد هستند كه ارتباط و پیوندهای گسترده پسینی و پیشنی با سایر بخش های اقتصاد دارند و مانند موتور محركه، با حركت آنها، بسیاری دیگر از صنایع مولد نیز رونق خواهند یافت.
پروین پور افزود: در این بین تولید مسكن را می توان شاخص ترین پیشران اقتصاد كشور دانست كه با ۷۸ بخش اقتصادی پیوند پیشینی و همین طور رابطه پسینی با ۵۶ بخش اقتصادی دارد و نشان از پیشران بودن تولید مسكن می دهد.
این عضو سابق شورای عالی مسكن با اشاره به اینكه تولید مسكن كمترین وابستگی و نیاز به واردات را دارد، اظهار داشت: بنا بر این در شرایط تحریمی و مشكلات ارزی كشور، تولید مسكن می تواند گره گشا تولید در كشور باشد.
ایجاد اشتغال با رونق تولید مسكن: ساخت هر ۱۰۰ هزار متر، اشتغالزایی ۲.۴ نفری
پروین پور عدم تمركز گرایی نیز از دیگر خاصیت های رونق تولید مسكن دانست و اظهار داشت: باتوجه به وجود منابع مورد نیاز برای تولید مسكن و همین طور وجود تقاضای در سراسر كشور، تولید مسكن، رونق تولید و اشتغالی بدون مهاجرت به شهرهای بزرگ را به دنبال خواهد داشت كه مطلوبیت توجه به این پیشران اقتصادی را بیشتر می كند.
وی اضافه كرد: بنا بر پژوهش های انجام شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مربع زیربنای مسكونی ۱.۴۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیر مستقیم در یك سال ایجاد می شود.
رونق تولید و عرضه مسكن بر زندگی مردم آثار محسوس دارد
این كارشناس مسكن با اعلان اینكه در سال های اخیر خرید مسكن یا تامین هزینه های تامین آن برای خیلی از خانواده ها دشوار شده است، اظهار داشت: یكی از مطالبات مقام معظم رهبری به دنبال نامگذاری سال جدید، جهش تولید به همراه تغییر محسوس در زندگی مردم بوده است. پس اگر تولید مسكن رونق یابد و واحدهای تولید شده با شرایط مناسب در اختیار مصرف كنندگان واقعی و نه سوداگران قرار گیرد، حتما مردم آثار آنرا در زندگی خود خواهند دید.
وی اضافه كرد: بدین سبب دولت و سایر دستگاه ها و ارگان های حاكمیتی كه زمین و امكانات لازم برای تولید مسكن را دارند باید وارد این عرصه شوند و البته بجای ساختن واحدهای لوكس و گران قیمت، برای محرومین از مسكن برنامه ریزی و تولید كنند.
سالانه ۳۰۰ هزار واحدِ نوساز از تعداد ازدواج ها عقب افتاده ایم
پروین پور به موضوعی كه توسط مقام معظم رهبری نیز نسبت به آن تذكر دادند اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه در سال های اخیر از این پیشران اقتصاد غفلت شده بود و تولید مسكن با ركود سنگینی روبه رو شده بود و برنامه ریزی های صورت گرفته هم نتوانست این ركود بخش مسكن را درمان كند، بلكه به آن دامن هم زده بود.
وی افزود: برای مثال از سال ۹۳ تا ۹۷، به صورت میانگین سالانه ۶۵۰ هزار ازدواج در كشور رخ داده است ولی میانگین تولید مسكن حدود ۳۵۰ هزار واحد در سال بوده است. یعنی حتی به میزان تقاضاهای جدید نیز تولید مسكن رخ نداده است و سالانه ۳۰۰ هزار واحد نسبت به این مساله كمبود تولید داشته ایم.
وی اضافه كرد: اگر معادل همین تعداد ازدواج هم در كشور تولید مسكن داشتیم، اینچنین ركودی را در تولید مسكن نباید تجربه می كردیم.
پروین پور باتوجه به نیاز ناشی از بازسازی بافت های فرسوده و همین طور انباشت تقاضای گذشته بازار مسكن، اظهار داشت: البته اگر بخواهیم از لحاظ كیفیت و هم كمیت مسكن به شرایط مطلوبی برسیم و باتوجه به ركود سال های اخیر، لازم است سالانه بین ۱.۵ تا ۲ میلیون واحد مسكونی را تولید و نوسازی نماییم.
توقف نوسازی و راه اندازی واحدهای روستایی در سال های اخیر
این كارشناس مسكن به واحدهای غیر مقاوم روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: مطابق با برنامه ششم توسعه، دولت ها مكلف به بهسازی و نوسازی حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسكن روستایی با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با كارمزد ۵ درصد شده اند. اما از سال ۹۲ تا ۹۷ و طی ۶ سال، تنها حدود ۲۵۰ هزار قرارداد برای بازسازی واحدهای روستایی منعقد شد. در صورتیكه بنا بر تكلیف قانونی برنامه ششم، می بایست یك میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی بازسازی و نوسازی می شد.
وی افزود: اگر همین تكلیف قانونی اجرا می شد و سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی بازسازی و یا راه اندازی می شد، ۴۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم و در رابطه با تولید مسكن در كشور فعال می شد.
رونق راه اندازی مسكن در روستاها خطرات ناشی از بلایای طبیعی را نیز كاهش می دهد
پروین پور با اعلان اینكه واحدهای غیر مقاوم روستایی توسط مردم بازسازی می شود و كافی است تسهیلات مورد نیاز در اختیار آنها قرار گیرد، اظهار داشت: حداقل كاری كه دولت در بخش مسكن می تواند انجام دهد و بار اجرایی و مالی چندانی هم نخواهد داشت، افزایش سقف تسهیلات مسكن روستایی و اعطای آن به روستاییان است.
وی اضافه كرد: البته این امر علاوه بر رونق اقتصاد و اشتغال، هم زوج های جوان روستایی را می تواند صاحب خانه كند و هم اینكه خانواده هایی كه در واحدهای غیر مقاوم در حال زندگی هستند را از خطرات و لطمه های ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل در امان نگه دارد.
عضو سابق شورای عالی مسكن تاكید كرد: برنامه ریزی ها بر رونق تولید مسكن باید صورت پذیرد و البته باید به این نكته نیز توجه داشت كه تا وقتی بخش های غیر مولد اقتصاد صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به تولید داشته باشند، افراد به صورت طبیعی به این سمت هدایت خواهند شد. پس در همین بخش مسكن باید با اجرای دقیق مالیات های تنظیمی سود رفتار سوداگرانه افراد را كم كرد.


منبع:

1399/01/27
15:04:15
5.0 / 5
3595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان