كرونا فتیله بازار اجاره را خاموش می كند؟

كرونا فتیله بازار اجاره را خاموش می كند؟ بازسازی خانه: با عنایت به این كه رشد قیمت مسكن و تورم طی سال قبل بالا بوده و همین طور تورم انتظاری سال جاری هم افزایشی است، پیشبینی تحلیل گران بازار مسكن این است كه قیمت اجاره تا حدی افزایش یابد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، ویروس كرونا این روزها اجاره نشین ها را هم مستاصل كرده است؛ آن هم در شرایطی كه زمان زیادی تا فصل نقل و انتقال مسكن باقی نمانده و اجاره نشین ها یا باید قرارداد خانه های خویش را تمدید كنند یا تصمیم به جابه جایی بگیرند.
به نظر می رسد امسال با عنایت به شیوع كرونا، بر تعداد قراردادهای تمدید اجاره افزوده شود؛ گزارش های میدانی هم نشان داده است با عنایت به شیوع كرونا نگرانی غالب مستاجران در هفته های اخیر به جابجایی هایی مربوط می شود كه می تواند تهدیدی برای سلامت شان باشد. بنابراین انتظار به حق آنها از موجران تمدید قرارداد است؛ هر چند طبق آمار نرخ رشد اجاره در قراردادهای تمدید، بالاتر از قراردادهای جدید است.
بنا به اعلام مركز آمار ایران، میزان افزایش اجاره بها برای پایتخت در پاییز ۱۳۹۸ نسبت به پاییز ۱۳۹۷، ۳۱ درصد بوده است؛ باآنكه گزارش های میدانی نشان داده است كه در بعضی مناطق پرتقاضا همچون مناطق ۲، ۴، ۵، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ میانگین افزایش نرخ ها تا ۵۰ درصد می رسد.
طبق آمار رسمی، متوسط اجاره ماهانه یك مترمربع واحد مسكونی در تهران در پاییز سال قبل ۴۴ هزار و ۳۴۷ تومان با میانگین مساحت ۸۰ مترمربع و سن بنای ۱۴ سال بوده است. نرخ اجاره زمستان هنوز اعلام نشده است.
عرضه زودهنگام آپارتمان برای اجاره
در این میان، علیرغم این كه هنوز فصل طلایی نقل و انتقالات ملكی یعنی تابستان كه بیشترین آمار انعقاد قرارداد اجاره را به خود اختصاص می دهد، آغاز نشده و دو ماه تا آن زمان فاصله داریم، اما برخی موجران با در نظر گرفتن احتمال مدت طولانی انتظار برای اجاره رفتن املاك خود، تصمیم به عرضه زودهنگام آنها در بازار مسكن گرفته اند.
گزارش ها از بهای پیشنهادی رهن و اجاره آپارتمان مسكونی در تهران از آن حكایت می كند كه در منطقه امیرآباد، كارگر شمالی یك واحد آپارتمان ۱۱۵ متری ۵۵۰ میلیون تومان رهن با ۵۰۰ هزار تومان اجاره گذاشته شده است. همینطور در منطقه نارمك، آیت یك واحد آپارتمان ۵۵ متری حدود ۶۰ میلیون تومان رهن با یك میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اجاره فایل شده است.
در منطقه دربند، اسدالهی یك واحد آپارتمان ۸۰ متری حدود ۶۵ میلیون تومان رهن و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره داده می شود. همینطور بالاتر از میدان ولی عصر یك واحد آپارتمان ۹۷ متری در حدود ۱۰۰ میلیون تومان رهن و ۵ میلیون تومان اجاره، فایل شده است.

باز هم تكرار وعده ها به مستاجرها
در سال های اخیر عموما اجرای چند سیاست به منظور ساماندهی بازار اجاره مسكن مورد تاكید متولی بخش مسكن قرار گرفت. این سیاست ها پارسال هم تكرار شد؛ اما عملا اقدام مشخصی در جهت اجرای آنها صورت نگرفت.
یكی از طرح هایی كه متولی مسكن طی سال های گذشته برای ساماندهی بازار اجاره و تعدیل نرخ در این بازار مورد بررسی و اشاره قرار داد، تعیین سقف مجاز برای افزایش اجاره بها در انتها قراردادهای یك ساله بود. در این طرح سقف ۱۰ درصدی برای افزایش اجاره بهای سالانه مورد تاكید قرار داشت. اما این طرح در نهایت به سرانجام نرسیده و به بازار اجاره وارد نشد.
از دیگر برنامه هایی كه در این حوزه عنوان شد، بحث دو ساله شدن قراردادهای اجاره مسكن به منظور كنترل نرخ رشد اجاره بها و ساماندهی بازار اجاره از راه كاهش تقاضا برای جابه جایی در واحدهای استیجاری بود. این طرح هم در نهایت به فراموشی سپرده شد و هیچ وقت در بازاراجاره اجرایی نشد.
موضوع در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی برای موجرانی كه واحدهای مسكونی خویش را برای مدت دو سال و با رعایت سقف مجاز تعیین شده برای افزایش نرخ اجاره بهای سالانه به بازار استیجار عرضه كنند، از دیگر برنامه ها و ایده های مطرح شده، اما اجرایی نشده متولی مسكن در سال های اخیر برای بازار اجاره بود.
سال گذشته مبحث پرداخت تسهیلات اجاره مسكن به افراد واجد شرایط مطرح شد؛ اما این طرح هم هنوز به بازار اجاره نرسیده است. طی روزهای اخیر باز هم این وعده تكرار شده است، هر چند اعلامی درمورد تصمیم قطعی برای اجرای این طرح دست كم برای سالجاری صورت نگرفته است.
در حالی كه زمان كمی به شروع فصل طلایی جابه جایی ها در بازار اجاره باقی مانده است، به نظر می آید سال جاری هم طرح ها و برنامه های اشاره شده در این حوزه در حد وعده های غیرقابل اتكا به مستاجران باقی خواهد ماند و بازار اجاره مسكن امسال هم شاهد اجرای طرحی برای پشتیبانی از مستاجران نخواهد بود.
این در حالی است كه به تازگی وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده است امسال قطعا قانون دریافت مالیات از خانه های خالی اجرا می گردد. هر چند اجرای این طرح می تواند تأثیر مثبت بر افزایش عرضه مسكن و كمك نسبی به تعدیل نرخ اجاره داشته باشد، اما این برنامه هم به تنهایی نمی تواند بازار اجاره را از شرایط نابسامان فعلی خارج كند.
با این وجود، عرضه واحدهای طرح اقدام ملی مسكن به مستاجرها می تواند در افزایش عرضه مسكن مناسب گروه های مصرفی حاضر در بازار اجاره كمك نماید كه واگذاری و عرضه این واحدها به بازار هم با عنایت به زمان بندی این طرح دست كم به تابستان سال جاری نمی رسد.
هدایت خانه های خالی به بازار اجاره
چندی پیش معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه یكی از اهداف راه اندازی سامانه ملی املاك و اسكان شناسایی خانه های خالی و هدایت آنها به بازار اجاره است، اظهار داشت: مستاجران به علت بحران كرونا توان پرداخت اجاره بها را ندارند.
محمود محمودزاده با تاكید بر این كه بازار اجاره همواره توسط بخش خصوصی ساماندهی می شود، اضافه كرد: مبحث اجاره داری حرفه ای به شكل جدی توسط معاونت مسكن و ساختمان در حال پیگیری است. راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای راهكاری قابل اطمینان برای نظم دادن به بازار اجاره مسكن می باشد.
وی با بیان این كه از دیگر موضوعاتی كه توسط وزارتخانه در مورد بازار اجاره در دست پیگیری قرار دارد، تكمیل اطلاعات سامانه املاك و اسكان است، خاطرنشان كرد: هدف ما در وزارت راه و شهرسازی از تلاش جهت راه اندازی این سامانه و تكمیل اطلاعات آن توسط سازمان ها و دستگاه های مختلف، شناسایی خانه های خالی و هدایت آنها به بازار اجاره است.
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه عنوان كرد: هدایت خانه های خالی به سمت بازار اجاره باعث خواهد شد تا شاهد تأثیر مثبت در بازار اجاره باشیم. با عنایت به وضعیتی كه الان برای مستاجران وجود دارد و كاملا قابل درك است كه بخش عمده ای از آنها به علت بحران كرونا، از عهده مخارج و هزینه كرایه واحدهای مسكونی برنمی آیند، امید است تا بتوانیم كمكی انجام دهیم و شاهد روند كاهشی اجاره بها به جای افزایش آن باشیم.
پیش بینی كارشناسان از قیمت اجاره
در این میان، یك كارشناس بازار مسكن معتقد است: عاملی كه می تواند در جهت منفی و كاهش قیمت اجاره عمل كند، این است كه توقف فعالیتهای اقتصادی در تهران به حدی برسد كه خیلی از مهاجران كسب وكاری به این نتیجه برسند كه به شهرهای مبدا خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسكن و به دنبال آن، قیمت ها كاهش خواهد یافت.
مهدی سلطان محمدی درباره بازار اجاره در وضعیت كرونا و امكان كاهش معاملات آن و كاهش قیمت توضیح داد: میزان رشد قیمت اجاره علیرغم این كه طی دو سال قبل بسیار زیاد بوده، هنوز نتوانسته همپای رشد قیمت خرید و فروش رشد كند.
به گفته وی، با عنایت به این كه رشد قیمت مسكن و تورم طی سال قبل بالا بوده و همین طور تورم انتظاری سال جاری هم افزایشی است، پیشبینی این است كه قیمت اجاره تا حدی افزایش یابد. اما عاملی كه می تواند در جهت منفی و كاهش قیمت اجاره عمل كند، این است كه توقف فعالیتهای اقتصادی در تهران به حدی برسد كه خیلی از مهاجران كسب وكاری به این نتیجه برسند كه به شهرهای مبدأ خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسكن و به دنبال آن، قیمت ها كاهش خواهد یافت.
17۲۲۳۲۲۵

1399/01/31
22:02:39
5.0 / 5
3251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان